Birçok elektronik üründe olduğu gibi teknoloji sürekli olarak gelişmekte, ürünler daha kolay ve hızlı bir şekilde üretilmekte ve buna bağlı olarak üretim maliyetleri azalarak tüketici fiyatları düşmektedir. DJI’ın da parçası olduğu yıllar süren inovasyon sayesinde aynı durum drone sektörü için de geçerli.

Örnek vermek gerekirse, 10 yıl önce dronelar çok pahalı olan ve bu nedenle sadece endüstiryel amaçlı kullanılabilen ya da çok zengin kişilerin kullanabildiği bir cihazdı. Günümüzde bu durum tamamen değişmiş durumda. Özelliklerine göre uygulanan fiyat politikalarıyla dronelar artık çoğu tüketici gruplarının rahatlıkla edinebileceği bir teknolojik cihaz olarak göze çarpıyor. Mini oyuncak drone modelleri, yarış droneları ya da sinematografi droneları artık sadece insansız hava aracı endüstrisini değil; fotoğrafçılık, sinema ve elektronik sektörlerini de geliştiren ve değiştiren bir cihaz olarak dikkat çekiyor.

Bu yazımızda DJI’ın fiyat – performans odaklı 3 drone modellerini inceliyoruz. Ayrıca, sık sorulan sorulardan bazılarını da bu yazımızda cevaplandırıyoruz.

Hangi Uygun Fiyatlı Drone Modelini Tercih Etmeliyim?

1. Tello

Tello başlangıç seviyesindeki pilotlar için hava manevraları konusunda pratik yapabileceği, oldukça ideal ve ucuz bir drone modelidir. Tello’nun tasarımı sayesinde uçuş yapmak kolay, stabil ve kalitelidir. Küçük boyutu, hafif olması ve pervane koruyucuları ile dış mekanlarda olduğu gibi iç mekanlarda da rahatlıkla uçuş yapılabilir. Bu sayede kötü hava şartlarından etkilenmez, uçuş yapmanın keyfine oturduğunuz yerden varabilirsiniz. Ek olarak Tello, pilotların istedikleri yerde fotoğraf ve video çekebileceği 720p çözünürlüklü kameraya sahip. Chazın en ilgi çekici özelliği ise fiyatına göre VR gözlük desteğinin bulunması. Boyutuna ve fiyatına bakarak Tello, birçok özelliği küçük boyutuna sığdıran, 13 dakikalık uçuş süresine ve 100m menzile sahip olan bir drone modeli olarak dikkat çekiyor. Yaşınızın ya da uçuş deneyiminizin bir önemi olmaksızın Tello’yu herkes rahatlıkla kullanabilir.

2. Spark

Sıradaki drone modelimiz, fiyatı Tello’ya göre biraz daha fazla olsa da, Spark. Küçük boyutuna oldukça çok özellik sığdıran bu GPS drone modeli ile her anı yakalayabilirsiniz. Hava fotoğrafçılığına başlayacak olanlar için ideal olan Spark, on-board 2 eksenli gimbal ve keskin görüntüler alabileceği full HD 1080p kameraya sahip. PalmControl ile elinizden kalkış yapabilir, Gesture modu ile selfieler çekebilir ve QuickShot ile de hızlı videolar çekebilirsiniz. Ek olarak tüm bu özellikleri akıllı telefonunuzdan yönetebiliyorsunuz. Daha fazla özellik mi istiyorsunuz? Spark’a özel uzaktan kumandayı satın alın ve Sport Modu ile 50kmh hıza ulaşın. 300g ağırlığındaki bu teknolojiden hala etkilenmediniz mi? O zaman menzili 2km’ye kadar destekleyebilen DJI Goggles alın ve arkadaşlarınızla heyecanlı ve adrenalin dolu yarışlar çıkarın. Anı yakalamak daha önce hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.

