DJI GO ya da DJI GO 4 uygulamasında gimbal hatası uyarı mesajı göründüğünde canımız biraz sıkılabiliyor. Eğilmiş görüş alanı, gimbal motoru aşırı yüklenmesi ve normal olmayan gimbal titremeleri karşılaşabileceğiniz gimbal hatalarından bazılarıdır. Pilot adayları başta olmak üzere bazı pilotların bu hataları tamir etmek için yaptığı ilk şey gimbalı el ile döndürmek ya da eski haline getirmeye çalışmak oluyor. Bu çözüm yolu işe yaramamakla birlikte gimbalınıza daha fazla zarar verecektir ve kesinlikle önerilmemektedir.

Yapılacak en doğru şey nedir? Büyük ihtimalle yaşadığınız sorunun çözümüne DJI GO uygulaması üzerinden yapacağınız 4 ya da 5 dokunma kadar yakınsınız. Örneğin, DJI GO uygulaması üzerinden yapacağınız IMU ve gimbal kalibrasyonu ile eğilmiş görüş alanı sorununu çözebilirsiniz. Kalkış yapacağınız alanı kontrol ederken, gimbalınızın hareketini engelleyen ya da aşırı yüklenmesine neden olan engellere karşı da kontrol etmelisiniz. Eğer gimbalınız anormal olarak titriyorsa titreşim önleyici levha, damperler ve kauçuk toplar gibi titreşim önleyici parçaları kontrol edin.

Bunlara ek olarak, gimbal hataları çevresel faktörlerden ötürü de meydana gelebilmektedir. Örneğin, çok bulutlu ya da sisli havalarda uçuş yapmak, gimbalınızın ıslanmasına ve geçici hatalara neden olacaktır. İyi haber ise cihazınız tamamen kuruduğunda eski haline gelecek olmasıdır. Gimbal hataları ile karşılaşıldığında yapılacakları Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak sizler için derledik.

Gimbal Tilt Hatası

Gimbalınız dengede değilse, kalibrasyonunu elinizle cihazı çevirerek ya da sallayarak yapmaya kesinlikle yapmaya çalışmayın. Aşağıdaki adımları takip edin.

1- IMU Kalibrasyonu

Dronunuzu IMU kalibrasyonu içi dengede durabilecek bir zemine koyun. DJI GO uygulamasını açın ve Main Controller Settings > Advanced Settings > Sensors > IMU ardından Calibrate IMU seçeneğine dokunun. Sonrasında ekrandaki yönergeleri takip edin.

2- Gimbal Otomatik Kalibrasyonu

IMU kalibrasyonu ardından gimbalınız dengede değilse Gimbal Otomatik Kalibrasyon seçeneği ile devam edin. Mobil cihazınızdaki DJI GO uygulamasını açın ve Camera > Setup > Gimbal seçeneğine dokunun. Gimbal menüsündeki Gimbal Otomatik Kalibrasyon’u seçin. Kalibrasyonu başlatmak için tamam seçeneğine dokunun.

3- Gimbal Roll Ayarlama

Gimbal Otomatik Kalibrasyonu ardından gimbalınız halen dengede değilse DJI GO uygulamasından manuel olarak gimball roll ayarı yapabilirsiniz. Gimbal ayarları menüsüne gidin ve Gimbal Roll Ayarla seçeneğine dokunun. Ardından uygulama size gimbalınızı ayarlamak için kamera görüntüsünü açacaktır.

Gimbal Motor Aşırı Yüklenmesi

Gimbal Motor Aşırı Yüklenmesi hatası aldığınızda, herhangi bir şeyin gimbalınızı durdurmadığından veya hareket etmesine engel olmadığından emin olun.

1- Gimbal Kelepçesini Çıkarın

Gimbal kelepçesinin ya da diğer koruyucuların çıkarılmış olduğundan emin olun. Her zaman uçuştan önce bu kontrolü yapmayı alışkanlık haline getirin.

2- Dronunuzu Çevredeki Engellere Karşı Kontrol Edin

Herhangi bir nesnenin gimbal hareketlerini engellemediğinden emin olun. Kontollerin ardından gimbal otomatik kalibrasyonunu yapın.

Gimbal Titreşim Hatası

Uçuş sırasında gimbal titreşim hatası uyarısı ve “jello video” denilen titreyen bir görüntü alıyorsanız; cihazınızı acilen indirmeniz ve herhangi bir parçasının bozuk ya da kırık olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

1- Titreşim Önleyici Levha ve Damperler

Gimbalınız anormal bir şekilde titriyorsa bunun anlamı dronunuzun titreşimi gimbalınızı etkiliyor demektir. Bu nedenle bütün titreşim önleyici parçaların sağlam ve düzgün bir şekilde cihazınıza takılı olduğunu kontrol etmelisiniz. Uçuş öncesi yaptığınız kontrollerde bozuk olan parçayı yenisiyle değiştriin.

2- Pervaneleri Kontrol Edin

Eğer pervaneleriniz dengeli değilse, anormal titreşimlerle karşılaşabilirsiniz. Hassas, kaliteli görüntüler ve güvenli uçuşlar için hasarlı pervanelerinizi değiştirin.

Bu adımları uygulamanıza rağmen gimbal hataları ile karşılaşıyor musunuz? Cevabınız evet ise bizimle Facebook sayfamızdan ya da buradan iletişime geçmekten çekinmeyiniz.