Etkileyici hava fotoğrafları çekebilmek için gökyüzünden derinlik hissini verebilmeniz önemlidir. Çekeceğiniz görüntülerin eşsiz olmasını istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Kameralar ve akıllı telefonlar ile kıyaslandığında dronelar doğa ve manzara fotoğrafçılığı için daha geniş bakış açısına sahiptir.

Değişik yükseklik ve açılardan çekilen fotoğraflar yaratıcı çözümler sunabilir.

Genellikle, aşağı yönlü bakan lens düz çekimler sunarken, eğik bakan lens derinlik hissini daha iyi verebilir.

Aynı açıdan çekilen fotoğraflar bile su yansımaları ile manipüle edilerek, yukarıda da görüldüğü gibi, kişilerde değişik çağrışımlarda bulunabilir.

Çekimlerinizde derinlik üzerine kendinizi geliştirmek istiyorsanız aşağıda bahsedilen 6 ipucu isteklerinizi karşılayacaktır.

Uzay Hissini Fotoğraflarınıza Nasıl Yansıtabilirsiniz?

1- Önplan ve Arkaplan Arayın

Hedef ve kamera arasındaki uzaklığa bağlı olarak çerçeve alanını önplan, obje ve arkaplan olarak ayırabiliriz.

Önplan, kamera ve objenin arasında bulunan öğelere, arkaplan da objenin arkasında kalan kısma verilen isimdir.

Önplan ve arkaplan doğal olarak derinlik hissi uyandırır ve çekilen görüntüleri daha belirgin hale getirir.

Daha açık bir derinlik hissi vermek için objenizin bir kısmını önplan arkasına gizleyebilirsiniz.

2 – Birleşen Çizgiler

Bir fotoğraf oluşturmaya başladığınız zaman ilgililerin dikkatini çekmek için çizgileri kullanabilirsiniz. Çizgiler aynı zamanda derinlik hissini vermenizi sağlayan en önemli öğelerden birisidir.

Bir noktada uzayarak birleşen ya da sınır oluşturan çizgiler derinliği büyük ölçüde artıracaktır.

Nehirler, yollar, köprüler ve çevremizde sık sık rastladığımız gölgeler gibi diğer çizgisel öğeler görüntülerinizi inceleyen kişilerin dikkatini merkezinize aldığınız objeye ya da açıya çekecektir.

3- Görüntülerinizi Flulaştırın

Perspektif sadece önplandan büyük arkaplandan küçük görünen objelerin bulunduğu görüntülere denilmemektedir. Ayrıca, değişik büyüklükteki objelerin değişken keskinlik değerlerine de karşılık gelmektedir. DSLR kameralarda arkaplanı flulaştırmak için sadece daha büyük diyafram değeri ve manuel odaklamaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Fakat hava fotoğrafçılığı için, dronelar genellikle objelerden uzaklarda uçuş yaptığından, yukarıda bahsettiğimiz yöntemle herhangi bir şeyi flulaştırmak oldukça zordur. Bu durumda, doğanın sağladığı fırsatlardan yararlanmak iyi bir tercih olacaktır.

Sis, bulutlar ve hatta şehirden gelen kirli hava kütlesi fotoğraflarınıza romantik bir hava katabilir. Çektiğiniz görüntülere doğal yollarla farklı dokunuşlar getirmek için doğanın kendisi biçilmiş kaftandır.

4- Renk Kontrastı

Önplan ve arkaplan ile yapılan oyunlara ek olarak renk kontrastı ile de derinlik hissi verilebilmektedir.

Genellikle sıcak renkler uzaklık hissini azaltırken, soğuk renkler artırmaktadır. Bu yönteme göre önplanda sıcak, arkaplanda ise soğuk renkler kullanarak görüntülerinizdeki derinliği artırabilirsiniz.

Renkler ayrıca insanların inceledikleri görsellerdeki alan tahminlerini de etkilemektedir. Sıcak renkler objenin daha büyük ve yakın, soğuk renkler ise daha küçük ve uzakta görünmesini sağlamaktadır.

5- Dikey Çekim

Aşağıdaki her iki resimde de aynı manzara ve açı kullanılmıştır. Fakat dikey kompozisyon yatay olana göre daha çarpıcı görünmektedir.

Dikey çekim modu sadece Mavic Pro modelince mevcuttur. Diğer modellerde ise Pano modunda çekim yapabilirsiniz.

6- Gerçekliği “Inception” Dünyasına Çevirin

Post-prodüksiyon, fotoğraflarınıza derinlik eklemek için izleyebileceğiniz bir diğer yoldur.

Aşağıda göreceğiniz gibi, normal bir şekilde çekilen fotoğraf, post-prodüksiyon ile Inception filmindeki bir kareye dönüştürülmüştür.

Post-Prodüksiyon, derinliği pekiştirmek için kullanılıyor olsa bile eğer yukarıda bahsedilen hususlara uygun görüntüler elde etmediğiniz sürece başarıya ulaşamazsınız. Efor sarfetmeden fotoğraflarınıza derinlik hissi katmak için şimdi çıkın ve basedilen önerileri uygulamaya başlayın.