Hava fotoğrafçılığı ve 4K videolar için fiyat – performans odaklı bir drone modeli mi arıyorsunuz? Sizi Mavic Air ile tanıştıralım. Mavic Air’in küçük boyutunun içerisindeki teknoloji ile 4km menzile sahiptir 21 dakikaya kadar uçuş yapmanıza olanak tanır. Bu özellikleriyle piyasada bulunan en ucuz uzun menzil drone modelidir. Mavic Air ultra-taşınabilir olması için özel olarak tasarlandı. Katlandığında akıllı telefon boyutuna geliyor ve çantanıza rahatlıkla sığıyor. 3 eksenli gimbala ve 4K UHD kameraya sahip cihaz yüksek kaliteyi ve hassaslığı en küçük boyutta sizlere sunuyor. Mavic Air, drone endüstrisinin ve teknolojisinin geldiği son noktayı bizlere gösteren mükemmel bir cihaz. Birkaç yıl öncesine kadar Mavic Air ile çekilebilen fotoğrafları ya da videoları, büyük prodüksiyon markaları özel kameralar ve büyük helikopterler ile çekebiliyordu. Fakat 2018’e geldiğimizde artık aynı kaliteyi çok daha küçük boyutlu cihazlar ile drone endüstrisinin gelişmesi sayesinde daha ucuz ve pratik bir şekilde rahatlıkla yakalayabiliyoruz.

Sık Sorulan Sorular

Dronumu modifiye mi etmeliyim ya da ucuz modelleri mi tercih etmeliyim?

Alacağınız drone modelini hangi amaçla kullanacağınza karar vermeniz önemlidir. Drone modelleri, yarış dronları, kamera dronları ve oyuncak dronlar olmak üzere 3 kategoriye ayrılmışlardır.

Genel olarak söylemek gerekirse Mavic Air gibi uçuşa hazır modelleri yarış dronu tarzında modifiye ettiğinizde bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Alacağınız dronu fotoğraf ve video çekimleri amacıyla kullanacaksanız drone satın alarak başlayabilirsiniz. Mavic Air ya da Spark gibi yüksek teknolojili drone modellerini kendi çabanızla yapmaya çalışmak oldukça maliyetli olacaktır ve zamanınızı fazlasıyla harcamanıza neden olacaktır. Ayrıca, yapım esnasında yaptığınız ufak bir hata, ilerleyen günlerde büyüyecek ve büyük ihtimalle cihazınız uçuş yapamayacak duruma gelecektir.

Birçok yarışçı bazı nedenlerden dolayı kendi dronlarını kendileri yapmaktadır. İlk olarak, yarış dronu pilotları, dronun çalışma prensibini bilmek ve parçalarını tanımak zorundadırlar. Bu bilgiler pilotlara, yarış esnasında yaşanan olumsuzluklara anında çözüm bulmalarına olanak tanırken, istedikleri hıza ulaşmaları için gereken modifiye bilgisini de sağlamaktadır. İkinci olarak, yarış dronu parçaları günümüz piyasasında oldukça uygun fiyatlara bulunabilmekte fakat, bu parçaları bir araya getirerek ve dronu mükemmel bir şekilde çalışır hale getirecek bilgi birikimi de oldukça önem taşımaktadır.

Kameralı modelleri mi yoksa kamerasız modelleri mi tercih etmeliyim?

Öncelikle dronunuzdan beklediğiniz fonksiyonlara karar vermelisiniz. Kameralı drone modelleri kullanıcılara iki farklı fonksiyon sunuyor: fotoğraf ve video gibi görüntü kaydı ve uçuş esnasında video aktarımı. Kamerasız drone modellerinde bildiğiniz gibi bu iki özelliğe de erişemezsiniz fakat, inanılmaz güçlü bir cihaza sahip olabilirsiniz. DJI drone modellerinde bulunhan kameralar ile tek dokunuşta akıllı cihazınıza gerçek zamanlı HD video aktarımı sağlamaktadır. Full HD ve UHD 4K video kayıt özelliği de ayrıca diğer DJI modelleri tarafından desteklenmektedir.

