Osmo Pocket gibi yeni Osmo Action’da yaşadığınız heyecan verici olaylar ve günlük maceralarınız için mükkemel bir çekim aracıdır.

Her iki cihazın da taşınabilir ve akıllı özelliklere sahip yüksek performanslı kameralara sahip olması ikisi arasında kararsız kalmanıza sebep olabilir. Her iki cihaz da farklı yaşam stilini temsil etmektedir ve değişik ihtiyaçlara karşılık vermektedir. Doğru seçimi yapmak için iki kamera arasındaki ana farklılıkları bilmeniz gerekmektedir. Ek olarak, çekim yaparken hangi özelliklere sahip olduğunuzu bilmek önemlidir. Bu yazımızdan sonra daha rahat bir seçim yapacağınıza eminiz.

Stabilizasyon

Sarsıntısız görüntüler için Osmo Pocket 3 eksenli mekanik gimbal kullanırken Osmo Action, kompleks algoritmalar ve Elektronik Görüntü Sistemi(EIS) kombinasyonundan oluşan ileri düzey DJI teknolojisi RockSteady’i kullanmaktadır. En hareketli çekimlerde bile RockSteady sayesinde stabil görüntüler elde edersiniz.

Kamera Performansı

Osmo Pocket ve Osmo Action da 4K/60fps video, 12MP fotoğraf çekebilen 1/2.3 inçlik sensöre sahip kamera kullanmaktadır. Ayrıca, video ve fotoğraf çekimlerinde kullanılan ISO aralığı da 100-3200’dür.

Osmo Action burada HDR video çekebilme özellği ile bir adım öne çıkmaktadır. Artırılmış dinamik menzil görüntülerinizdeki parlak ve karanlık alanlardaki geçişlere doğallık katıyor; genellikle karmaşık ışık koşullarında yapılan çekimlerdeki detayları tüm zenginliğiyle kullanıcılara sunuyor.

Yaratıcı Çekim Modları

Timelapse

Osmo Action maceralarınızdaki yoğunlaşan zaman ve hareketleri mükemmel bir şekilde kullanıcılara sunan Timelapse özelliğini desteklemektedir. Sadece süreyi ve uzunluğu seçin ve cihazınız sizin yerinize gerisini halletsin. Timelapse maceralarınızı merak uyandıracak şekilde kaydedebileceğiniz bir seçenektir.

Motionlapse

Timelapse özelliğine ek olarak Osmo Pocket’da post-prodüksiyon aşamasına gerek kalmadan inanılmaz derece sinematik videolar elde etmenizi sağlayan Motionlapse özelliği mevcuttur. Cihazınızı sadece düz bir zemine koyun ve Motionlapse özelliğini çekin. Ardından, gimbal hareketini, zamanını ve uzunluğunu ayarlayın. Osmo Pocket kayıt ve işlemleri otomatik olarak tamamlar. Osmo Action’da ise kendi gimbalına sahip olmadığı için bu özelliği tam anlamıyla kullanmanız mümkün olmayabilir.

Slow Motion

Slow motion çekimlerinizde daha dramatik bir hava katmak için harika bir özelliktir. Osmo Pocket 4x slow motion özelliği normal hızda yakalanamayacak olan hızlı hareket farklarını yakalar. Yeni Osmo Action yüksek ölçüde dinamik sahneleri yakalamak için geliştirildi. 8x slow motion özelliği 1080p/240fps ile çarpıcı anlarınızdaki olayları yakalamak için daha güçlü bir araçtır.

Uzun Pozlamalı Görüntüler

Uzun pozlamalı görüntüler elde etmek için Osmo Pocket’in örtücü hızı 8 saniyeye ayarlanabilir. Osmo Action’da ise bu süre 120 saniyeye çıkabilmektedir. Bu durum özellikle bol yıldızlı gecelerde gökyüzü çekimi için oldukça idealdir.

ActiveTrack vs FOV 145°

Geçmişte vloggerlar içerik üretirken odaklanma ve kendilerini çerçevenin içerisinde tutmak için oldukça fazla çaba sarf ediyorlardı. Özellikle yeni başlayanlar, mükemmeli yakalamak için zamanlarını genellikle verimsiz harcıyorlardı. Osmo Pocket’da bulunan ActiveTrack ve FaceTrack özellikleri bu süreci kısaltmak adına oldukça işe yaramaktadır. ActiveTrack modunda Osmo Pocket’in kamerası seçili objeyi 3 eksenli gimbalı sayesinde hassas hareketlerle takip etmektedir. Selfie modunda da çerçeve içerisindeki insan yüzünü algılayarak takip etmektedir. Bu sayede vloggerlar kamera ekranındaki canlı görüntüyü takip etmek yerine ürettikleri içeriğe odaklanabilmektedir.

