Birçok insan uçuş heyecanını yaşamak için drone alır. Fakat diğerleri için uçuş yapmak hobiden ziyade iş amaçlıdır. Pek çok küçük çaplı dronelar dünyayı daha farklı açılardan görmek ve etrafta gezinmek için idealdir fakat, daha büyük ve güçlü dronelar küçük droneların altından kalkamayacağı zor görevleri yerine getirebilirler. Büyük dronelar havada daha fazla kalabilir, daha büyük yükler taşıyabilir ve endüstriyel anlamda ihtiyaçlarınızı karşılayacak cihazlara uyumlu olabilir. Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak bu yazımızda iş dünyası için uygun olan 5 drone modelini anlatıyoruz.

DJI’ın ikonik ürünü olan Phantom serisinin son üyesi Phantom 4 Pro, 4 pervaneli helikopter gücünde, portatif olması ve akıllı içerikleriyle dünya çapında profesyonel drone pilotlarının popüler seçeneklerinden birisi olmuştur. Kamerasında video ve fotoğrafçılık için çok faydalı olan 1inçlik CMOS sensörünün yanı sıra geri, ileri ve yan yönlerde bulunan engelleri tanıyan sisteme sahip ilk DJI dronudur. Sinema sektöründe arama ve kaçırma sahnelerinin çekiminde engel algılama sistemi dar alanlarda yapılan uçuşlarda kolaylık sağlamaktadır.

Inspire 2 tasarım olarak gelecekten gelen bir cihaza benzemektedir. En ilgi çekici özelliği de Inspire 1 de olduğu gibi değiştirilebilen dış tasarımıdır. Seyahat modunda, Inspire 2’nin iniş takımları daha az yer kaplaması için gövdesine paralel olarak bulunmaktadır. Güç duşuna 5 kez basıldığında iniş takımları dronunuzu yere koyup kalkış yapabilmeniz için aşağıya doğru açılır. İniş takımları, kalkış yaptıktan sonra çekim yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için yukarıya kalkar.

Dönüşümünün yanı sıra Inspire 2 teknolojik öğelerle paketlenmiştir. Kendisini ısıtabilen çift bataryalar sıfırın altındaki hava koşullarında 27 dakikaya kadar uçuş yapabilmenize olanak tanır. Inspire 2 şu anda Zenmuse X4, X5S ve X7 kamera modellerini desteklemekle birlikte, görüntü işleme sistemi CinemaDNG ve Apple ProRes formatlarında görüntü almanızı sağlar. Ayrıca, iki operatörle birlikte uçuş desteği Inspire 2’yi film sektörünün vazgeçilmezleri arasına girmesini sağlamıştır.

Inspire 2 film ve fotoğrafçılık sektöründe kullanılırken Matrice 200(M200) serisi de endüstriyel uygulamalar için kullanılmaktadır. M200 serisi dronelar Inspire 2’den kendisini ısıtan çift batarya tasarımını ödünç almasının yanında, su geçirmezlik, daha uzun pervaneler, multi-gimball desteği gibi özellikleriyle birlikte daha uzun ömürlü ve güçlü olmuştur.

M200 serisinin en iyi kısmı ise 30x optik zoom ve termal görüntü veren Zenmuse Z30 ve XT kameralarını desteklemektedir. Aslında, M210 aynı anda iki gimbalı da desteklemektedir. Bu sayede denetmenler Z30 ve X5’i aynı anda drona bağlayarak köprü ya da bina gibi yapıları daha yakından incelerken, tek uçuşla iki farklı veriyi aynı anda toplayabilmektedir. Santimetrik seviyede pozisyon doğruluğu gerektiren projelerde çalışanlar bir üst seviye olan M210 RTK modelini de tercih edebilirler. M210 RTK kesin coğrafi veri toplama işlerinde vazgeçilmez olan D-RTK modülünü desteklemektedir.

M200’e göre daha büyük bir cihaz olan Matrice 600 Pro daha güçlüdür. 6 bataryalı güç sistemi ve 6 kilo taşıma kapasitesiyle gerçek profesyoneller için üretilmiştir. M200’den farklı olarak, “uçuşa hazır sistem” yerine “uçuş platformu” olarak düşünülmüştür. Bunun anlamı, modifiye edilmesi için dizayn edilmiş ve uçuş yapabilmeniz için bazı parçaların bir araya getirilmesi gerektiğidir. M600 Pro profesyonel film kameralarından olan RED EPIC kadar ağır kameraları taşıyabilecek ya da doğal afet gibi durumlarda havadan yardım atabilecek mekanizmalarla donatılmıştır.

M600 birçok uygulama için uygunken; Agras sadece bir amaç için üretilmiştir: Zirai ilaçlama. Agras MG 1S 8 pervaneye, 4 sprey başlığına, büyük bir sıvı tankına ve arazideki değişikliği otomatik olarak algılayan mikrodalga radar sistemine sahiptir. Kullanıcılar, Akıllı Operasyon Plan Sistemi’ni kullanarak ilaçlama yapılacak alanda dronun izleyeceği yolu oluşturur ardından drone otomatik olarak oluşturulan rotada ilaçlama yapar. Agras MG 1S’in ayrıca, Phantom 4Pro+’da olduğu gibi ultra parlak ekranlı kontrol kumandası bulunmaktadır.

Eğer hava fotoğraçısı ya da drone pilotuysanız, sizler ve işlerinizin ihtiyaçları için birçok cihaz çeşidi var. DJI dronelarının işlerinize nasıl katkıda bulunabileceği konusunda veya merak ettikleriniz için bize Facebook sayfamızdan ya da buradan ulaşabilirsiniz.