Eğitim ve eğlenceyi bir araya getiren DJI RoboMaster S1 sonunda kullanıcıların beğenisine sunuldu. İlgi çekici oyun modları, deneyimleyerek öğrenme stili ve yapay zeka teknolojisinin sonsuz imkanlarını barındıran S1, DJI’ın RoboMaster robotik yarışmalarından esinlenerek ortaya çıkmıştır. Bu yazımızda yeni DJI RoboMaster S1’in kutu içeriğine ve bazı öne çıkan özelliklerine değiniyoruz.

RoboMaster S1 Kutu Açılımı

▲ Dış paketleme

▲ Kutu içerisindeki bazı parçalar

▲ Gimbal modülü ve ateşleyicinin yakından görünümü

▲ DJI RoboMaster S1

RoboMaster S1 Kutu İçeriği

RoboMaster S1 Öne Çıkanlar

Modüler Tasarım

S1’in modüler tasarımı sayesinde cihazı kendiniz bir araya getirebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Akıllı Kontrolcüler

Barındırdığı güçlü CPU sayesinde akıllı kontrolcüler yapay zeka hesaplama, yüksek çözünürlüklü çekimler ve düşük gecikme gibi görevleri aynı zamanda gerçekleştirebilmektedir. Aktarım oldukça hassas ve duyarlıdır.

Mecanum Tekerlekler

Her mecanum tekerlek 12 adet silindirden meyadana gelmektedir. Bu sayede S1 çok yönlü bir şekilde hareket edebilimektedir.

2 Eksenli Mekanik Gimbal

Gimbalın sapma ve yükleme hareketlerini kontrol edebildiğiniz ve geniş görüş açısına sahip FPV kamerası ile aksiyonu yaşayın.

Ateşleyici

Sürükleyici savaş simülasyonu için S1, LED ışıklandırmalı ateşleyiciye sahiptir.

Akıllı Zırh

S1 kızılötesi çarpmaları ve jel topları hissedebilen 6 adet akıllı zırh paneli ile birlikte gelmektedir. Bu atışlar oyun sırasında S1 hakem sistemi sayesinde gerçek zamanlı olarak analiz edilebilmektedir.

S1’in temel özelliklerinden bahsettiğimize göre şimdi cihazın yapabileceklerine geçebiliriz.

Eğitim ve Programlama

S1’de kullanıcıların yapay zeka teknolojisinde matematik ve fiziği kullanabilmelerini sağlayan Scratch ve Python programlama dilleri kullanılıyor. Gimbal hareketleri ya da ışık efektleri gibi birçok özelliği programlayabilirsiniz.

46 farklı özelleştirilebilir parça, 6 PWM portu ve desteklenen özel aksesuarlarıyla S1, programlama, yapay zeka ve robotik dünyasına giriş için ideal bir ekipmandır.

Ustalaşın

RoboMaster ayrıca eğlenceli programlama dersleri ve proje bazlı derslerden oluşan interaktif müfredata da sahiptir. Başlangıç ve ileri seviye projelerle RoboAcademy birçok kılavuz ve video içermektedir. Artık herkes çok eğlenirken aynı zamanda da robotiğin temellerini öğrenebilir.

Yapay Zeka Teknolojisi

RoboMaster kullanıcılara, yarının teknolojisine sürükleyici bir giriş yapabilmeleri için 6 farklı programlanabilir yapay zeka modülü sunuyor.

Şerit Tanıma

S1, oluşturulmuş özel bir yolu, matematik ve fiziğin de programlama yoluyla uygulanmasıyla takip edebilmektedir.

Görsel İşaret Tanıma

Görsel işaret tanıma özelliğinde cihazınız spesifik işaretleri tanıyarak özel hareketler yapabilmektedir.

Alkış Tanıma

Programlanmış duyarlı fonksiyonları harekete geçirmek için S1 alkış tanıma özelliğine sahiptir.