Eğer Osmo Action kullanıyorsanız, 145°’lik geniş açılı lensi sayesinde çerçeve dışında kalmaktan korkmanıza gerek yok.

Bazı kullanıcılar geniş açılı lens ile çekim yapıldığında meydana gelen “fish-eye” efekti hakkında endişe edebilir fakat bu endişeye gerek yoktur. Osmo Action’da bulunan Dewarp fonksiyonu yakın çekimlerde oluşan bozulmayı etkisiz hale getirmektedir.

SnapShot

Eğer birkaç saniye içinde Osmo Pocket’i aktif hale getirmek sizin için hala hızlı değilse, Osmo Action’ın SnapShot özelliği dikkatinizi çekebilir. Çekim tuşuna bastığınızda cihazınız çalışır ve 2 saniye içerisinde çekim yapmaya başlar.

Kamera Kontrolü ve Görüntüleme

Osmo Pocket

Osmo Pocket, ayarları değiştirebilmenizi sağlayan 1.08 inçlik dokunmatik ekrana sahiptir. Bu ekran ile ayrıca çekim modları arasında gezinebilir ya da çektiğiniz görüntüleri izleyebilirsiniz. Ek olarak cihaz güç/fonksiyon ve örtücü/kayıt tuşuna sahiptir.

1 – Güç Düğmesi

Güç güğmesi cihazı sadece açma ve kapatma görevini yapıyordu. Kamera görünümünde bu butona basarak fotoğraf-video modları arasında geçiş ve kamerayı yeniden merkezleme-çevirme gibi özelliklere hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyorsunuz. Aşağıdaki görselde bu hareketleri inceleyebilirsiniz.

Ayarlamalar yaparken önceki ekrana geri dönmek için de güç düğmesini kullanabilirsiniz.

Osmo Action

1 – Çift Ekran

Arkasında bulunan 2.25 inçlik dokunmatik ekranda kamera görüntüsü, ayarlar, çekim modlarına ve yaptığınız çekimlere ulaşabilir, izleyebilirsiniz.
Ön kısımda bulunan 1.4 inçlik dokunmatik ekranda gösterilen canlı kamera görüntüsü ile mükemmel selfieler çekebilirsiniz.

Aksiyon kamerasının üst kısmında güç ve örtücü düğmesini bulabilirsiniz. Ayrıca çok fonksiyonlu QS butonu cihazın yan tarafında bulunmaktadır.

2 – QS Butonu

Kamera görüntüsündeyken QS butonuna basarak sık kullanılan çekim modları arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesindeki ikona dokunarak özelliklerinizi QS arayüzüne aktarabilirsiniz. Ayarlarda ya da Playback modunda QS butonuna basarak kamera görüntüsüne geri dönebilirsiniz. İki ekran arası geçiş yapabilmek için de QS tuşuna basılı tutabilirsiniz.

3 – Ses İle Kontrol

Osmo Action’ın ses ile kontrol özelliğiyle kameranıza dokunmadan çekim yapın. Bu kullanışlı özellik ile 5 önemli komutu sadece sesli söyleyerek aktif edebilirsiniz.

Çalışma Performansı

Her iki cihazın da teknik özelliklerine baktığımızda;

Dayanıklılık

Osmo Pocket tartışmasız kırılgan bir cihazdır. Konu dayanıklılığa geldiğinde Osmo Action kesinlikle öne çıkmaktadır. Lens ve arka dokunmatik ekranda kullanılan koruyucu parmak izine, yağa, suya, toza ve diğer küçük parçacıklara karşı dayanıklıdır.

Ek olarak aksesuarsız bir şekilde 11 metereye kadar olan derinliğe kadar su geçirmez.

Sonuç: Hangi Osmo Sizin İçin Daha İyi?

Karşılaştırmalardan sonra sıra ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacak Osmo’yu bulmaya geldi. Her iki Osmo’nun kamerası da mükemmel görüntü kalitesi sunan oldukça portatif cihazlardır fakat, adrenalin bağımlısıysanız ve hayatınızın geneli bu şekildeyse Osmo Action tam size göre oalcaktır. Güvenilir su geçirmez tasarımıyla zorlu şartlara daha kolay ayak uyduracaktır. -10 dereceye varan sıcaklıklara kadar çekim yapabilen Osmo Action gezginlere, atletlere ve maceraperestlere mükemmel bir şekilde eşlik edecektir.

Osmo Pocket ise günlük hayatlarını 3 eksenli gimbal ile sinematik bir şekilde çekmek isteyen üreticiler için geliştirilmiştir. Ayrıca Timelapse ve Motionlapse gibi kullanımı kolay modlar ile sinematik videolar elde edebilirsiniz.

Hangi Osmo modeli ile çekim yaparsanız yapın; yaptığınız çekimlerin yüksek kaliteli olacağından şüpheniz olmasın.