Limitlerinin farkında olmak ve dronunuzun çalışma prensibini bilmek hava fotoğraf ve video çekimi için güvenli uçuş konusunda oldukça önemlidir. Drone meraklıları olarak hepimiz sosyal medyada, birçoğunun kötü sonuçlandığı drone kaza videolarını görüyoruz. Bazı basit güvenlik önlemleri alınmış olsaydı bu kazaların bir çoğu yaşanmayabilirdi. Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak çarpmadan uçuş yapabilmenin 14 yolunu derledik.

 • Uçuş yapmadan önce DJI GO simülatöründe en az 2 saat pratik yapın. Kontrollere alışın ve cihazınızın hangi yönde uçuş yaptığına çok dikkat edin. Eğer cihazınızın burnu size doğruysa sağa gitmek yerine sola gidecektir. Bu nedenle cihazınızın burnu size değil tam tersi yöne bakmalıdır.
 • Kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun. Kılavuzu okuyup temel bilgileri tam anlamıyla kavramadan kesinlikle uçuş yapmaya başlamayın.
 • Kontollere alışmadan kesinlikle 30-40 metre irtifadan fazla yükseklikte uçuş yapmayın. Bu süreçte kamera ayarlarıyla ve görüntü çekimiyle uğraşmayın. İlk olarak dronunuzu ve yapabileceği şeyleri öğrenin.
 • Eve dön fonksiyonunu öğrenmeye çalışın. Bu modun çalışma prensibini, H butonunu ve bu butonun nasıl çalıştığını öğrenmek için kullanma kılavuzunu okuyun. Modun çalışması için kalkış yapmadan önce GPS sinyali aldığınızdan ve H butonu renginin yeşil olduğundan emin olun.
 • Dronunuzun geri dönerken herhangi bir şeye çarpmaması için DJI GO uygulamasında Eve Dön modu irtifasını 100 metreden yüksek yapın. Ayrıca, maksimum uzaklık ve irtifa ayarlarını izin verilen maksimum değerlerin altında kullanın. Menzil dışında uçuş yapmak bazen çekici gelebilir fakat bu gereksiz bir risk olabilmektedir. Olası kazaları minimuma indirmek için dronunuzu her zaman görüş alanınızda tutun.
 • Uçuş esnasında elektrik direklerine, kablolara ve ağaç dallarına karşı tetikte olun. Cihazınızın algılama sensörleri çok ince ya da şeffaf olan objeleri algılayamayabilir. Özellikle ilk uçuşlarda yanınızda dronunuza göz kulak olabilecek bir arkadaşınızın bulunması sizin telefon ekranıyla daha rahat ilgilenmenize yardımcı olacaktır. İki çift göz her zaman bir çiftten iyidir.
 • Kalkış yaptığınızda otomatik kalkış fonksiyonunu kullanın ve dronun 1 metre irtifada 30 saniye boyunca havada sabit uçuş yapın. Bu, bataryanızın ısınmasını ve eğer bir sorun varsa bu durumun uçuşa başlamadan farkına varmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, 1 metre irtifada kaza yapmak 100 metrede kaza yapmaktan daha iyidir.
 • 10 dereceden düşük olan soğuk kış aylarında cihazınızın sıcaklığı en az 25 dereceye ulaşana kadar pervanelerinizi çalıştırın. DJI GO uygulamasından cihazınızın ve bataryanızın durumunu kontrol edebilirsiniz.
 • Çok zorunlu olmadığı sürece geri yönde uçuş yapmaktan kaçının. Cihazınızda geri engel sensörleri bulunmasına karşın daha önce de belirttiğimiz gibi ince ve şeffaf cisimleri algılayamayacaktır. Ayrıca, ışığın az olduğu alanlarda da bu durumlar geçerlidir. Sensörler çoğu durumda hayat kurtarıcı olsa da bu durumlarda sensörlere tamamen güvenmeyin.
 • Parazitlerin ve voltajın çok yüksek (gerilim hatları ve elektrik santralleri gibi) olduğu bölgelerde kalkış ya da uçuş yapmamaya özen gösterin.
 • Ne yaparsanız yapın ama kesinlikle iki kontrol çubuğunu da aynı anda ters köşelere çekmeyin. Bu, dronunuzu havadayken motorlarının birkaç saniye kapanmasına neden olur. Bu, cihazınız için arıza güvenlik modu olabilir ve sadece kaçınılmaz kazaları önlemek için kullanılmalıdır. Bu nedenle cihazınızın arıza güvenlik modu kontrol kombinasyonunu öğrenmek için kullanma kılavuzuna göz atın ve bu kombinasyonu gerekmediği sürece yapmayın.
 • Sert rüzgarlı havalarda uçuş yapmaktan kaçının. Küçük dronelar rüzgarda dengesini kaybeder ve geri dönerken rüzgar faktörünü hesaba katmaz. Eğer dronunuzdan çok uzaktaysanız, cihazınız size sert rüzgar nedeniyle zamanında geri dönemeyebilir.
 • Dronelar bazı kuş türlerini rahatsız eder. Hatta kuşlar kendi bölgelerini savunmak için cihazınıza saldırabilir ve büyük olasılıkla düşürebilir. Bu nedenle, büyük kuş sürülerinin yakınlarında uçuş yapmayın ve onları rahatsız etmekten kaçının.
 • 14 Ticari havacılıkta olduğu gibi kalkış ve inişler uçuş yapmanın en riskli kısmıdır. Özellikle iniş yaparken, inilecek alanın düz ve dengenizi bozacak objelerin olmadığından emin olun. Rüzgarlı havalarda dronunuzun dengesinin bozulabileceğini kesinlikle unutmayın. Suya ya da kuma iniş yapabileceğinizi düşünüyorsanız aklınızdan çıkarın. Havada elinizle yakalayabilirsiniz fakat bu yeni pilotlar için riskli olabilir. Sosyal medyadan bu konuda destek almanız sizlerin faydasına olacaktır.

Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak herkese iyi ve güvenli uçuşlar dileriz.