Hâlâ Mavic Air almaya karar veremediniz mi? Yeni dronunuz hakkında kafanızda soru işaretleri mi var? Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak sizler için Mavic Air‘ hakkındaki sık sorulan soruları bir araya getirip önemli noktalarını derledik.

En Önemli Noktalar Neler?

Katlanabilir ve Taşınabilir

Hava çekimi yapmaya sorunsuz bir başlangıç yapmak mı istiyorsunuz? Mavic Air’e sahipseniz bir problem yok. Güçlü özelliklerinin yanı sıra büyük bir cebe ya da sırt çantanıza sığabilen cihaz ultra taşınabilir niteliktedir. Droneların büyük veya kullanımı zor olduğunu düşünüyorsanız, Mavic Air’in fikrinizi değiştireceğinden eminiz.

32MP Sphere Panoramalar

Panorama çekimlerindeki bulanık ve bozulmuş görüntülere son. Air, 25 adet fotoğrafı 8 saniyede birleştirerek 32MP’lik duru bir Sphere panorama sunar. Dahası, DJI Goggles ile çekimlerinizi sizi saran perspektiflerle görüntüleyebilirsiniz.

3 Eksenli Gimbal ve 4K Kamera

0.005°’ye düşürülmüş açılı titreşim menzili ile Mavic Air, mükemmel derecede hassas ve temiz çekim kalitesini garanti ediyor. Güçlü 4K kamerası 30fps çekim yaparken, 1080p kalitesinde de 120fps ile çekim yapmanıza olanak tanıyor. Fotoğraflarda ise 12MP görüntü kalitesini kullanıcılara sunuyor.

3 Görüntü Tabanlı Koruma

Çevrede bulunan potansiyel engeller ve bilmediğiniz alanlar nedeniyle uçuş korkunuzun üstesinden gelemiyor musunuz? Mavic Air’de bulunan ileri düzey VIO teknolojisi ile korkularınızı geride bırakın. Ana gimbal ve kamerasından, ileri, geri, dikey yönde bulunan dual-vision sensörleri, aşağı yönlü kızılötesi algılama sistemi, IMU ve bir grup hesaplama çekirdeklerinden oluşan güçlü sensör sistemi, cihazınıza daha hatasız kalkış ve daha iyi uçuş performansı katıyor. Dahası, ileri düzey pilot asistan sistemi (APAS) ile dronunuz çevresindeki engelleri algılayarak üzerinden geçip rotasına devam ediyor. Kısacası, uçuş güvenliği önemli ölçüde geliştirilmiştir.

El İle Kontrol

Bilim kurgu filmleri hayranıysanız, sahnelerde gördüğünüz bazı hareketleri Air ile siz de gerçekleştirebilirsiniz. Dronunuzu farklı el hareketleri ile kontrol edebiliyorsunuz. Smart Capture modunu kullanarak basit el hareketleri ile kalkış yapabilir, selfie ya da video çekebilir ve bunun gibi birçok işlevin kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bu özelliği eğlenceli, sezgisel ve oldukça basit bulacaksınız.

Wi-Fi video aktarımı stabil mi? Mavic Air ne kadar uzağa uçabilir?

Her pilot için bağlantı kayıplarının ne kadar kötü olduğunu biliyoruz. Bu nedenle daha iyi sinyalizasyon ve bağlantı için Mavic Air’de yeni geliştirilmiş Wi-Fi video aktarım sistemi kullanılmaktadır. Yeni aktarım sistemi 2.4/5.8GHz’lik çift frekans bandını (bazı ülkelerde 5.8GHz bağlantı desteklenmemektedir) ve 720p çözünürlükte 4km menzili desteklemektedir.

Mavic Air su geçirmez mi?

Hayır. Islak, nemli ve su birikintileri olan zemin ve hava koşullarından kaçınmanızı öneririz.

Hafif bir drone olarak(430g), Mavic Air’in sert rüzgarlı havalardaki performansı nasıl?

