Gündelik yaşantımızda mükemmel hava fotoğraflarını dergilerde, gazetelerde, televizyonlarda ve sosyal medya mecralarında sıkça görüyoruz. Bu fotoğraflara rastladıkça nasıl çekildiğini merak ediyor; kendiniz için de çekim yapmak istiyor olabilirsiniz. Yerde görüntülediğimiz manzaraları, dronelar sayesinde yeniden tanıyor; nefes kesen ve daha dikkat çekici görseller elde edebiliyoruz. Bu nedenle ilk kamera dronunuzu alırken bilmeniz gereken şeylerden sizler için bahsettik.

Kamera drone’u tam olarak nedir?

Dronelar, halk arasıdaki tabiri ile “insansız hava araçları”, multi-rotorlu ve uzaktan kumandalı uçabilen cihazlardır. Kamera droneları da, bu cihazların kameralı versiyonlarına verilen isimdir. Kamera drone modelleri bilinen limitleri zorlayarak film çekimleri, fotoğrafçılık, araştırma, haritalandırma ve daha fazla alanda bize yaratıcı çözümler sunuyor.

Kamera drone modelleri ile neler yapabilirsiniz?

Kamera droneları yeni kompozisyonlar yaratmamıza ve bazı alanlara geçiş yapabilmemizi sağlar. Hava fotoğrafçılığı ve sinematografisi adına spor etkinlikleri, etkileyici seyahat anıları, düğün ya da günlük etkinliklerdeki eşsiz fotoğraf çekimleri gibi olayları farklı açılardan kaydetmemize olanak tanımaktadır.

Yeni bir kamera drone’u alırken nelere dikkat edilmelidir?

Piyasadaki drone üreticileri her geçen gün kendilerini geliştirerek yeni özellikler ortaya koyuyor ve tüketicileri etkilemeye çalışıyor. Yeni özellikleri ortaya koymanın yanı sıra geliştirilebilir ve güvenilir olmasına da dikkat ediliyor. Giriş seviyesi bir kamera dronuna sunduğu özellikler ve yapımında kullanılan teknoloji bağlamında değişken fiyat seçenekleriyle ulaşmak mümkün. Kamera droneları oldukça fazla özelliklere sahip fakat, cihazınızı alırken hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeli ve size en uygun olan drone modelini seçmeye dikkat etmelisiniz.

1 – Uçuş Güvenliği ve Dayanıklılık

Güvenlik her zaman drone alırken anahtar konunuz olmalıdır. Stabil ve endişe duyamadan uçuş yapmak için akıllı komutları işleyebilecek ileri düzey bir kumanda gereklidir. Kumanda, beyinden ne kadar çok akıllı olursa kaza yapma, drone kaybolması ve beklenmeyen olayların yaşanması riski bir o kadar az olur. İleri düzey engel algılama ve kaçınma sistemine sahip bir drone modeli satın almaya özen gösterin. Eve geri dön moduna sahip bir drone modeli bile cihazınızı olası durumlara karşı oldukça etkili bir şekilde koruyacaktır.

2 – Görüntüleme Sistemi

Endüstri lideri görüntü kalitesi için yüksek çözünürlüklü kamera özelliği bulunan kamera drone modelleri oldukça güçlü cihazlardır. Sensör boyutu, ISO menzili, örtücü hızı, fotoğraf modları gibi özellikler size en uygun kamera dronunun hangisi olacağı konusunda seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Profesyonel seviye kamera drone modelleri 1 inç sensöre ve en az 12MP fotoğraf kalitesi ve 4K, 5.2K ya da RAW video kalitesine sahiptir.

Aynı şekilde önemli olan bir diğer özellik ise gimbal kalitesidir. Hava fotoğrafçılığı, uçuş esnasında sarsıntısız görüntüler elde etmek için gimbal teknolojisine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle en iyi gimbal kalitesine sahip olan drone modeli uçuş esnasında oluşan titreşimlerden en az etkilenen olacaktır. Size önerimiz piyasada bulunan drone modelleri arasında en az 2 eksenli gimbala; imkanınız varsa 3 eksenli gimbala sahip olan modelleri tercih etmenizdir.

