Dronelar çocuklara vermek için popüler bir hediye seçeneği haline geldi. Saatler süren eğlencenin yanı sıra, Dronelar el-göz koordinasyonu gelişimi, bilim teknolojileri, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında da oldukça eğitici bir rol üstenmektedir. Fakat, her drone modeli çocuklar için uygun olmayabilir. Çocuklarınızı drone dünyası ile tanıştırmadan önce piyasada bulunan uygun modelleri araştırmanız faydanıza olacaktır.

Yarış ve Kamera Droneları

Çocuk dostu drone modelleri genellikle yarış ve kamera droneları olarak iki tipte karşımıza çıkmaktadır. Kamera droneları gelişmiş görüntüleme sistemi ile donatılmış olduğundan çocuğunuzun içindeki yaratıcılığın ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Yarış droneları ise kullanıcıları cihazlarını modifiye etmeleri ve maksimum hız için optimize etmeleri konusunda cesaretlendirmektedir. Yarış drone modellerinde de kamera sistemleri kullanılabilir fakat, daha deneyimli pilotların kullanması önerilmektedir. Bu tip modeller daha çok bilim ve hız tutkunları tarafından daha büyük çocuklar tarafından tercih edilmektedir.

Güvenlik Önemlidir

Dronelar saatler süren eğlenceyi garanti ederken (çoklu bataryalar ile) ciddiyetle yaklaşılması gereken konuları da vardır. Güvenlik kılavuzlarının ilk uçuştan önce okunup anlaşılması önemlidir. DJI, ilk kez uçuş yapacak pilot adaylarına geniş yelpazeli eğitim kaynakları sunmaktadır ancak, bu kaynaklardan yaralandıktan sonra uygulamaya geçildiğinde kanunlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuklarınıza uçuş yaparken zaman tanımalısınız. Bunun nedeni potensiyel tehlikeleri en aza indirmektir ve dronelar 14 yaş üstü cihazlar olarak geçmektedir. Yaşanabilecek olumsuz durumlarda ebeveynler sorumlu olmakla birlikte uçuş yapılan ülkenin kanunlar gözetilmektedir.

Dikkate Alınacak Özellikler

Drone çeşitleri boyutlarına ve çalışma metodlarına göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Çocuğunuz için drone modeli araştırırken kullanımı kolay bir drone modelini bulmak oldukça uzun sürebilir. Başlatması ve uçuşa geçmesi kolay olan cihazları bulmaya özen gösterin. RTH butonuna sahip bir cihaz da çocuğunuzun olası durumlarda kolayca ve güvenli bir şekilde iniş yapabilmesine olanak tanıyacaktır. Çocuğunuzun uçuş konusunda kolay ve hızlı bir şekilde profesyonelleşmesini sağlayacak sezgisel sistemlere sahip olan modeller eğlencenin yanında öğrenme isteklerini de artıracaktır.

Dayanıklı Tasarım

Bütün oyuncaklarda olduğu gibi dronelar da taklalara ya da zorlamalara karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Fakat, bütün cihazlar eşit özelliklerde üretilmemektedir. Pervaneleri kolay değişebilen ya da yanlış çalıştırmalara karşı toleransa sahip olan modelleri göz önünde bulundurun. Yeni satın alınmış ve hediye edilmiş bir dronun ilk uçuşunda bozulmasını ya da düşüp parçalanmasını şüphesiz kimse istemez.

Fiyatlar

Satın alımlarda göz önünde bulundurulması gereken son nokta ise fiyatlandırmalardır. Özellikleri aynı ya da benzer olan modeller arasında karar vermek için fiyatlarına bakmalısınız. Piyasada ünlü olan bir markanın cihazını almadan önce ve aldıktan sonra müşteri hizmetlerine ve teknik destek hizmetlerine de sahip olmuş oluyorsunuz. Bunun anlamı, satış öncesi ve sonrasında yaşanabilecek olumlu ya da olumsuz durumlarla alakalı olarak sorunlarınızı çözebilen ve kısa sürede ulaşabildiğiniz markaların ürünlerini almaya özen gösterin. Çocuğunuzun ilk dronu için birkaç modeli aşağıda bulabilirsiniz:

1. Tello

Çin menşeili bir start-up kuruluş olan Ryze Tech, DJI ve Intel teknolojisi ile Tello adını verdiği drone modelini kullanıcılara sundu. Bu mini drone, 360 derece video çekebiliyor ve akıllı cihazlarınıza ve üçüncü parti VR gözlüklerinize canlı görüntü sunabiliyor. Tello 80gr ağırlığında; 13 dakika uçuş süresine sahip ve genç pilot adaylarının içindeki yaratıcılığı ortaya çıkaracak 5 MP fotoğraf çekebilme kapasitesine sahiptir.

