Osmo Pocket’a sahip olduğunuzda bir an önce maceralarınızı kayıt etmek için heyecanlanacaksınız. Cihazınızı hızlı ve uygun bir şekilde kullanmak için aşağıda bahsedeceğimiz çekim değişkenlerine dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

Yaptığım çekimler neden temiz değil?

Çözünürlük

Osmo Pocket’ın varsayılan çözünürlüğü, 1080p olarak da bildiğimiz 1920×1080’dir ve mobil cihazlarda düzenleme ve paylaşımlar yapmak için oldukça idealdir. Detaylı çekimler yapmak ya da profesyonel video programları ile düzenleme yapmak istiyorsanız 4K yani 3820×2160 çözünürlüğü aradığınız tercih olacaktır. Yüksek kalitenin hafızada kaplayacağı alanın da fazla olacağını bilmeniz faydanıza olacaktır.

Çekimlerimdeki hareketler neden bulanık çıkıyor?

Kare Hızı

Kare hızı, saniyede beliren ardışık görüntülerin frekansına karşılık gelmektedir. Saniyede çekilen kare sayısı ne kadar fazla olursa, videonuz bir o kadar akıcı olacaktır. İzlediğimiz filmlerin çoğunluğu 24fps’de çekilmekte buna aynı zamanda Sinematik Bakış adı verilmektedir.

30fps daha gerçek ve sürükleyici görüntü deneyimi sunabilir. iPhone cihazlarında kullanılan varsayılan 30fps değeri, gündelik çekimler için idealdir. Çekimlerinizde daha fazla detaya yer vermek istiyorsanız 60fps slow motion çekimini deneyebilirsiniz. Bu şekilde, görüntü kalitesi etkilenmeyecek ve çekimleriniz post-prodüksiyon aşamasından sonra akıcı ve temiz görünecektir.

Neden videolarım düşük ya da yüksek ışıklı görünüyor?

Osmo Pocket’ın “Advanced” modu diyafram kontrolünü kolaya indirgerken esneklik ve yaratıcılığı artırıyor. ISO ve örtücü hızı değerlerini M modunda düzenlendiğinde diyafram değeri bunlara uygun olarak kendisini ayarlayacaktır.

ISO

ISO, kamera sensörünün ışığa olan duyarlılığına denmektedir. Örtücü hızında olduğu gibi ISO değeri e kadar yüksek olursa, görüntünüz o kadar parlak olacaktır.

Gün içerisinde güneşin parlak olduğu zamanlarda ISO değerini 100 yapmanız faydanıza olacaktır. Eğer ISO değerini çok yukarıya çekerseniz görüntülerinizde daha fazla gürültü olacak ve buna bağlı olarak kalitede kayıp görülecektir. Özellikle çekimlerinizdeki karanlık alanlarda gürültü seviyesi artacaktır.

Diğer taraftan daha fazla diyafram için ISO değerini gece çekimlerinde daha da yükseltmeniz gerekir. Görüntü kalitesinden ödün vermemek için doğru ISO değerini ayarlamalısınız. Bu, diyafram ve görüntü kalitesi arasında dengeyi de gerektirir.

Örtücü

Örtücü hızı diyafram zamanını kontrol etmek için kullanılıyordu. Osmo Pocket’ın örtücü hızı genellikle kare hızını iki katına çıkarmak için kullanılıyor. Örneğin, çoğu videoda önerilen örtücü hızı 30fps’e karşılık gelen 1/60s’dir. Bu hızda çekiminiz tam olarak temiz çıkmayabilir fakat gündelik hayatımızda yaptığımız aktiviteleri doğru bir şekilde gösterme konusunda da bir olumsuzluk yaratmaz. Çıplak gözün görüntü deneyimine uygundur ve doğal görünür.

Yaptığım çekimlere nasıl hava katabilirim?

Beyaz Dengesi

İleri düzey ayarlarda, beyaz dengesi(WB) en çok ayarlama yapılan parametrelerden birisidir.

WB değeri çekimlerinizdeki renk tonunu belirler ve değişik artistik düşünceleri hayata geçirmenize olanak tanır. Genellikle Osmo için varsayılan değer 6000’dir. Daha sıcak renk tonları istiyorsanız WB değerini artırabilir; daha soğuk tonlar için de bu değeri düşürebilirsiniz.

Sıkça kullanılan ayarlamalar hakkında fikir sahibi olduysanız, sıradaki çekimlerinizi nasıl yapacağınıza dair planlamalar yapmaya başlayabilirsiniz. Şimdi Osmo Pocket’ınızı alın ve baharın sunduğu mükemmel manzaraları yakalayın.