Yeni Mavic 2 serisi Pro ve Zoom adında iki versiyon olarak karşımıza çıkıyor. Her iki modelin de oldukça donanımlı olması, ikisi arasında seçim yaparken zorlanmanıza neden olabilir. Bu nedenle ihtiyacınıza en uygun olan drone modelini bulmak yararınıza olacaktır.

Ortak Özellikler Neler?

Mavic 2 Pro ve Zoom modellerinin uçuş performansları aynıdır. Her ikisinin de maksimum hızı 72km’dir ve 31 dakika uçuş süresine sahiplerdir. Ek olarak her iki model de 100 Mbps bitrate ile 4K video kalitesine sahiptir. Hyperlapse ve ActiveTrack 2.0 gibi akıllı özelliklere de sahipler. Mavic Pro ile karşılaştırıldığında her iki model de büyük teknolojik gelişmeleri bünyelerinde barındırmaktadır.

Farklı Özellikler Neler?

Basit olarak anlatmak gerekirse, iki model arasındaki ana farklılık kameralarıdır. Aşağıdaki tabloda farklı kamera özelliklerini görebilirsiniz.

Mavic 2 Zoom Modeli Özellikleri

Eşsiz Zoom Lensi

Zoom modeli görüntü sensör boyutunu 1/2.3 inçte korumuştur fakat asıl ön plana çıkan özellik ise 24mm-48mm odak uzunluğuna sahip olmasıdır. 2x zoom’u ilk duyduğunuzda etkileyici gelmeyebilir ama, kullandıktan sonra alacağınız sonuçlar ile dinamik perspektif sayısından kesinlikle memnun kalacaksınız. Uzak mesafeden mükemmel kompozisyonlar yakalamanın yanında görüş alanınızı daha dramatik bir sahne haline getirmeniz de mümkün. Yeni zoom lens ile yaratıcılığınız sonsuz bir hal alıyor. Full HD video çekerken 4x kayıpsız zoom ile keyif almayı da unutmayın.

Aşağıdaki görüntüde 24mm ve 48mm odak uzunluğu arasındaki farkı görebilirsiniz. Mavic 2 Zoom’un 12 MP sensörü ile en iyi çekimlerinizi 30×20 inç ölçülerine kadar baskı alabilirsiniz.

Fantastik QuickShot “Dolly Zoom”

Pro ve Zoom modelleri oldukça zengin yeni kamera modları seçeneklerine sahiptir. Ancak Dolly Zoom sadece Mavic 2 Zoom modelinde bulunmaktadır. Dolly Zoom’u bilmeyenler için diğer bir adı da Vertigo Efekti’dir. Basit olarak, ana objenin sabit kaldığı fakat, arkaplanın daha geniş ya da dar açılı bir hale geldiği görsel efekttir. Aşağıdaki videoyu izleyerek Dolly Zoom hakkında daha iyi bir fikre sahip olabilirsiniz.

“SuperRes” ile Süper Çözünürlüklü Fotoğraflar

Yeni SuperRes özelliiği sadece Mavic 2 Zoom modeli tarafından desteklenmektedir. 24mm ile fotoğraf çekimi yaptığınızda kamera, telefoto lensi ile 9 fotoğraf çekip otomatik olarak birleştirecek ve size 48 MP kalitesinde süper çözünürlüklü fotoğrafı sunacaktır.

Mavic 2 Pro Modeli Özellikleri

1-inç Görüntü Sensörüne Sahip Hasselblad Kamera

Hasselblad ile olan geliştirme ortaklığı sayesinde Mavic 2 Pro’nun kamerası mükemmek kaliteyi ve 20 MP detaylı görüntüleri kullanıcılara sunmaktadır. Daha büyük sensörü ve 28mm eşdeğerli ana lensi ile ISO değeri 12800’e kadar çıkabilir. Bu değer, Zoom modeline göre oldukça yüksektir.

Yeni ayarlanabilir diyafram ve daha büyük sensörün kombinasyonu ile düşük ışıklı ortamlarda yapılan çekimlerde düşük gürültü ve hassas renk çoğalması vaat ediyor.

HNCS & 10-bit Dlog-M Renk Profili

Renkler konusunda, Mavic 2 Zoom’dan farklı olarak, Pro modeli daha doğal ve doğru renkler için HNCS(Hasselblad Natural Colour Solution) teknolojisini kullanmaktadır. Ayrıca, fotoğraf ve videolarda daha derin renkler ve yüksek dinamik menzil için 10-bit Dlog-M renk profilini desteklemektedir. Zoom modeli 16 milyon renk kaydedebilirken; geliştirilmiş renk profili ile Mavic 2 Pro, 1 milyardan fazla renk kaydedebilir.

HDR Video

4K 10-bir HDR desteği ile Pro modeli 4K HLG TV’ye bağlanabilir ve HDR görüntüleri daha çekici yapan artırılmış kontrast ve parlak renkler ile daha doğru renk tonlarına sahip görüntülerinizi izleyebilirsiniz. Post-prodüksiyon aşamasında zaman harcamaya gerek duymayacaksınız.

Mavic 2 Pro – Zoom: Her İki Versiyonun Özellikleri

Geliştirilmiş HDR Fotoğraflar

Her iki versiyon da geliştirilmiş HDR fotoğraflar çekebilirken, pozlama değerleri ise değişiklik gösterebilmektedir. 13 EV duraklı Zoom modelil ile karşılaştırıldığında Pro modeli, 14 EV duraklı ve daha yüksek dinamik menzil ve daha temiz görüntüler sunan Hasselblad kameraya sahiptir.

Teknik bilgilere daha fazla girmeden, her iki kamera da çok ışıklı ya da az ışıklı alanlarda oldukça fazla veriyi kaydedebilmektedir. Bu sayede, özellikle Mavic 2 Pro ile, post-prodüksiyon aşamasında daha detaylı görüntüler elde edilebilmektedir. Aşağıdaki görüntüde 13 EV ve 14 EV arasındaki farkı görebilirsiniz.

Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Mavic 2 Pro kullanıcılara mükemmel detaylara ve temizliğe sahip sahip fotoğraflar ve düşük ya da yüksek ışık koşullarına rağmen canlı renklere sahip HDR videolar sunmaktadır. Fakat aradığınız geniş zoom ve hızlı odaklanma fonksiyonuna sahip ya da nefes kesen görsel efektleri olan sinematik videolar çekmek istiyorsanız, Mavic 2 Zoom’u tercih etmeniz yararınıza olacaktır.