SmartCapture özelliği kullanıcılara DJI Mavic Air’i el hareketlerinizle kontrol etmek, fotoğraf ya da video çekmek için yeni yollar vaat ediyor. Bu özellik o kadar sezgisel ve kolay ki yeni başlayan pilot adayları bile kullanmakta ustalaşacaklardır. Ayrıca, bu özellikleri kullanmak için yazlım sürümünüzün 1.0.1.0. ya da üstü olması gerektiğini unutmayın.

SmartCapture Moduna Giriş

Dronunuzu düz bir alana bırakın, çalıştırın ve DJI GO 4 uygulamasından SmartCapture özelliğini fonksiyon tuşuna iki kez basarak aktif edin. Ön kısımda bulunan LED ışıklar sarı renkte yanacak ve dronunuz iki kez bip sesi çıkaracaktır.

Gesture’ı Başlatmak

Cihazınızın 2 ya da 3 metre önünde durun, elinizi 2 saniyeliğine kaldırın ve PalmControl işlevinin aktif olmasını bekleyin. PalmControl aktif olduktan sonra ön kısımda bulunan LED ışıklar yeşil renkte yavaşça yanıp sönecek, dronunuz yavaşça kalkış yapacaktır.

PalmControl

PalmControl’ü aktif etmek için cihazınızın 2 metre önünde durun, avuç içinizi 2 saniye boyunca kameraya doğru tutun. PalmControl aktif hale geldiğinde ön kısımdaki LED ışıklar yeşil renkte yavaşça yanıp sönecektir. Bu adımların ardından dronunuzu el hareketinizle kontrol edebilirsiniz.

Kontrol Uzaklığı

Dronunuzun önünde durun, kollarınızı kaldırın ve avuç içlerinizi birbirlerine yakın tutun. Ön kısımdaki LED ışıklar yeşil renkte yavaşça yanıp söneceklerdir. Ellerinizi zıt yönlerde hareket ettirdiğinizde, bulunduğunuz yerden maksimum uzaklık 6 metre olacak şekilde dronunuz sizden uzaklaşacaktır. Ellerinizi birbirine yaklaştırdığınızda da bulunduğunuz yerden 2 metre uzaklığa geri dönecektir.

Takip

Takip modunu kullanmak için elinizi kaldırdıktan sonra yere doğru indirin. Takip modu aktif hale geldiğinde ön kısımda bulunan LED ışıklar yeşil renkte yanacaklardır. DJI GO 4 uygulamasından takip ya da profil modlarından birisini seçebilirsiniz. Takip modunda dronunuzun pozisyonunu ve uzaklığını el hareketinizle kontrol edebilirsiniz.

Selfie

Cihazınızın 7 metre önünde durun ve tek elinizle “V” işareti yapın. Selfie komutu tanındığında 3 saniyeik geri sayım başlayacaktır. 2 saniye kala ön kısımda bulunan LED ışıklar kırmızı renkte hızlı bir şekilde yanıp sönecektir. Fotoğraf çekildiğinde de LED ışıklar kapanacaktır.

Grup Selfie

Birden fazla “V” işareti yapıldığında Grup Selfie modu aktif olacaktır. Mavic Air ilk olarak bulunduğu yerden fotoğraf çekecek ardından, 5 metre uzaklaşıp biraz havalanarak 30°lik açıyla 2. Fotoğrafı çekecektir. 3. fotoğrafı çekmek için de 7 metre uzaklaştıktan sonra yine biraz havalanarak 15°lik açı ile çekecektir. Sonunda da başladığı noktaya geri dönecektir.

Video Çekimi

Cihazınızın 7 metre önünde durun ve parmaklarınızla çerveve hareketi yapın. Çerçeve hareketi algılandığında, dronunuz çekim yapmaya başlayacaktır. Çekim sırasında ön kısımdaki LED ışıklar sönecektir. Çekim başladıktan 5 saniye sonra tekrar çerçeve hareketi yaparak çekimi durdurabilirsiniz.

Kontrolcüyü Değiştirmek

SmartCapture’da, Mavic Air’i kontrol eden kişi istenildiği zaman değiştirilebilir. Bunun için dronu ilk kontrol eden kişi elini yavaşça yere indirmeli ve cihazı kontrol etmek isteyen kişi dronun tam karşısındayken elini yukarıya doğru kaldırmalıdır. Cihazın kontrolü diğer kişiye geçtiğinde ön kısımda bulunan LED ışıklar yavaşça yanıp sönecektir.

GestureLand

Mavic Air’i yavaş bir şekilde yere indirmek için avuç içinizi yavaşça yere indirin. Bu işlemi 3 saniye sürecek şekilde yapın. Hareketiniz ardından cihaz otomatik bir şekilde yavaşça iniş yapacak, ardından da motolarını kapatacaktır. Ön kısımda bulunan LED ışıklar sarı bir şekilde yanacak ve gelecek yeni komutları bekleyecektir.