Fedakarlık, sabır, tahammül ve mutluluk. Bu kavramlar aşkın ve sevginin karakteristik özelliklerindendir. Eğer sevdiğiniz bir şeyi yaparsanız, muhtemelen yine bu kavramlar çerçevesinde ilerleyeceksinizdir. Drone ile yapacağınız işler için de aynı durum geçerlidir. Drone dünyasını sevdiğinizde ortaya mükemmel hava fotoğraf ve videoları çıkacaktır. Yeryüzündeki yaşam, farklı açılardan bakmaya başladığınızda gözünüze daha etkileyici gelecektir. Bu anlamda aşağıda bahsedeceğimiz 5 maddeyi inceleyerek tekniğinizi ve uçuş stilinizi geliştirebilir; daha profesyonel bir seviyeye ulaşabilirsiniz.

1 – Acele Etmeyin

Uçuş yapmak, canlı görüntüyü takip etmek, kompozisyonu ayarlamak ve cihazınızı görüş alanınızda tutmayı aynı anda yapmaya çalıştığınıza uçuş yapmak oldukça stresli bir hal alacaktır. Bu nedenle uçuş yapmadan önce rahatlayın ve uçuş planınızı önceden yapmaya çalışın. Zaman içinde deneyim ve planlama ile mükemmel görüntüler yakalayacağınıza emin olabilirsiniz.

2 – Planlama Önemlidir

Kayıt tuşuna basmadan hemen öncesinde bile ne tür bir rota izleyeceğinizden ve hangi kamera açılarında çekim yapacağınızdan emin olun. Planlama, yapacağınız uçuşlarda ve bu uçuşlardaki çekimlerde meydana gelebilecek kazalara, uyumsuz çekimlere engel olurken; hassas görüntüler elde etmenize ve izleyicilere kaliteli içerikler sunmanıza olanak tanır.

3 – Rotanıza Başlamadan Önce Kayıt Tuşuna Basın

Profesyonel seviye hava görüntüleri yakalamak ve bu görüntülerin montajını yapmak her editöre göre kolay olmayabilir. Dronelarla, muhtemelen kurgu kısmını kendiniz yapacaksınız, planladığınız çekime başlamadan önce kayıt tuşuna basın. Bunun nedeni kameranızın ihtiyacınız olsa da olmasa da bütün görüntüleri alması ve kurgu esnasında size alan yaratarak, görüntü eksikliği ya da hayal kırıklığı yaşamamanızdır. Post-prodüksiyon işleminde en sevilmeyen kısımlardan birisi görüntü seçimidir fakat bu şekilde çok kısa zaman kaybınız olsa bile en kaliteli ve hassas görüntüyü yakalama şansınız artmaktadır.

4 – Tatmin Olana Kadar Tekrarlayın

Hayalinizdeki çekimi ya da kurguyu başarana kadar tekrar tekrar denemekten vazgeçmeyin. Dronelar ile bunu yapmak oldukça iyi olacaktır çünkü birçok görüntü arasından seçim yaparak en iyi görüntüyü bulma şansınızı önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu sayede de eğer bir şeyler ters giderse elinizde çok sayıda stok görüntü olacak ve sorunları kolaylıkla çözebileceksiniz.

5 – Kaydetmeye Başladıktan Sonra Kontrol Çubuklarını Nazikçe Kullanın

Kontrol çubuklarını tam olarak hissedemiyor musunuz? Cevabınız evet ise çubukları hareket ettirmemenizi öneririz. Bunun nedeni, çekimlerinizin tam olarak drone çekimi gibi görünmemesi içindir. Bu durumdan kaçınmak için kontrol çubuklarını çekim esnasında olabildiğince az ve hassas bir şekilde hareket ettiriniz. Ani kamera hareketlerinin olduğu görüntüler çok büyük ihtimalle sarsıntılı olacak ve izleyicilerin hoşuna gitmeyecektir.

Son Olarak;

Sonuç itibariyle dronelar, profesyonel seviye hava görüntüleri sunabilir fakat bunun için pratik yapmalı ve araç-gereçleri nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak iyi ve güvenli uçuşlar dileriz.