Mükemmel görüntüler yakalamak için profesyonel pilot olmanıza gerek yok. Tello, başarılı kısa filmleri kolayca çekebilmenize olanak tanıyan DJI’ın EZ shots özelliklerine sahip. Dronunuzun modunu daire, 360 ya da Up & Away’e alın ve ardından Tello’nun uygulaması çekimi ve düzenlemeyi sizin için gerçekleştirecektir. Tello ayrıca iç mekanlarda da uçuş yapmak için mükemmel bir cihazdır. Oldukça hafiftir ve sağlam tasarımıyla çocuk dostudur.

2. Spark

Evin en genç üyesine drone almak için diğer bir harika seçenek DJI Spark’dır Çocuklarınız drone meraklısı olmasının yanında sporla da ilgileniiyorsa Spark ile aile aktivitelerinizi ve çocuklarınızın spor etkinliklerini havadan kolayca görüntüleyebilirsiniz. En iyi anlarınızı kaçırmamak için havadan sizi takip edebilen Spark sizin ve özelikle çocuklarınız için iyi bir tercih olacaktır. Spark’ı el hareketlerinizle sezgisel ve eğlenceli bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Spark ayrıca 12 MP fotoğraf ve 1080p/30fps video çekebilmektedir ve 16 dakikalık uçuş süresine sahiptir. ActiveTrack özelliği, hareket eden objeleri otomatik olarak tanır ve hızları ne olursa olsun takip eder. Anı yakalamak daha önce hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.

Hava fotoğrafçılığı ve 4K videolar için fiyat – performans odaklı bir drone modeli olan Mavic Air, küçük boyutunun içerisindeki teknoloji ile 4km menzile sahiptir 21 dakikaya kadar uçuş yapmanıza olanak tanır. Bu özellikleriyle piyasada bulunan en ucuz uzun menzil drone modelidir. Mavic Air ultra-taşınabilir olması için özel olarak tasarlandı. Katlandığında akıllı telefon boyutuna geliyor ve çantanıza rahatlıkla sığıyor. 3 eksenli gimbala ve 4K UHD kameraya sahip cihaz yüksek kaliteyi ve hassaslığı en küçük boyutta sizlere sunuyor. Mavic Air, drone endüstrisinin ve teknolojisinin geldiği son noktayı bizlere gösteren mükemmel bir cihaz. ActiveTrack ve Gesture Control özellikleriyle çocuklarınız dronu kolayca kontrol edebilir ve mükemmel çekimlere imza atabilir.

Uçuş Öncesinde Yapılması Gereken Önemli Noktalar

Kayıt Olmak

Satın alacağınız drone modeline karar verdikten sonra eğlencenizin yarıda kalmaması için birkaç küçük adımı izlemeniz gerekmektedir. Bu adımların ilki, uçuş yapacağınız ülkenin kanunlarına bağlı olarak cihazınızın yasal kaydını yaptırmalısınız. Çocuğunuz için satın almış olsanız ya da satın aldığınız cihaz tehlikesiz görünse bile kayıt sürecini atlamamalısınız. Ülkemizde 500gr üstü drone modellerini kayıt ettirmek zorunludur.

Kullanım Kılavuzunu Okuyun!

Kayıt aşamasını geçtikten sonra artık neredeyse uçuş yapmaya hazırsınız. İlk uçuşunu yapmadan önce kullanma kılavuzunu dikkatli bir şekilde okuyun. Bu şekilde olası hataların önüne geçerek daha eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kullanma kılavuzunun yanı sıra DJI’ın güvenli uçuş hakkındaki kaynaklarına da internet ortamından ulaşabilir ve yararlanabilirsiniz. Pervane koruyucuları öğrenme aşamasında oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu koruyucular pervanenizi ve diğer objeyi olası hasarlardan koruyacaktır.

Yetişkin Gözetimi

Kayıt ve kullanma kılavuzunun okunmasının ardından artık uçuş zamanı! Fakat, uçuş yapacağınız cihaz ne olursa olsun, uçuş yaparken çocuğunuzun yanında olmanız cihazın ve özellikle çevredekilerin güvenlikleri açısından önem taşımaktadır.

Mutlu Uçuşlar!

Drone ile uçuş yapmak ailece eğlenceli bir aktivite olabilir. Çocuklarınız bu mükemmel makinelerin arkasındaki mühendisliği öğrenebilir, içlerindeki yaratıcı tarafı keşfedip geliştirebilir ve sayısız konuda kolayca bilgi edinebililer.