Daha önce standart tek çekim dışındaki diğer DJI fotoğraf ayarlarını merak ettiniz mi?  Birçok pilot, özellikle yeniler, bu ayarlara aşina değiller. Bütün DJI drone modelleri tek, çoklu, AEB ve zaman ayarlı çekim modlarını desteklemektedir. Fakat, Spark ve Mavic Pro gibi daha yeni olan modellere Pano ve HDR çekim modu eklendi. Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak hazırladığımız bu makalede, DJI’ın 6 çekim modları olan “Tek, Çoklu, AEB, HDR, Zamanlı ve Pano”ya nasıl ulaşılacağını ve kullanılacağını anlatmaktadır.
DJI GO 4’deki tüm çekim modlarına ulaşmak için, Kamera Ayarları > Fotoğraf butonuna tıklayın.

Tek Çekim

Varsayılan ayar olan Tek Çekim modu, çekimler için alışılmış bir moddur. Bu modda çekim/kayıt butonuna tıkladığınızda tek bir fotoğraf çekersiniz.

Çoklu/Seri Çekim

Enstantene butonuna tek tıklamanızda, Çoklu/Seri Çekim modu anında size birden fazla fotoğraf çekmenizi sağlar. Hareket eden objelerin çekimlerinde, istediğiniz fotoğrafı yakalama şansınızı arttırmak için, Çoklu/Seri Çekim modunu 3, 5 ya da 7 çekim olarak ayarlayabilirisniz.

AEB (Auto Exposure Bracketing)

Türkçe karşılığı “Farklı Değerlerde Pozlama” olan bu modda, çekmek istediğiniz sahneyi birçok farklı pozlama değerleriye çekebilirsiniz. Bu modu fotoğraflarnızı HDR olarak çekebilmeniz için, 2 ya da 5’li çekim moduna ayarlayabilirsiniz. HDR fotoğraf çekmek istediğinizde veya aldatıcı ışık durumlarında doğru pozlama değerini hakkında emin olamadığınız durumlarda bu mod çok kullanışlıdır. Bu modda fotoğraf düzenleme programı ile çektiğiniz fotoğrafları birleştirmelisiniz. Bunun nasıl olduğunu göstermek için size küçük bir öğretici ders hazırladık:
1. Lightroom programında resimleri seçmek için resimlere Cmd/Ctrl basarak tıklayın.

2. Select Photo > Photo Merge > HDR, ya da Ctrl+H tuşlarını kullanın.
3. HDR Merge Preview seçeneğinde, yapılan ayarların etkilerine bakın. Eşit tonlu birleştirilmiş resim için, Auto Tone seçeneğini seçebilir ya da birleştirilmiş fotoğraflar arasında kaymalar varsa Auto Align seçeneğini seçebilirsiniz. Resimler arasındaki hareketleri düzeltmek için farklı deghosting ayarlarını deneyin.

4. HDR fotoğraf yaratmak için Merge seçeneğine tıklayın.

HDR (High-Dynamic Range)

AEB moduna benzer olarak, HDR modu kompozisyondaki daha fazla detayı yakalamak için birçok birleştirilmiş fotoğraf çekecektir. Fakat AEB modundan farklı olarak, son yüksek kaliteli fotoğrafı üretmek için otomatik bir şekilde her karenin en güzel kısımlarını alacak ve birleştirecektir. Bu nedenle, fotoğrafları manuel olarak birleştirmek istemediğiniz zaman güzel bir özelliktir.

Zamanlı Çekim

Otomatik olarak ayarlamış zaman aralıklarıyla fotoğraf çekmek için enstantene butonuna dokunun. Tekrar dokunarak sekansı bitirin. 2, 3, 5, 7, 10, 15, 20, 30, ve 60 saniye aralıklarını seçebilirsiniz. Fakat, minimum Zamanlı Çekim aralığı JPEG formatı için 2 saniye; RAW formatlı fotoğraflar için 5 saniyedir. DJI GO 4’deki fotoğraf formatlarını, kamera ayarları sekmesinden değiştirebilirsiniz. Zamanlı çekim modu time-lapse vidyolar üretmek için etkili bir yoldur.

Pano

Pano modu geniş açılı fotoğraflar çekmenize olanak sağlar.