DSLR kamera kullanıcılarının profesyonel seviye el gimbalı olan DJI Ronin-S sonunda piyasaya sunuldu. Ronin serisi, son eklentileriyle, mükemmel kamera sabitleme teknolojisiyle ve kompakt tasarımıyla film setlerinin standart ekipmanlarından birisi haline geldi. O kadar kompakt ki tek elinizle bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu yazımızda amatör ya da profesyonel videograflar için büyük bir potansiyele sahip olan Ronin-S’in kullanımı üzerine detaylı inceleme yapıyoruz.

Kurulumu Çok Kolay

Önceki kutu içeriği yazımızda da belirttiğimiz gibi DLSR kameranızla hassas çekimler yapmanız için gerekli olan ekipmanlar sert köpük taşıma çantası içerisinde geliyor. Birkaç hızlı kilit ve vida sistemi sayesinde zaman kaybetmeden Ronin-S’i kullanılabilir duruma getirebiliyorsunuz. Bu konuda zorluk yaşamamanız için DJI’ın Ronin-S için hazırladığı eğitici videodan yararlanarak adım adım kurulumunuzu yapabilirsiniz.

Türkçe altyazı seçeneğini aktif hale getirin.

Optimal gimbal performansını sunmak için motorun torkunu ve gücünü kalibre eden Auto Tune özelliği ile süreci kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Ronin-S’in en iyi özelliklerinden birisi de ön kısımdaki tuşu aşağı yönde basılı tutarken aynı anda M tuşuna birkaç saniye basılı tutarsanız Auto Tune özelliği otomatik olarak devreye girmektedir. Özellikle cihazı yeni tanıyanlar ve gimbal teknolojisine aşina olmayan kullanıcılar için oldukça önemli bir fonksiyondur. Auto Tune bir dakikadan az bir sürede cihazınızı kalibre ederek kullanıma hazır hale getirecektir.

Ronin-S’i tamamlamak için telefonunuza uygulamayı indirerek bir sürü özelleştirme seçeneklerine ve kayıt seçeneklerine erişin. Uygulamadaki sanal joyistik ile panorama, hızlandırılmış çekim modlarını ayarlayabilir; pan, tilt ve roll ayarlarını üç farklı profil için düzenleyebilirsiniz.

Klasik El Stabilizasyonu

Geleneksel sporların sinematografisinde, tripod üzerinde büyük kameralarının kullanımı maalesef bazı durumlarda oyundan kopmalara neden olabilmektedir. Statik çekimler oyun alanının tamamının çerçeve içerisinde mükkemel bir şekilde görüntülenmesini sağlarken, alan içerisindeki hareketlerin izleyiciye saf ve gerçek bir şekilde aktarılmasında biraz eksik kalmaktadır.

Bu nedenle kamera kullanıcıların duruma göre hayallerindeki sahneyi yakalamaları için hareket halinde olmaları gerekebilmektedir. Ronin-S bu konuda kullanıcılara stabil görüntüler sunmasının yanı sıra ilgi çekici olacağını düşündüğünüz sahnelerdeki objeleri kolayca odak noktanıza almanızı sağlıyor.

Ayrıca, Ronin-S’in tutacağının yivli ve kauçuk yapısı sayesinde elinizden kaymaz; ek tutacak eklentisi sayesinde de konforlu bir şekilde ister tek isterseniz iki elinizi de kullanarak çekimler yapabilirsiniz.

Hızlı Hareketlere Yetişin

Bazı çekimlerde kamera operatörünün objenin hızına erişmesi gerekebilmektedir. Panorama çekimler sahneleri uzaktan da yakalayabilir fakat, el gimbalı operatörlere hassas çekimlerde objelerinin yanında hareket edebilme imaknı sunar.

Bu şekildeki çekim durumlarında Sport modunu kullanmanız yararınıza olacaktır. Tek yapmanız gereken M tuşuna basılı tutmak ve çekim yaptığınız objenin hızında ilerlemek. Ronin-S objenizi gösterdiğiniz yön doğrultulsunda aktif ve hassas bir şekilde davranış gösterecektir.

İstediğiniz Her Yerde

Açılı roll mototru, Ronin-S’in tasarımındaki en özenilmiş kısım demek doğru olacaktır. Geleneksel 90° yerine, yeni motor tasarımı kullanıcılara geniş ölçüde tutuş ve kamera açısı özgürlüğü sunuyor.

Hızlı Sahne Geçişi

Ronin-S ile sahneler arasındaki hızlı geçişlere kullanıcılar kolaylıkla ayak uydurabilmektedir. Tripod özelliği de bulunan ek tutacak eklentisi ile sabit çekimlerin yanı sıra, objeniz harekete geçtiğinde tutacağın katlanır yapısı ile gimbalı iki elinizle tutabilir ve ön kısımda bulunan joystiğe çift dokunuş yaparak kullanıcı profilleri arasında geçiş yapar; hareketi eksiksiz bir şekilde yakalayabilirsiniz.

Sonuç

DSLR kamera kullanarak hassas çekimler yapmak ve bu alanda profesyonelleşmek Ronin-S ile oldukça kolay. Tek ihtiyacınız hayal gücü ve limitlerinizi zorlamanız. Amatör videografların yanı sıra Ronin-S’in profesyoneller için de vazgeçilmez bir sabitleyici olacağı kesin.