Hareket Tanıma

Yaratıcı programlama ve geri bildirim için S1 ayrıca birçok hareketi algılayabilmektedir.

S1 Robot Tanıma

Yapay zeka teknolojisinin pratik gösterimi için S1, daha iyi oyun imkanları için diğer S1 robotlarını tanıyabilmektedir.

İnsan Tanıma

S1 ayrıca seçili kişiyi ileri düzey makine görüntüleme teknolojisi kullanarak takip edebilmektedir.

RoboMaster S1 Kurulumu

Kurulum kılavuzu kullanıcılara robot teknolojisi hakkında bilgi ve S1’lerini eşsiz özelliklerle geliştirmek için bilgiler sunuyor.

Tek Oyuncu Modu

Birinci şahıs görünümü(FPV) kullanıcılara gerçekçi ve eğlenceli bir perspektif sunmaktadır. RoboMaster uygulaması, gyro, oyun konsolu, mouse ve klavye ile S1 ileri düzey hassasiyet için birçok uygun kontrol seçeneği sunmaktadır.

HDR video modunda, yaptığınız çekimlerinizdeki karanlık ve parlak alanlar arasındaki geçişi yumuşatır ve dinamik menzili çarpıcı bir şekilde artırır. Karla kaplı dağ zirvelerinden yarı aydınlık ağaçlık alanlara, bu yeni özellik ile karmaşık ışık koşullarında sorunsuz ve dengeli çekimler yapabilirsiniz.

Başlatma

RoboMaster, ateşleme yapıldığında bildirmek için LED ışıklandırmaya sahip olan ateşleyiciye sahptir. Kullanıcılar jel taneler, kızılötesi ışınlar ile atış yapabilir ve canlı ses efektleriyle yeniden dolum aksiyonunu deneyimleyebilirler. Güvenliği artırmak için ateşleyici zararlı olmayan jel taneler kullanmaktadır ve atış hızının yanı sıra açısının da limiti bulunmaktadır.

Sabit Hedef Antrenmanı

Hız ve beceri testinde bu mod kullanıcılara limitli zaman içinde sanal atışlarla görsel işaretçileri vurma antrenmanı sağlıyor. Modun ilerleyen seviyelerinde zorluk derecesi de artmaktadır ve her kullanıcı rakipleriyle Robomaster uygulaması ile yarışabilmektedir.

Yarışın ve Ateş Edin

Rekabeti bir üst seviyeye taşıyın ve kabiliyetinizi test edin. Bu oyun modunda görsel işaretçiler alana dağılmış olur ve kullanıcılar bu modda manevra ve atış yeteneklerini kombine etmesi beklenir.

Çok Oyuncu Modu

Yarış

Kullanıcılar görsel işaretçileri de kullanarak kendi arenalarını yaratırlar ve S1 ile heyecanlı mücadeleler ortaya koyabilirler. Çok oyuncu modunda yarışta katılımcılar özel yarış alanında kabiliyetlerini sergileyebilirler.

“Herkes Tek”

Bu oyun modunda sadece tek bir kullanıcı kazanabilir. Daha önce programlamış olduğunuz kabiliyetler, S1’in hakem sistemi ve akıllı zırhıyla rekabeti doruklarda yaşayın.

Özel Yetenekler Geliştirin

Bilgi güç demektir ve S1 kullancılara öğrendikleri temel bilgileri özel kodlama ile ileriye taşımalarına ve bu sayede oyunlarda rakiplerinin önüne geçmelerine olanak tanımaktadır.

RoboMaster S1: Kazanmayı Öğrenin

DJI RoboMaster S1, herkesin içindeki programlama merakını bir ileri seviyeye taşıyacak eğitsel bir robottur. Güçlü yapay zeka teknolojisi, programlanabilir parçalar ve eğlenceli oyun modlarıyla S1 limitlerinizi zorlamanızı ve yaratıcı yönününzü açığa çıkarmanızı sağlar.