Hava çekimlerinizi bazen sıkıcı buluyor; kendinizi bu alanda nasıl geliştireceğinizin yollarını mı arıyorsunuz? DJI ürünleri ile çarpıcı drone çekimleri yapmak zor değil. Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak sizler için hava çekimlerinizde fark yaratacak 6 tavsiyeyi derledik.

Farklı Eksen Hareketlerini Birleştirin

Çekimlerinizi sadece ileri ve geri hareketler yaparak ön plana çıkaramazsınız. Çekimlerinize biraz daha derinlik eklemek için, farklı eksen hareketlerinin kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, aynı anda hem geri yönde hem de yukarıya doğru uçabilir ya da havalanırken yan yönlere doğru uçuş yapabilirsiniz. Çekiminizin daha sinematik görünmesi ve daha estetik hareketler için, kontol kumandası üzerindeki çubukları nazikçe kullanın.

Mavic Pro ile çekilmiştir.

Drone kullanmayı öğrenmek için hala zamana ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız. Tapfly modunu tercih etmenizi öneriyoruz. Bu akıllı uçuş modunda dronunuz ekranda dokunduğunuz yöne doğru gider ve böylece diğer işlevlere de göz atabilirsiniz. Sadece hedef alana ekranınızda basılı tutun ve GO ikonunun görünmesini bekleyin. Ardından, GO ikonuna dokunun ve dronunuz belirlediğiniz yöne doğru uçsun. Neredeyse deneyimli bir pilotun size yardım etmesi gibi.

Uydu Hareketi

Objenin etrafında dönerek çekim yapmak, çekeceğiniz görüntülere büyük bir sinematik etki verecektir. Hedefinizi ortada tutarak kamera hareketini drone hareketine ters yönde yaparak daire şeklinde uçuş yapabilirsiniz.

Kendi çabalarınızla mükemmel daire çizmenin çok çalışma ve deneme gerektirdiğini aklınızda bulundurun. Şanslısınız ki Point of Interest akıllı uçuş modundan yararlanabilirsiniz. Bu modda, irtifayı ve görüş alanınızı ayarlarken dronunuz otomatik olarak yumuşak bir şekilde daire hareketi yapacaktır. Fakat, bu tarz uçuşlarda çevrenizdeki objelere çarpma olasılığının yüksek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Olası durumlara karşı pause tuşuna dokunun.

Alçak İrtifada Uçuş

Birçok kişi hava videografilerinin sadece yüksek irtifada yapılabileceğini düşünür. Yüksek irtfada yapılan uçuşlar bolca çekim yapma alanı sağlasa da alçak irtifada yapılan uçuşlar da objeleri detaylarıyla gösterir ve sürükleyici bir deneyim yaşamanızı sağlar. Ek olarak, hızlandığınızda çekimlerinize yoğun bir his katmış olursunuz. Fakat, güvenli bir uçuş için, uçuş yaptığınız alanda değişen yüksekliklere ve öğelere karşı dikkatli olun.

Objeyi Değişik Açılardan Takip Edin

Objeyi arkadan takip etmek klasik bir çekim tekniğidir. Ancak, değişik açılardan çekim yapmak artık dronelarla çok kolay. ActiveTrack hangi açıdan çekim yaparsanız yapın objenizi merkezde tutarak size yardımcı olur. Takip modu objeniz yön değiştirse bile onu takip etmeye devam eder. Profil modu, objenize parallel olarak uçmanıza olanak sağlar ve arasındaki mesafeyi korur. Farklı kombinasyonların çekimlerinizi daha ilgi çekici hale getireceğini unutmayın. Uçuş yaparken çevre koşullarına karşı her zaman dikkatli olun.

Yatay Pozisyonda Uçuş

Sizi saran manzarayı başka bir açıdan keşfetmek ister misiniz? Başlarken objenizi seçin; ardından yanından uçuş yapın ve arkasındaki manzarayı gösterebilmek için objenizin bir yadan bir yana kayarak geçiş yapmasına olanak sağlayın. Ek olarak, geniş açılı bir lens ile çekim yapıldığında daha yoğun bir kompozisyona sahip olacağınıza emin olabilirsiniz.

Ani Hareketlerden Kaçının

Aşağıda gösterildiği gibi, gerekmediği sürece ani bir hareket yaparsanız çekiminiz berbat olabilir. Gimbal hareketini yumuşak bir şekilde yapın ve önceden ayarladğınız yönde devam edin. Ayrıca, ideal anı kaçırmamak için kayıt tuşuna birkaç saniye basılı tutun.