3 – Aktarım Sistemi

Video aktarım sistemi, uçuş esnasında görüntüyü eş zamanlı olarak kameradan akıllı cihazınıza aktarır. Aktarım esnasında oluşabilecek müdahaleler ya da bağlantı kayıpları cihazınızın ve kameranın kontrolünün zorlaştırabilir ve çektiğiniz görüntülerin kayıt edilmesinde sorunlar yaşatabilir. İleri düzey aktarım sistemleri 2.4Ghz ve 5.8Ghz olmak üzere çift frekansı desteklemekte; bu şekilde de müdahalelere dayanıklılığı artırarak uzun aktarım menzili sağlamaktadır.

4 – Akıllı Fonksiyonlar

Üst seviye kamera droneları birçok akıllı özelliğe sahiptir. Bu özellikler zorlu çekim alanlarında işinizi kolaylaştırmakla birlikte eğlenceli hale de getirmektedir. Örneğin, hızlı hareket eden objelerin çekiminde ActiveTrack özellği, objeyi tanıyarak cihazınızı objenin hareketiyle senkronize uçuş yapmasını sağlayarak kadraj içerisinde tutar. Kamera dronunuzu almadan önce akıllı özellikleri araştırın ve piyasada bulunan modeller arasında seçim yaparken ihtiyacınza en uygun olan akıllı özelliklere sahip modeli tercih edin.

5 – Taşınabilirlik

Drone piyasasında yeni trend taşınabilirlik özelliği olmaya başlamıştır. Çoğu zaman ağır ve büyük kamera drone modellerini taşımak oldukça yorucu ve zordur. Özellikle seyahat esnasında çekim yapmak isteyenler için bu drone modelleri hiç uygun değildir. Bu nedenle, daha küçük kamera drone modelleri kullanıcıların işlerini oldukça kolaylaştırmakta; istenilen herhangi bir yerde çekim yapmalarına olanak tanımaktadır.

6 – Servis İmkânı

Kamera drone modellerinin hasar görmesi oldukça kolay, tamiri ise bir o kadar pahalıdır. Bu nedenle dronunuzu piyasada bulunan kaliteli markalardan ve lisanslı mağazalarından almaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, standart garantinin yanında, satın aldığınız markanın önerdiği eğitici başlangıç kaynaklarını, kişisel uçuş derslerini, atölye çalışmalarını takip etmek akıllıca bir seçim olacaktır. Olası bir kaza durumunda kullanıcılar için tavsiye edilen servis noktalarını tercih etmek her zaman büyük bir artıdır.

En İyi Drone Modeli Tavsiyeleri

1 – Mavic Air

 • Güçlü ve rahatlıkla taşınabilir
 • 4K kamera ve 3 eksenli gimbal
 • 3 yönlü çevre tarama sensörleri
 • Hızlı 32MP Sphere panorama
 • SmartCapture modları

2 – Spark

 • DJI’ın bütün ana teknolojilerini destekleyen mini drone
 • Uygun fiyatlı
 • Yeni başlayanlar için ideal
 • Selfieler için 12MP fotoğraf kalitesi

3 – Mavic Pro

 • Yeni başlayanlar, dronelara ilgili olanlar ve gezginler için ideal
 • Katlanabilir ve taşınabilir
 • 4K kamera
 • 27 dakika uçuş süresi
 • 7km kontrol menzili

4 – Phantom 4 Pro

 • Mükemmel görüntü kalitesi ve endüstri lideri uçuş performansı arayan profesyoneller için ideal
 • 4K video ve 20MP fotoğraflar
 • 30 dakika uçuş süresi
 • 1 inç sensör
 • 7km kontrol menzili

Bu yazıda;

 • Kamera drone’u tam olarak nedir?
 • Kamera drone modelleri ile neler yapabilirsiniz?
 • Yeni bir kamera drone’u alırken nelere dikkat edilmelidir?
 • En iyi drone modeli tavsiyeleri – konularına değinilmiştir.