Kamerasız dronlar genellikle oyuncak ya da mikro drone modelleridir. Kamerasız drone uçurmanın eksi yönü cihazınız sürekli olarak görüş alanınızda olmalıdır. Bu nedenle menzilleri oldukça kısadır.

İlk uçuşumu yapmadan önce bilmem gerekenler nelerdir?

A – Kullanma Kılavuzunu Okuyun

Yeni başlayanlar için uçuş yapmak zorlu ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle kullanma kılavuzunu kesinlikle ince ayrıntısına kadar okuyunuz. Tecrübeli pilotlar için bile yeni nesil drone modellerinin çalışma prensiplerini ve özelliklerini öğrmesi için kullanma kılavuzu önemlidir. Hemen hemen bütün drone kazaları kullanıcıların dronlarını nasıl uçuracağını ya da özelliklerini bilmediği için gerçekleşmektedir. Bu durumun önüne cihazınızı tanıyarak ve bu süreçte deneme uçuşları yaparak geçebilirsiniz.

B – Hava Kurumunu Kontrol Edin

Dronlar rüzgar ve yağmur başta olmak üzere hava durumlarına karşı hassas cihazlardır. Çoğu drone modeli yağmurlu ve karlı havalarda uçurulmamalı; modelinizin direncine ve özelliklerine bağlı olarak yüksek hızlı rüzgarlardan da kaçınılmalıdır. Ek olarak, UAV Forecast ve Hover gibi hava durumu uygulamalarını da indirerek uçuş için kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

C – Bulunduğunuz Ülkenin Kanunlarını Öğrenin

Bütün ülkelerin insansız hava araçları konusundaki kanunları farklıdır. Bu nedenle uçuş yapacağınız ülkenin bu konudaki kanun ve yaptırımlarının bilincinde olmanız son derece gereklidir. Yapacağınız uçuşun sonucunda mahkeme ya da para cezaları gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için kanunlara ve kurallara uyunuz.

D – Uçuş Öncesi Hazırlık

Sorumluluk sahibi bir pilotun her zaman uçuş öncesi hazırlık listesi olmalıdır. Uçuş öncesi hazırlık süreci dronunuzu olası problemlere ve kazalara karşı korur. Hazırlık listesini ister kağıt-kalem ile isterseniz uygulamamızı kullanarak hazırlayabilirsiniz. Listenizde drone, pervaneler, yazılım, uzaktan kumanda, mobil cihazlar ve uygulaması, bataryalar, hava durumu ve hava sahası kanunlarının kontrolüne yer vermelisiniz. Online olarak hazırlık listesini araştırabilir, size ve cihazınıza en uygun listeyi bulabilirsiniz.

E – Açık Alan Bulun

İlk uçuşunuzu olabildiğince basit tutmaya çalışın. Ağaç, bina ya da insan olmayan hava sahası temiz, açık bir arazi bulun. Tabiki uçmadan önce kurallara dikkat edin.

F – Korkmayın – Tadını Çıkarın!

İlk uçuş biraz gözünüzü korkutabilir fakat, yukarıda bahsettiğimiz adımları izlerseniz ve dikkatli uçuş yaparsanız rahatlıkla cihazınızı uçurabilirsiniz. Uçuş esnasında dikkatinizi toplayın, konsantre olun ve tadını çıkarın.

Tello, Spark ya da Mavic Air’ den herhangi birisini seçmeniz fark etmez. Hepsi özelliklerine bakıldığında piyasada bulunan en teknolojik ve buna bağlı olarak uygun fiyatlı drone modelleri olarak göze çarpıyor. Ayrıca, güvenli bir şekilde uçmak isteyenler için güçlü cihazlar olduğu da bir gerçek. Yukarıda bahsettiğimiz konulara da dikkat ettiğinizde dünyayı cihazınızla keşfe rahatlıkla çıkabilir, çektiğiniz görüntüleri ve yaşadığınız deneyimleri çevrenizle paylaşabilirsiniz.