Ronin-S DSLR kameralar için mükemmel bir gimbal sabitleyicidir ve kamera-lens uyumluluğu oldukça geniştir. Artık Ronin-SC’nin piyasaya çıkması ile kullanıcılara aynasız kameralar için hafif ve taşınabilir bir seçenek daha sunuldu. İki donanım arasında kalan kullanıcılar için bu yazımızda Ronin-S ve Ronin-SC modellerini karşılaştırıyoruz.

Eklenmiş yeni özellikler, hafif ve taşınabilirliği ile mükemmel 3 eksenli stabilizasyon sunan yeni Ronin-SC kullanıcıların beğenisine sunuldu. Ronin serisinin yeni üyesi videografların ve film yapımcılarının dikkatini çekti. Bu karşılaştırmamızda her iki cihazın da anahtar özelliklerine değinerek iki cihaz arasında kararsız kalan kullanıcıların sorularını cevaplandırıyoruz.

Tasarım

Ronin-S ve SC modelleri taşıması kolay olması için portatif ve sökülebilir bir tasarıma sahiptir. Ronin-SC 1.1kg ağırlığa sahip olması sayesinde farklı çekim lokasyonlarında kullanımı açısından oldukça uygundur. Daha küçük boyutu sayesinde gimbalı taşıma çantasında ya da sırt çantasında kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Kullanıcılar ayrıca Ronin-SC’yi eksen pozisyonu nasıl olursa olsun taşıma konumuna getirebilirler. Bu sayede cihazın taşınması oldukça kolaydır ve her kullanımınızda yeniden kalibre etmek zorunda kalmazsınız.

Kamera Uyumluluğu

Hangi gimbalın tercih edileceği konusunda kamera uyumluluğu göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Ronin-S geniş DSLR ve aynasız kamera modelleri uyumluluğuna sahipken; Ronin-SC özellikle ağırlığı 2kg’a kadar olan kameralara göre tasarlanmıştır.

Kurulum

Ronin-SC gimbal balansını ve kurulumunu oldukça kolaylaştıran eksen kilidine sahiptir. Hızlı bağlantı plakası da hızlıca çekime başlamak isteyen kullanıcılara önceden hazırlanmış montaj pozisyonlarının kullanımı imkânı sunmaktadır.

Taşıma sırasında tüm gimbal eksenleri kilitlenebilmektedir.

Özellikler

Bu özellikler her iki Ronin modelinde de desteklenmektedir.

Panorama

Panorama özelliği ile geniş açılı FOV videolar çekebilirsiniz.

Timelapse & Motionlapse Videolar

Timelapse & Motionlapse videolar zamanı ve hareketleri sinematik bir şekilde insanlara aktarmanın etkili tekniklerindendir.

Sport Modu

Her iki Ronin modeli de hızlı objeleri sürekli olarak çerçeve içinde tutabilmenizi sağlayan ve hassas geçişler de sunan sport moduna sahiptir.

Ronin-SC ayrıca bazı yeni ve etkili özelliklere sahiptir. Bunlar:

ActiveTrack 3.0

Ronin-SC ActiveTrack 3.0 teknolojisini destekleyen ilk Ronin modelidir. Ronin-SC telefon tutacağı ile kullanıldığında, akıllı telefonun kamerası Ronin uygulaması ile birlikte çalışır ve SC, objenizi başarılı bir şekilde takip eder. ActiveTrack 3.0 objenin seçiminde, takip edilmesinde ve hareketli objelerin çekiminde hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.

“Force Mobile” Özelliği

Ronin-SC kullanıcılara gimballarını kontrol etmelerinde yardımcı olacak yeni bir yöntemi beğenilerine sunmaktadır. Kullanıcılar yeni Ronin’i akıllı telefonlarının hareketine bağlı olarak kontrol edebilmektedir.

Teknik Özellikler

Ronin-SC Ronin-S
Ağırlık 1.1 kg 1.84 kg
Yük Taşıma 2 kg 3.6 kg
Ölçüleri 370mm×150mm×165mm 486mm×202mm×185mm
Maks. Çalışma Süresi 11 saat 12 saat
Şarj Süresi 2s 30dk(normal şarj ile) 2s 15dk(hızlı şarj ile)
2s 30dk(normal şarj ile)
Kontrollü Hareket Aralığı Pan: 360°
Tilt: -90° – 145°
Roll: ±30°
Pan: 360°
Tilt: +180° – -90° (Upright Modunda), +90° – -135° (Underslung and Flashlight Modunda)
Roll: ±30°, 360°
Maks. Eksen Hareket Hızı Tüm eksenler: 180°/s Tüm eksenler: 360°/s
Underslung Modu Evet Evet
Flashlight Modu Evet Evet
Bağlantılar Bluetooth 5.0; USB-C Bluetooth 4.0; USB-C

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi Osmo Action’ı selfie çubuğuna bağlayın, ardından çubuğu dar bir alana uzatın ve hızlı bir şekilde kendinize doğru çekin. Bu şekilde başka bir boyuttan gelme efektini gerçekleştirebilirsiniz.

Gimbal Seçimi

Projeleriniz için DSLR kameraları ve ileri düzey lensleri tercih ediyorsanız ve bu konuda oldukça istekliyseniz Ronin-S sizin için mükemmel bir seçenek olacaktır. Ronin-S DSLR kamera sahipleri, film yapımcıları ve içerik üreticileri için olmazsa olmaz bir donanımdır.

Daha hafif ve taşınabilir bir gimbal sabitleyici arayan içerik üreticileri için de Ronin-SC gerekli bir donanımdır. Hareketli nesnelerin çekimlerini yapan vloggerlar ve düğün fotoğrafçıları için Ronin-SC oldukça iyi bir seçenek olacaktır ve SC, aynasız kamera gimbalı piyasasında lider konuma gelecektir.