Herkes uçuş sırasında cihazının bir anda uçup gideceğinden ve geri gelmeyeceğinden korkar. Neyse ki DJI dronları uzaktan kumanda bağlantısını kaybetseniz bile otomatik olarak başladığı noktaya geri dönmesi için tasarlanmıştır. Kullanıcı deneyimlerinden oluşturulan veritabanına göre dronların uçup gitmesinin genel nedeni olarak pilot hatası olduğu görülmektedir. Bu nedenle 5 kolay adımda cihazınızın uçup gitmesine engel olacak adımları derledik.

1 – Başlangıç noktasının ayarlandığından emin olun

Cihazınızın otomatik olarak başlangıç noktasına dönmesini istiyorsanız, kalkıştan önce başlangıç noktasının ayarlandığından emin olun. Bunun için göstergelerde en az 4 GPS sinyal çubuğuna ihtiyacınız vardır. Başlangıç noktası ayarlandıktan sonra, uygulamanız size uyarıda bulunacak ve yeşil başlangıç noktası ikonu haritanızda belirecektir.

2- Pusula müdahalesine dikkat edin

GPS sinyali başlangıç noktasına geri dönmeniz için gereklidir fakat, yeterli değildir. Cihazınızın pusulasına müdahale olmaması da gerekmektedir. GPS sadece dronunuzun yerini belirtir; pusula ise yönünü belirtir. Eve geri dönüş özelliğini başlattığınız zaman cihazınız geri dönecek ve başlangıç noktasına doğru harekete geçecektir. Fakat hangi yoldan nasıl gidileceğini bilmiyorsa, başka yönlere uçma olasılığı yüksektir.

DJI GO uygulaması pusula müdahalesi çok ise size uyaracaktır. Müdahalenin boyutunu görmek için MC Settings – General – Compass yolunu izleyebilirsiniz. Mavic Pro ve yeni DJI modelleri ek olarak başka bir pusulaya daha sahip fakat, her iki pusula da kırmızı uyarı veriyorsa, daha az müdahale olan alanlara gitmelisiniz ya da cihazınızı yeniden kalibre etmelisiniz.

3- Dronunuzu görüş alanınızda tutun

Uçuş yaparken dronunuzun görüş alanınızda kalmasına özen gösteriyorsanız, kaza yapma ya da cihazınızın kaybolma olasılığı oldukça azdır. Chazınızı sadece akıllı telefonunuzdaki görüntüden takip etmeniz iyi bir fikir olmayabilir. Bu şekilde uzun süreli uçuşlar yaptığınızda dronunuzun arkasında ya da yan yönlerinde bulunan objeleri göremezsiniz. Bazen dronun uçup gitmesinin nedeni görüş alanınızın dışında olmasından dolayı görülememesidir. Güvenli uçuşlar için cihazınızı görüş alanında kullanın.

4 – Hareket halindeyseniz başlangıç noktasını yeniden belirleyin

Yeterli düzeyde GPS sinyaliniz olduğu sürece, kalkış yaptığınız zaman başlangıç noktası otomatik olarak belirlenecektir. Fakat, hareket halinde olursanız otomatik olarak yenilenmeyecektir. Hareket halindeki bir arabanın ya da bir botun içerisinden kumanda ediyorsanız, periyotlar halinde başlangıç noktanızı yeniden ayarlamalısınız.

5 – Uygun Eve Geri Dön irtifasını ayarlayın

DJI’ın yeni drone modelleri cihazların eve geri dönüş modunda nesneler üzerinden ya da yanlarından uçuş yapmasını sağlayan görüntü sistemlerine sahip olsalar bile, eve geri dönüş irtifasını ayarlamak akıllıca olacaktır. İlk olarak, obje sensörleri düşük ışık koşullarında çalışmayacaktır ve su ya da cam gibi şeffaf yüzeyleri cihazınız büyük ihtimalle algılamayacaktır. Buna ek olarak ince ağaç dalları ve elektrik kabloları da algılanamayabilir. Bu nedenlerden dolayı eve geri dönüş irtifasını ayarlamanız, güvenli uçuş yapmanızda önem taşımaktadır.