DJI teknolojisinin geldiği son noktayı gösteren drone modeli olan Mavic 2 ’nin Pro versiyonunda, tüketici sınıfı drone modellerindeki kameralar arasında en yüksek standarları sunan Hasselblad L1D-20c kamera kullanılıyor. Hasselblad Natural Colour Solution(HNCS) teknolojisi ile Mavic 2 Pro, profesyonel yapım film kalitesinde renkler sunabiliyor. Bu yazımızda Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak lensi, renk ve HNCS özelliklerine göre inceliyoruz.

Kameranın Renk Yakalama Performansı

Fotoğrafçılık alanında kendisini geliştirmek isteyen ve en iyi kaliteyi arayan kullanıcılar için aşağıdaki bilgiler dikkat edilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca aşağıdaki bilglerden en iyi faydayı sağlamak için piksel boyutu ve hassasiyet ayarlarına hakim olmanız önemlidir.

Tonlama aşağıdaki etmenler tarafından kontrol edilir;

  • Dinamik menzil
  • Analog/Dijital (A/D) dönüşüm süreci
  • Uygulanmış renk profilleri

A/D dönüştürücüsü, analog sinyalleri, dijital sinyallere dönüştüren küçük ve zekice tasarlanmış bir sistemdir. Dijital sinyaller sonrasında mikro işlemciye transfer edilir ve görüntü verisine dönüştürülür. Önemli kısmı, piyasadaki çoğu dijital kamera 8-bit renk verisine sahipken Mavic 2 10-bit renk verisine sahiptir ve 1 milyar renge kadar kayıt özelliği vardır.*

*Fotoğraf renk derinliği: JPG 8-bit; RAW: 16-bit. Video renk derinliği: DLog-M & HDR video: 10-bit; SDR video: 8-bit.

Mavic 2 Pro ile DJI-Hasselblad ortaklığı, görüntü kalitesinde yeni çizgiler belirleyerek, tüketici sımıfı drone özelliklerinin tanımlarını değiştirdi. HNCS teknolojisinin eşsiz renk profili, yüksek renk kararlılığı arayan kullanıcılar için geliştirildi. Bu sayede çekimleriniz profesyonel yapım film kalitesinde görünmektedir.

HNCS Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

HNCS kusursuz renk kararlılığı için tek-profilli çözüm sunmaktadır. Aşağıda yer alan listede bu teknolojinin anahtar noktalarını bulabilirsiniz.

Tamamen Yeni Look-up-table(LUT)

Mükemmel fotoğrafçılık arayışında Hasselblad eşsiz renk yorumunu kullanan yeni LUT sistemini üretti. Aşağıdaki fotoğrafta yeni LUT sisteminin kullanım örneğini görebilirsiniz.

Hasselblad L*RGB Profili

Hasselblad algoritmaları, CMOS sensörlerini ve filtre karakteristiklerini geliştirerek HNCS Hasselblad L*RGB profilini yaratmıştır. Bu yeni profil daha geniş renk menziline, müthiş kontrast seviyelerine ve karmaşık detayları yakalayabilen bir yapıya sahiptir.

Evrensel Profil

Görüntü kalitesinden istemeden de olsa ödün vermek her fotoğrafçı için kötü bir durumdur. Bu sorun ile mücadele etmek için birçok fotoğrafçı yapılan her iş türü için tek tek profiller oluşturuyor ve bu durum bütün süreci olumsuz yönde etkileyerek karmaşa yol açabiliyor. HNCS teknolojisi ile Hasselblad, fotoğrafçıların bu süreci daha kolay aşmaları için evrensel bir profil oluşuruyor ve sorunu otomatik olarak çözüyor.

Optimal Kontrast

Hasselblad, “film eğrisi” isimli tekniği uygulayarak kontrast katmanları optimize etmektedir. Dahili RGB profil ile birlikte kullanıldığında bu teknik, karanlık ya da çok aydınlık ortamlardaki kontrast oranını en iyi ölçüde sağlamaktadır.

Renk Eşleştirme

HNCS, doğal renk profilini kararlı bir şekilde kullanarak, kullanılan birden fazla renk profillerinin karmaşasından kulanıcıları kurtarmıştır. Bu teknik ile insan gözünün gördüğü kalitede görüntüler her zaman ortaya çıkarılmıştır.

Mavic 2 Pro: Fotoğraf Karşılaştırmaları

Yukarıda bahsedilen HNCS teknolojisinin uygulama örneklerini aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Fotoğraflar Mavic 2 Pro, Zoom ve Mavic Pro kullanılarak çekilmiştir. Görüntüler üzerinde herhangi bir düzenleme yapılmamış; JPG formatında, aynı mekân ve zamanda çekilmiştir. Farklı drone modellerinde optimum çekim ayarlarını korumak için görüntüler değişik örtücü hızı ve diyafram değerleri kullanılmıştır.

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü üzere Mavic 2 Pro ile çekilen fotoğraflar daha temiz, canlı ve renkli görünmektedir. HNCS teknolojisinin etkin olduğu fotoğraflarda renk üretimi olabildiğince doğala yakın ve detaylar 5x zoom yapıldığında bile daha doğru görünmektedir. Siz de Mavic 2 Pro modelini tercih ederek yaratıcılığınızı yeni bir boyuta taşıyın ve daha büyük resmi görün!