Daha önce hiç kullanışlı olmasının yanında eğlenceli ve güvenilir olan ayrıca, ‘bu üründen önce ne yapıyordum?’ dediğiniz bir cihaza sahip olmuş muydunuz? Daha önce sahip olduğunuz bazı drone modellerini kullanırken bu cümleyi kurmuş olabilirsiniz. Fakat Mavic 2 serisi ile hem işinizde hem de seyahatlerinizdeki deneyimleriniz yeniden şekillenecektir.

DJI’ın yüksek başarı yakalayan Mavic serisinin devamı olarak gelen Mavic 2 Pro ve Zoom bu alanda en son çıkarılan ürün konumunda ve yaratıcı kullanıcılar için oldukça geniş özelliklere sahipler. Portatiflik olarak Mavic Air’i anımsatmasıyla birlikte barındırdığı teknolojik parçalar da göz önüne alındığında fiyat endeksiyle de öne çıkmaktadır. 2 serisi şu anda en iyi görüntü kalitesine sahip olmakla beraber günümüzde tüketici dronu piyasında bulunan drone modellerine göre en uzun uçuş süresine sahip drone modelidir ve kullanıcıların yaratıcılığın limitlerini zorlamaları için tasarlanmıştır.

İlk Bakış

Mavic 2’ye ilk baktığınızda dış görünüşü dikkat çekiyor. Katlama stili olarak Mavic Pro’ya benzerken, daha sağlam ve şık duruyor. Çizgileri yenilenerek pikap görünümünden çıkarılarak son model spor araba görünümü verilmiş. Kollarının açılımı önceki modellerle aynı fakat daha sağlam duruyor. Kamera ve gimbal ön alt kısımda sabitlemiş ve bu şekilde güvenliğin artırılması amaçlanmış. Ayrıca, dronun her yönünde sensörler bulunuyor ve bu şekilde tabiri yerindeyse bilim-kurgu filmi öğelerinden birisi gibi duruyor. Cihaz üzerine bulunan her yüzey şekli, her parça ve her tasarım elemanı, dronun performansına etki ediyor.

Ön kısımdaki iniş takımları aynı zamanda antenlere de ev sahipliği yapıyor. Dronun yan kısımlarında bulunan havalandırma kanalları sayesinde cihaz hava sirkülasyonunu sağlayarak uçuş esnasında ısınmıyor. Motorların tasarımında bile gelişime gidilerek daha güçlü bir yapı elde edilmiş. Genel anlamda baktığımızda DJI, Mavic Pro modelini daha sağlam temellere oturtarak onu daha da ileriye taşımıştır.

Batarya

Fark edebileceğiniz en büyük değişikliklerden birisi bataryası olmuş. Farklı görünmesinin yanı sıra yuvarlak LED ışıklar batarya durumunu gösterirken; batarya serinin diğer modellerine göre daha fazla gücü depolayabilmektedir. Bu sayede Mavic 2 ideal ortamlar ve koşullarda 31 dakikaya kadar uçuş süresi sağlayabilmektedir. DJI ayrıca 4 bataryayı şarj edebilen bir istasyonu da kullanıcılara sunmaktadır.

Pervaneler ve Gimbal

Diğer göze çarpan bir değişiklik ise pervanelerde. DJI, Mavic Pro Platinum’un pervanesini gürültüsünü azaltmak ve uçuş performansını artırmak için yeniden tasarlamış.

Yeni gimbalı ve gimbal korumanın tasarımındaki değişikliği kesinlikle fark edeceksiniz. Yeni gimbal korumasını takmak ve sökmek oldukça kolay ve tek parça.

Katlı Haldeki Boyutu

Mavic Pro’ya oldukça benzemekle birlikte taşıma çantaları da hemen hemen aynı boyutlardadır. Yani Mavic Pro için aldığınız çantanızı Mavic 2 için de kullanabilmeniz mümkündür.

LED Işıklar

Mavic 2’deki diğer inovatif taraf ise alt kısımında bulunan LED ışıklandırmadır. Bu ışıklar gece ya da gündüz saatlerinde yapılan uçuşlar esnasında, cihazınızın nerede olduğunu görebilmeniz için tasarlanmıştır. Fakat, tasarlanmasının önemli bir nedeni daha var; aşağı yönlü sensörlere GPS ile ya da GPS olmadan hassas iniş ve zemini kolay tarama olanaklarını sunmaktadır. Bu durum ayrıca iç mekanda yapılan uçuşlarda da kullanıcılara oldukça yardımcı olacaktır.

