Dronunuzla fotoğraf çekerken mükemmel kareyi yakalamak için çok uğraşıyor buna rağmen hayal ettiğiniz görüntüleri elde edemiyor olabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle bilgisayarınıza ya da akıllı cihazlarınıza görüntü düzenleme uygulaması edinmelisiniz. Programın adı ya da hangi cihaza kurulduğu önemli değil; günümüzde büyük çoğunluğu hemen hemen birbirlerine yakın sonuçlar verebilmektedir. Daha açıklayıcı olması için aşağıdaki fotoğrafı seçtik. Fotoğraf, ilk bakışta güzel olmasına rağmen birkaç düzenlemeye de ihtiyaç duymaktadır.

1 – Görüntüyü Kırpın

Bu basit hareket ile fotoğrafınıza dramatik bir efekt katabilir ve bunu tüm fotoğraflarınıza uygulayabilirsiniz. Kullandığınız düzenleme programında kırpma seçeneğini bulun ve görüntünüzün pozisyonlamasını yapın. Bu işlemi yaparken odak noktanızın neresi olacağını da düşünerek uygulamaya özen gösterin.

2 – Düzeltme Fırçasını Kullanmaktan Çeknmeyin

Bazen mükemmel fotoğraflar, kadraja istenmeyen objelerin girmesiyle mahvolabiliyor fakat bu sorunları düzenleme kısmında aşmak mümkün. Öncelikle fotoğrafta hatalı bulduğunuz yere yakınlaşın. Ardından düzeltme fırçasını(healing brush) seçin ve alana uygulayarak görüntüyü istediğiniz şekle getirin.

3 – Katmanları Uyumlu Hale Getirin

Öne çıkan daha kontrast görüntülerle insanların ilgisini çekin. “Levels” seçeneği altında “histogram” seçeneğini bulun. Histogram’ın sol kısmında açık renkler sağ kısmında da koyu renkler bulunmaktadır. Gölgeleri koyulaştırırken ışıklı alanları daha da parlaklaştırmak isteyebilirsiniz. Doğru renk dengesini yakalayana kadar değerler ile oynamaya devam edin.

4 – Renkler Arası Kaynaşmayı Ayarlayın

Yoğun renkler fotoğraflarınızı daha canlı gösterebilir. Bu nedenle kullandığınız düzenleme programında “saturation” seçeneğini bulun ve renkler üzerinde oynamaya başlayın. Bu işlem esnasında daha hafif işlemlerle sonuca ulaşmaya çalışın çünkü, çok fazla düzenleme sonucunda fotoğrafınız 80lerden kalmış gibi görünebilir.

5 – Keskinliği Arttırın

Fotoğraflarınızdaki kenarların keskinliğini hafif de olsa artırırsanız; başyapıtınıza biraz daha kontrast eklemiş olursunuz. Görüntü keskinleştirme menüsünü tıklayın ve abartılı olmayacak şekilde kullanmaya başlayın. Değişiklikleri görebilmeniz için görüntüye %400 yakınlaşmalısınız. Göreceğiniz değişimin küçük olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu, değişimin önemsiz ya da zaman kaybı olduğu anlamına kesinlikle gelmemektedir.

6 – Her Fotoğraf İçin Aynı Ayarları Kullanmayın

Yanlışlıkla bile olsa ortaya bir şaheser çıkarabilirsiniz. Gördüğünüz gibi aynı ayarlar kullanılarak yapılan başka bir fotoğrafta, kompozisyon canlılığını yitirerek depresif bir hal almıştır.

Aynı Ayarlar Uygulanarak Hazırlanmış Fotoğraf

Her fotoğraf farklıdır. Bu nedenle, önceki fotoğraflarınızda yaptığınız mükemmel ayarlar sonraki fotoğraflarda da aynı etkiyi yaratmayabilir. Görsellerinizin ayarlarıyla oynamaktan asla çenkinmeyin. Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak iyi ve yaratıcı uçuşlar dileriz.

İlk Fotoğrafın Son Hali