Kış mevsiminde drone uçurmak zorlu olabilir. Düşük sıcaklıklar uçuş performansına etki edebilir ve hava durumu tahmin edilemez olabilir. Uçuş sırasında yağmura, sise ya da kar yağışına yakalanabilirsiniz. Peki kış aylarında nasıl güvenli uçabilir ve mükemmel çekimler yapabilirsiniz? Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak size yardımcı olmak için kış aylarında aklınızda bulundurmanız gereken güvenlik ve kamera ayarları ipuçlarını derledik.

Batarya

Son çıkan portatif cihazlarda olduğu gibi, DJI droneları Lityum Polimer(LiPo) bataryaları kullanmaktadır. Düşük sıcaklıklar bataryanın içerisindeki kimyasal aktiviteyi düşürebilir. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak güvenli bir şekilde uçuş yapabilirsiniz:

 • Sadece tamamen dolu batarya kullanın.
 • Bataryanızı 20 dereceye ısıtın. Bataryanızın sıcaklık durumunu DJI GO uygulamasından takip edebilirsiniz. Eğer cihazınız ile uyumluysa batarya ısıtıcısı kullanın.
 • Bataryanın ısınması için dronunuzu 1 dakika boyunca sadece havada durdurun
 • Herhangi bir batarya voltaj düşüşünü engellemek için kontrol çubuklarını nazikçe kullanın.
 • Bataryalar soğukta daha çabuk tükenirler. Uçuş sırasında sürekli olarak bataryanızın durumunu kontrol edin.

Çevre

Kar yağışı, muhteşem manzaranın yanı sıra sonucunda olan görüş mesafesi düşüşü ve nem ile tehlikeleri de beraberinde getirir. Bu durumda doğru önlemleri almak önemlidir. Bunlar:

 • Uçuş yapmadan önce hava durumunu kontrol edin. Sert rüzgar, yağmur ve kar yağışlarından kaçının.
 • 0 derece altındaki sıcaklıklarda uçuş yapmayın.
 • Cihazınızın kar ile temasından kaçının. Cihazınızın ıslanması motorlarına zarar verebilir. Kalkış ve inişlerde iniş eklentisini kullanın.
 • GPS sinyalinin güçlü olduğundan emin olun.

Sıcak Tutun

Daha önce hiç cep telefonunuzun soğuk nedeniyle kapandığını gördünüz mü? Başlangiçta da açıkladığımız gibi, düşük sıcaklıklar bataryanın ömrünü kısaltır. Akıllı uçuş bataryanızın bakımını yaparken, mobil cihazınızı sıcak tutmayı unutmayın. Ek olarak, donma tehlikesine karşı dikkatli olun. Uzaktan kumandayı uyuşmuş ellerle kontrol etmek tehlikelidir. Kış aylarında dış mekanlarda uçuş yaparken eldiven kullanmak iyi bir fikir olacaktır.

Kamera Ayarları – Pozlama ve Beyaz Dengesi

Kar yağışının güzelliklerini yakalamak için kameranızın pozlama ve beyaz dengesi ayarlarını manuel olarak yapın. Otomatik modda çekim yapmak koyu fotoğraflara yol açabilir. Bunun nedeni karın parlaklığı nedeniyle kameranın pozlama sisteminin karı koyu göstermeye çalışmasından kaynaklanmaktadır. Çekiminizde ek duraklar koyarak kar fotoğraflarınızı bir parça daha ışıklı çekebilirsiniz. Buna benzer olarak, karlı manzaranın renk dengesine bağlı olarak beyaz dengesini ayarlamalısınız. Yoksa kar, gri görünebilir.

Depolama

Eğer dronunuz uzun zamandır kullanılmamışsa, performansı etkilenmiş olabilir. Depolama, güvenli uçuş için oldukça önemlidir. Bu nedenle:

 • Bataryanızın sağlığını korumak için her üç ayda bir bataryanızı tam olarak doldurun ve boşaltın.
 • Dronunuzu muhafaza ederken pervanelerini çıkarın ve gimbal kelepçesini takın.
 • Dronunuzu manyetik olmayan alanlarda 25 derece sıcaklık civarında saklayın.

Kış harikalarını dronunuzla çekmeye hazır mısınız? Kış ayı uçuşlarınızın tadını çıkarın ve çektiğiniz görüntüleri Facebook sayfamızda paylaşmayı unutmayın.