Bildiğimiz gibi Phantom 4 Pro ve Inspire 2 DJI’ın profesyonel seviyedeki drone modellerindendir. Fakat, ihtiyaçlarınız doğrultusunda en iyi dronu seçmeniz çok önemlidir. Bu yazımızda  Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak bu iki model arasındaki farkları ele aldık.

Küçük Boyutlu Profesyonel Kalite

Phantom 4 Pro 24 mm sabit odak uzunluğu ve 1inçlik sensöre sahip, 20MP kalitesinde fotoğraflar ve 4K/60fps videolar çekebilen bir drone modelidir. Yaratıcılığınıza katkı sağlamakla birlikte, lens üzerinde kontrol alanınızı genişletmek için mekanik shutter (örtücü) desteklemektedir. P4P 30 dakika uçuş süresi vaat ederken, altında, önünde ve yanlarında bulunan sensörlerle uçuş güvenliğini üst seviyelere çıkarmaktadır.

Büyük Boyutlu ve Özelleştirilebilir Büyük Ekran

Inspire 2 mikro 4/3 kamera taşıyabilen, Phantom 4 Pro’ya göre daha büyük olan bir drone modelidir. Standart olarak 15mm’lik (30mm eşdeğer) Zenmuse X5S kamera ile gelmesinin yanında çekimler esnasında fark yaratmanıza olanak tanıyacak 6mm odak uzunluğu ile Phantom 4 Pro’ya göre daha öne çıkmaktadır. Gövde yapısı sayesinde çekimlerinize göre ihtiyacınız olan lensi takabiliyorsunuz. Mikro 4/3 sensörlü lensi ile 20.8MP kalitesinde fotoğraf ve 4K/60fps video çekimleri yapabiliyorsunuz. Şaşırtıcı olsa da Phantom 4 Pro ile hemen hemen aynı kaliteyi kullanıcılara sunuyor. Fakat Inspire 2 ile çekim kalitenizi Cinema DNG ve Apple Pro Res ile 5.2K RAW’a çıkarabiliyorsunuz. Dronun büyük boyutuna bağlı olarak kullanıcılara 22 dakika uçuş süresi; yukarı, aşağı ve yan yönlerde bulunan sensörleri ile güvenli uçuş sunuyor. Limitleri zorlamak isteyen fotoğrafçılar ve film yapımcıları için Inspire 2 ideal bir drone seçimi olacaktır.

Bu iki drone modeli arasında, en ayırt edici özellikler boyutları, lens tercihleri ve görüntü kaliteleri olacaktır. Almak istediğiniz cihazı seçerken bu özellikleri aklınızda bulundurun. Her iki drone modeli de mükemmel kaliteyi yakalamanıza ve profesyonel işler çıkarmanıza olanak tanıyacaktır.

Hangi Drone Modelini Tercih Etmeliyim?

Sonuç olarak, kararınız ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve bütçeniz çerçevesinde şekillenecektir. Her iki drone da profesyonelleri ve onların müşterilerini tatmin edecek işler çıkaracağından emin olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, farklı lens seçeneklerinden yararlanmak, yüksek kaliteli işler çıkarmak ve cihazınızı birden fazla çalışmada aktif olarak kullanmak istiyorsanız, bütçenize de bağlı olarak, Inspire 2’yi tercih edebilirsiniz. Boyutunun daha küçük olmasını, daha uzun uçuş süresi ve daha düşük bütçe için de Phantom 4 Pro’yu seçebilirsiniz.

Son Olarak

En yüksek kalitede ticari ya da prodüksiyon çalışmaları için tamamen özelleştirilebilir bir cihaz arayanlar Inspire 2’yi tercih etmelidir. S1000 ya da Matrice 600 gibi daha gelişmiş sistemlere geçmeden önceki en iyi drone modeli seçeneğidir.

Eğer seyahat, emlakçılık, yaşam ya da kişisel kullanım alanlarında kullanmak için drone arıyorsanız Phantom 4 Pro iyi bir seçenek olacaktır. P4P, bu alanlardaki ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacak olan mükemmel ve profesyonel seviye drone modelidir.

En sonunda, drone alırken bütçenizi, cihazı hangi amaçla kullanacağınızı, hangi özellikleri istediğinizi ve gelecekte de hangi alanlarda kullanabileceğinizi göz önünde bulundurun. 22.5 kiloluk bir çantayı yanınızda sürüklemeyi mi yoksa 9 kiloluk bir çantayı sırtınıza takıp seyahat etmeyi mi istediğinize karar verin. Ayrıca, birkaç dakika düşünüp hangi lensi kullanacağınıza karar verdikten sonra monte edip uçuş yapmak mı ya da dronunuzu çantasından çıkarıp uçuş yapmaya hemen başlamak mı sorularını düşünün.

Her kişinin zevki ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak drone seçiminiz ihtiyaçlarınız çerçevesinde olmalıdır. Her şekilde Phantom 4 Pro ve Inspire 2 modelleri profesyonel kullanım için mükemmel kamera dronelarıdır.