Daha önce sinematik ayna efektine sahip bir görüntüye denk gelmiş miydiniz? Bu efekti kendi videolarınıza da başarılı bir şekilde uygulamak ne kadar zor olabilir diye düşünmüş olabilirsiniz.

Gerçekte ise bu efektin uygulaması düşündüğünüzden daha kolaydır. Bu konuda ihtiyacınız olan şeyler DJI dronu, Adobe Premiere Pro yüklü bir bilgisayar ve bu yazı olacaktır.

Ayna Efekti Örnekleri

Yazımıza başlamadan önce size ilham ve konu hakkında fikir vermesi açısından aşağıda bulunan ayna efekti örneklerine göz gezdirin.

Mavic 2 Zoom’da bulunan Dolly Zoom özelliğinin ayna efektiyle bir araya gelmesi.

Bu özellik aynı zamanda Hyperlapse özelliğiyle de kullanılabilmekte ve yeni bir dinamik sonuç elde etmenizi sağlamaktadır.

İlerideki örneklerde de dronların uçuş yönünün ayna efektine olan etkilerini görebilirsiniz.

Sahneye doğru direkt olarak uçuş yapmak;

Sahneden ters yöne doğru uçuş yapmak;

Etkilendiniz mi? Adobe Premiere Pro ile birkaç düzenleme yapıldığında çekiminizin rotasyonunu yapabilir ve yeni açılar katabilirsiniz. Orijinal ve kopyalanmış çekimleri simetrik bir çizgide döndürerek etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz.

İpucu: Çerçeveden uzaklaştığınız kamera hareketinde kırpma uygulayın. Bu hareket, sinematik efekti vurgulayacaktır. Bu tip efektler Mavic 2 Zoom’da bulunan 4x kayıpsız zoom lens ile oldukça kolay bir şekilde oluşturulmaktadır.

Post-Prodüksiyon Önerileri

Post-prodüksiyon süreci düşündüğünüzden daha kolaydır. Aşağıdaki basit adımları izleyerek yaptığınız çekimlere ayna efektini kolayca uygulayabilirsiniz.

1-Adobe Premiere Pro programını çalıştırın ve videonuzu projeye aktarın.

2-Düzenlemek istediğiniz görüntüyü sürükleyerek zaman çizelgesine bırakın ve alt tuşuna basılı tutup sürükleyerek görüntünüzü kopyalayın.

3-Çerçevedeki görüntüyü ayna eksenindeki pozisyona göre ayarlayın.

4-Ayarlamaları tamamlamak için zoom yapın.

5-Son adım olarak, simetrik kompozisyon elde etmek için “Scale Width” değerini değiştirmek için “Transform” efektini kullanın.

6-Çalışmanızı dışarıya aktarın ve mükemmel efekti seyredin.

Bu uygulaması kolay adımlarla siz de çalışmalarınıza yaratıcı dokunuşlarda bulunabilir, çevrenizdekileri şaşırtmaya devam edebilirsiniz.