Harekete Meydan Okuyun

CES 2018’in hareketliliği ve telaşının ardından DJI, aynasız ve DSLR makineler için tasarladığı son model 3 eksenli Ronin-S’i açığa çıkardı. Ronin-S DJI’ın Ronin serilerindeki ilk tek elle kullanılabilen profesyonel kamera sabitleyicisi oldu.

Ronin-S, hassaslık ayarı ve takılabilir eklenti desteği için özelleştirilebilir ayarlar sunan DJI patentli SmoothTrack teknolojisi dahil birçok yenilik ile geldi. Bununla birlikte, Canon 5D serisi, Panasonic’in aynasız modeli GH kullanıcıları ve Sony Alpha sistemlerine uygun lens kombinasyonlarıyla uyumlu olması, kamera meraklılarının heyecanlanmasına neden oldu. Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak sizler için yeni Ronin-S’i inceledik.

1. Yenilikçi Dizayn

Piyasadaki diğer tek elle kullanılabilen gimballarla karşılaştırıldığında, Ronin-S’in yenilikçi tasarımı göze çarpıyor. Diğer üreticilerin daha önce denediği yatış ekseni üzerine binen kamera taşıma kapasitesini yükseltmiş, olası engellemeleri kaldırarak kameranın sabit ekranını görünür tutmuş. Piyasada bulunan benzer ürünlerde yuvarlama motoru kamera ekranını kapatan bilindik tasarımlar kullanılıyor.

Ayrıca, gimbalın mekanik dengesini ayarlamak eksen kilitleri ve güvenlik mandallarıyla daha kolay. Bu özellikler kameranın gimbal üzerinden ağırlık nedeniyle kazayla düşmeyeceğini garanti ediyor. Piyasada bulunan diğer tek elle kullanılabilen sabitleyiciler eksen kilidini desteklemeyerek tek eksen üzeride denge kurulmasını zorlaştırmaktadır. Ek olarak, gimbal kapalı ve çekim yapmıyorken, taşıma esnasında düşebilir.

Benzer ürünlerdeki sökülemeyen tutacaklar, ürünün yapısını uzun tutacağından düşük açılarda çekim yapmanızı zorlaştırabilir. Fakat, Ronin-S’de bulunan sökülebilir batarya tutacağı ile cihazın kaplayacağı alanı azaltarak düşük açılı çekimler için kolayca platformlara monte edilebilir ve kullanıcılara kısıtlı alanlarda daha yaratıcı ve özgür çekimler sunar. Son olarak, ergonomik tutacak tasarımı gimbalınızı istenmeyen sarsıntılara karşı korur.

2. Hassasiyet Kontrolü

Diğer tek elle kullanılabilen gimballardaki joystickler hassas olmayan kontrol algoritmalarına bağlı olarak dokunulduğunda geç tepki verirken; Ronin-S, daha yumuşak bir kontrol deneyimi sunmak için eşsiz Ronin 2’den DJI’ın ileri düzey algoritmasını almıştır. Mükemmel dairesel hareketleri yakalamak Ronin-S’de bulunan joystickler sayesinde çok daha kolay.

Kullanıcılar ayrıca Ronin-S’i, yeni DJI Ronin uygulamasıyla kontrol etme seçeneğine de sahip. Uygulama, birçok akıllı özelliklere erişim sağlarken, karmaşık olan kamera ya da tripod hareketlerini ayarlamaları da açık ve kolay hale getiriyor. Ronin-S uygulama sayesinde otomatik olarak panoramik ya da hızlandırılmış çekimler yapmanıza olanak tanır. Dahası, bu özelliklerin kurulum sürecinde kullanıcılara yaratıcılıklarını etkileyecek olan odak uzunluğu, fotoğraf çekim süresi gibi kritik değişkenlerin ayarlanmasına izin verir.

3. SmoothTrack

Ronin-S’de bulunan SmoothTrack teknolojisi ile efor sarfetmeden hareketlerinizi sabit ve sinematik hale getirir. İki ayarlanabilir parametre grupları, favori SmoothTrack ayarlarınızı depolar ve tek tıklama ile ayarlarınız arasında gecikme olmadan ve sistemi yeniden başlatmadan değişim yapabilmenize olanak tanır. Artık, herhangi bir fonksiyonel limit kaygısı olmaksızın uzun çekim planlarınızı yapabilirsiniz.

Yeni Sport modu ile SmoothTrack tepki süresini akıllıca bir şekilde düşürebilir, yüksek aksiyonlu sahnelerde hızlı hareket eden öznelerinize yetişebilmenize olanak sağlar. Sport modunu aktif hale getirmek çok kolay. Sadece ayarladığınız tuşa basılı tutun ve Sport modu anında aktif olsun. Artık bütün önemli anları menüde gezindiğiniz için kaçırmaya son.

Ek olarak, Ronin-S’in önünde bulunan joysitck ile SmoothTrack modundan çıkabilir daha özgür içerikler de üretebilirsiniz. Kendinden emin hareketler için kullanışlıdır fakat çekiminizi tamamen sabitlemeniz gerekir. Ön kısımdaki joysticke basılı tutun ve Ronin-S kamera yönünü sizin hareketlerinizden etkilenmeden sabitlesin.

4. Çok Yönlü

Ronin-S düşük açılı çekimler için uzaktan kumandalı arabalara monte edilebilirsiniz. Özel DJI Focus yönetim ünitesi aksesuar yuvasına monte edilebilir ve kullanıcılar standart ekipmanlarla çalışırken odağı geri alabilir. Ayrıca Ronin-S’i gimbalın kontrollerinden, odak uzunluğundan ya da enstanteneden ödün vermeden iki elle tutulabilen aparatına bağlayabilirsiniz.

5. Geniş Aksesuar Seçenekleri

Çoklu güç çıkışları ve veri bağlantı noktaları Ronin-S’e öngörü ile yerleştirildi. USB-C bağlantısı ve 2×8-pin konnektörleriyle sağlanan 12V DC gücü Ronin-S’e kablosuz video aktarımı, kontrol alıcısı, lens kontrol motorları ve hatta küçük boy ekranı tamamıyla entegre etme olanağı tanıyor. Belirlenmiş Cheese Plate adaptörü kullanıcıların favori 3. parti ekipmanlarını bağlayabilmeleri ya da monte edebilmeleri için tasarlandı. Batarya tutacağının altında bulunan 1/4 inçlik vida yuvası standart tripod ya da standlara Ronin-S’in kısa sürede kurulmasını sağlıyor.

6. Stok ve Fiyat Bilgisi

Son ücretlendirme planı henüz duyurulmadı. Fakat, Ronin-S 2018’in ikinci çeyreğinde online olarak satışa sunulacak. Stok bilgisi ve sorularınız için bizi Facebook sayfamızdan takip edebilir ya da buradan bize ulaşabilirsiniz.