Mavic 2 satışa sunulduğu günden bu yana üstün kamera performansı, son jenerasyon Mavic’in mükemmel çekimler için yaratıcılara sunduğu sayısız imkanlar nedenyle büyük ilgi odağı haline geldi. Bu durumun yanı sıra cevaplanması gereken bazı soru işaretleri de ortaya çıktı. Bu yazımızda Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak, Mavic 2 hakkında sık sorulan soruları cevaplıyoruz.

Mavic 2 Zoom ve Mavic 2 Pro arasındaki fark nedir?

Ana farklılık kameralarıdır.

Mavic 2 Pro’nun kamerası Hasselblad ortaklığı ile hazırlandı ve 1 inçlik 20 MP sensöre ve ayarlanabilir diyaframa sahiptir. Bu geliştirmeler kullanıcılara daha temiz görüntüler, canlı renkler ve daha düşük gürültü seviyesi sunmaktadır. Düşük ışık koşullarında çekim yapsanız bile.

Hasselblad Natural Colour Solution(HNCS) teknolojisi sayesinde çekimlerinizdeki renkler daha doğal ve daha az bozulmuş bir şekilde görünmektedir. 10-bit Dlog-M renk profili kameranın 1 milyardan fazla renk ile kayıt almasına olanak tanımaktadır.

Mavic 2 Zoom versiyonu 1/2.3 inçlik 12MP görüntü sensörü ve 2x optik zoom lense sahiptir. (odak uzunluğu: 24mm-48mm).

Sabit çekimler esnasında Mavic Pro’ya göre 2x daha fazla zoom desteği ve daha hızlı odaklanma sunuyor. Yüksek performanslı zoom lensi 4x kayıpız zoom ile Full HD videolar çekmenize olanak tanıyor. Ayarlanabilir odak uzunluğu ile Mavic 2 Zoom, yakın ve geniş açılı çekimleri kolayca yapabilmenizi sağlıyor. Video çekimleri esnasında bu özellikler kulanıcıya daha fazla alan sunarken; Dolly Zoom gibi görsel efektler sayesinde de profesyonel seviye videolar elde edilebiliyor.

Her iki Mavic 2 versiyonu da 100 Mbps bitrate ile 4K video çekimleri yapabilmektedir.

Tamamen şarj edilmiş Mavic 2’nin uçuş süresi ne kadar?

Düşük güç tüketimine bağlı olarak maksimum uçuş süresi 31 dakikadır.

Mavic 2 ne kadar hızlı?

Mavic 2 droneları Sport Modu’nda maksimum 72kmh hıza ulaşabilmektedir.

Mavic 2 ne kadar yükselebilir?

Mavic 2, 500 metre irtifaya ulaşabilmektedir.

Mavic 2’nin çalışma sıcaklığı aralığı nedir?

Çalışma sıcaklığı aralığı -10 derece ile 40 derece arasında değişmektedir.

Mavic 2’nin uçabileceği en uzak mesafe ne kadar?

Yeni OcuSync 2.0 aktarım sistemi sayesinde Mavic 2, parazit olmayan, engelsiz ve müdahalesiz alanlarda uzaktan kumandadan 8km uzağa uçabilmektedir.

Mavic 2’nin kayıt alanı ne kadar?

8GB dahili hafızanın yanı sıra microSD kart takarak 128GB’a kadar alana sahip olabilirsiniz. Sorunsuz kayıtlar için UHS-I Speed Grade 3 ve üstü microSD kartlar önerilmektedir.

Mavic 2 Pro’nun ayarlanabilir diyaframı çekimlerimi nasıl etkiler?

Ayarlanabilir diyafram düşük ışıklı ortamlarda bile kaliteli çekimler yapmanızı sağlar. Düşük ışıklı ortamlarda çekim yaparken daha fazla ışığın lense girmesini sağlamak için diyaframı f/2.8 değerine getirin ve bu şekilde ISO değerini artırmak ve örtücü hızını düşürmek zorunda kalmayın. Bu şekilde ISO nedeniyle meydana gelen gürültüden ve blur etkisinden kaçınmış olursunuz.

Mavic 2 gimbalının kontrol aralığı nedir?

Gimbalın kontrol aralıkları: Yunuslama ekseni: -90° ile 30° arası (sadece DJI Goggle’a bağlandıysa), sapma ekseni: -75° ile 75° ya da -90° ile 90° arasıdır.

APAS nedir?

Advanced Pilot Assistance Systems (APAS), ileri düzey pilot destek sistemi anlamına gelmektedir ve yatay ya da dikey objeleri saptayarak hesaplar ve kendi güvenli uçuş rotasını oluşturur. Bu özellik ile Mavic 2, çevresindeki engellerden otomatik olarak kaçınır.

Mavic 2 su geçirmez mi?

Böyle bir özelliği bulunmamaktadır. Suyun bulunduğu alanlardan kaçınmanızı öneririz.

Hyperlapse nedir?

Bu yeni özellik kullanıcılara DJI GO 4 uygulaması aracılığıyla hareketli hızlandırılmış videolar sunuyor. Hyperlapse’i aktif ettikten sonra drone, seçtiğiniz uçuş modunda harekete geçerek hızlandırılmış video çekimi yapar. Sonunda düzenlenmiş hızlandırılmış videonuzu, herhangi bir post-prodüksiyona ihtiyaç duymadan elde edersiniz. Mükemmel hızlandırılmış video efektini ortaya çıkarmak için 4 farklı çekim modunu kullanabilirsiniz.

Dolly Zoom nedir?

Dolly Zoom özelliğini aktif hale getirdiğinizde, cihazınız geri yönde uçuş yaparken çekim yapmaya başlar. Aynı zamanda kamera, seçilen objeyi takip eder ve zoom yapar. Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere, obje merkezde güzel bir kompozisyon içerisinde sabit dururken; arka plan hareket halindedir. Sadece Zoom modeli bu özelliğe sahiptir.

SuperRes nedir?

Bu yeni Mavic 2 Zoom özelliği, 24mm eşdeğerli fotoğraflar çekmenize olanak tanır. Telefoto lensi ile çektiği 9 fotoğrafı otomatik olarak birleştirir ve sonucunda kullanıcılara 48MP kalitesinde süper-çözünürlüklü görseller sunar.

Hangi Mavic 2 modelini tercih etmeliyim?

Bu konuda daha önce yazdığımız yazıya buradan ulaşabilir ve doğru kararı verebilirsiniz.

Nereden teknik destek alabilirim?

Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak bize buradan ya da sosyal medya aracılığıyla ulaşabilirsiniz.