Mavic Air etkileyici bir şekilde sert rüzgarlı havalarda oldukça stabil, 10m/s hızındaki rüzgarlara kadar dayanmaktadır. Sensörler ve pozisyonlama sistemi sayesinde cihazınızın istediğiniz yere gideceğinden emin olabilirsiniz. Ek olarak, FOC sinüsodial sürücü mimarisi kullanılan elektronik hız kontrolü Mavic Air’e daha hassas motor iletişim süreci ve daha yüksek motor performansı sunuyor. Binlerce saatlik güvenirlik testlerinde irtifa 5000m olsa bile, itici gücü güvenliği ve emniyetinden emin olunmuştur. Sonuç olarak, son DJI teknolojisi ile cihazınızın sert rüzgarlarda bile hassas kalkışlar ve stabil uçuşlar gerçekleştireceğinden emin olabilirsiniz.

Mavic Air’in video kalitesi nasıl?

Mavic Air 4K çözünürlükte 30fps görüntü kalitesi ve UHD 100Mbps kayıt performansı sunuyor. Ek olarak, 1080p çözünürlükte 120fps slow-motion görüntü kaydedebiliyorsunuz.

Mavic Air’i dıç çekimler ve gezginler için mükemmel yapan tasarım detayları nelerdir?

Cihaz, kolay ve güvenli taşıma için taşıma çantası ile birlikte geliyor. FlyMore Combo siparişi verirseniz, dronunuzu ve ek olarak aksesuarlarını da taşıyabileceğiniz daha büyük bir taşıma çantasına da sahip oluyorsunuz. Ayrıca, iki adet seyahat dostu tasarım olan gimbal koruyucusu ve sökülebilir kontrol çubukları da mevcut. Yeni gimbal koruyucu gimbalınızı ve kameranızı toza, kirlenmelere ve sarsıntılara karşı tam olarak korur. Sökülebilir kontrol çubukları sayesinde taşıma esnasında artık kontol çubuğu koruyucularını kullanmanıza gerek kalmaz. Sonuç olarak Air, her maceraya uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Mavic Air neden katlanmayan pervaneleri kullanıyor?

Katlanmayan pervaneler daha aerodinamiktir ve cihazı katlandığında daha küçük ve taşınabilir bir hale getirmektedir.

Yeni başlayan pilotlar Mavic Air’i kontrol edebilir mi?

Kesinlikle. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz etkileyici akıllı özelliklerden olan APAS ve FlightAutonomy 2.0 güçlü sensörler ile bir arada kullanıldığında ortaya mükemmel bir sistem çıkıyor.

Pliotlar ileri ve geri yönlerde, APAS uygun uçuş rotasını planlayacağı ve karşılaşacağı çevresel etmenleri aşacağından, kaza yapmaktan korkmadan dilediği gibi uçuş yapabilirler. Ayrıca, Eve geri dön (RTH) özelliği artık eskisinden daha da güvenilir. Var olan RTH sistemine bağlı olarak, cihazınız en güvenli rotayı çizdiğinden emin olur. Uçuş rotasını gerçek zamanlı bir şekilde kaydeder ve kontol cihazıyla bağlantı kesildiğinde tekrar bağlantı kurana kadar engellerden kaçınarak başlangıç noktasına geri döner. Drone uçurmak hiç bu kadar kolay ve güvenli olmamıştı!

Mavic Air ve Mavic Pro arasındaki ana farklar nelerdir?

Air modeli Pro modeline göre daha ucuz, hafif, hızlı ve daha taşınabilirdir. Daha fazla el hareketi modlarına ve Sphere Panorama, Asteroid ve Boomerang gibi Quickshot modlarına sahiptir. Air’in uçuş süresi Pro’ya göre 6 dakika daha kısadır fakat 21 dakikalık uçuş süresi boyutuna göre etkileyicidir. Ek olarak, Mavic Air, 8GB dâhili hafızaya sahip olan ilk DJI dronudur. Sonuç olarak SD kartınızı unuttuğunuzda paniklemenize gerek yoktur.

Harika Asteroid çekimler yapmak zor mu?

Kesinlikle değil! Endişe etmeden muhteşem selfie videoları oluşturmak tek dokunma uzağınızda. Asteroid çekimler her sahnenizi inanılmaz kılacak ve yaptığınız çekimleri DJI GO 4 uygulamasıyla anında sosyal medya mecralarında paylaşabilirsiniz.

Buradaki sorular Mavic Air’i daha iyi tanımanıza yardımcı oldu mu? Cevap aradığınız diğer sorular için diğer yazılarımıza göz gezdirebilir, Facebook, Instagram ve buradan bize sorularınızı her zaman iletebilirsiniz.