Engel Algılama Sensörleri

Mavic 2 bünyesinde oldukça çok sayıda sensör barındırmaktadır. Bu sensörler cihazın ön, arka, yukarı, aşağı, sağ ve sol yönlerindedir. Ancak, sağ ve sol yönlerde bulunan sensörler sadece ActiveTrack ve Tripod modlarında çalışmaktadır. Fakat yine de sensörlerin sayısına ve kabiliyetine hiçbir zaman %100 güvenmemeli; uçuşlar olabildiğince dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sonuç itibariyle sensörleri ile teknolojiyi birkaç nesil öteye taşımış, uçuş güvenliği artırılmıştır ve dar alanlarda yapılacak uçuşlar konusunda da pilotlara güven vermektedir.

Zoom Yeteneği

Mavic 2’nin Zoom versiyonunun ana özelliği isminden anlaşılacağı üzere, fotoğrafçılık ve videografi alanlarında yeni perspektifler için optik ve dijital olarak zoom yapabilmektir. Mavic 2 Zoom, hassas halka tabanlı 24 – 48 mm lense sahiptir. Uzak mesafeden 4x kayıpsız zoom ile Full HD çözünürlüklü eşsiz videolar çekebilirsiniz. Bu kadar fazla zoom özelliğinin dronda görmek bazı kullanıcılar için gereksiz gibi gelse de uygulama sırasında gerçek önemi ortaya çıkacaktır.

OcuSync: 8km Menzil 1080p Görüntü

Donanım güncellemelerinin yanı sıra Mavic 2 serisinde, uçuş performansı ve deneyimini geliştirecek birçok yazılım güncellemeleri de yapılmıştır. Bu güncellemelerden birisi, 8km menzilden 1080p video aktarımı yapılmasına olanak tanıyan, yeni nesil OcuSync özelliğidir. Bu güncellemenin diğer bir özelliği de çektiğiniz fotoğrafları uçuş esnasında orijinal çözünürlükleriye akıllı telefonunuza kaydedebilmenize olanak tanımasıdır. Özellikle sosyal medya araçlarını aktif kullanan kişiler için büyük bir kolaylık olacaktır.

Yeni Fotoğraf ve Video Seçenekleri

Super Resolution & Enhanced HDR

DJI ayrıca yazılımını, yeni fotoğraf ve video çekim seçenekleri sunmak için güncelledi. Fotoğrafçılık alanında Mavic 2 Zoom, 24mm eşdeğerli, 48MP kalitesinde görüntüler üreten “Super Resolution” özelliği; her görüntüde 13 diyafram değeri ile yüksek dinamik menzilli fotoğraflar sunan “Enhanced HDR” ve düşük ışıklı ortamlarda HDR özelliği sunan “Hyperlight” modları getirilmiştir.

Dolly-Zoom

Video kısmında Mavic 2 Zoom, Mavic Air’in sunduğu tüm Quickshot özelliklerini sunmasına ek olarak yenilerini de beraberinde getirmiştir. Bunlardan birisi olan “Dolly-Zoom”, drone ile objeden uzaklaşırken aynı anda kamera ile zoom yapma özelliğidir. Bu eşsiz efektte arka plan hareket ederken obje sabit kalmakta ve ilgi çekici görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Hyperlapse

Yeni video efektlerinden bir diğeri de “Hyperlapse”dir. Bu özellik, birçok farklı methodu bir arada kullanarak hassas ve göze hitap eden hızlandırılmış çekimler elde etmenizi sağlıyor. Entegre Quickshot özelliği hata yapsanız bile, drone pozisyonlaması, uçuş hassasiyeti ya da çekilen görüntüleri bir araya getirmek gibi, büyük ölçüde sizi zor durumlardan otomatik olarak kurtarabilmektedir. Yaptığınız Hyperlapse çekimleri hemen ardından akıllı telefonunuzda da görüntüleyebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Mavic 2 serisinin, tasarımında, yapımında kullanılan materyallerin ve yazılımların kaliteleri nedeniyle sektörü bir adım ileriye taşıdığı görülmektedir. Özellikle uçuş güvenliği, performansı ve taşınabilirlik anlamında birkaç nesil ileri teknoloji özellikleri görülüyor. Yaratıcılığınızı da kullanılan teknoloji ile doğru orantılı olarak ileriye taşımak ve sınırları zorlamak isteyen kullanıcılar için son derece ilgi çekici bir drone modeli serisi olacağı kesin.  Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak iyi ve güvenli uçuşlar dileriz.