Drone pilotları için su üzerinde uçuş yapmak oldukça korkutucu gelebilir. Suyun bulunduğu ortamlarda genellikle dronelar için tehlike içerebilen botlar, dalgalar, yüksek hızlı rüzgarlar ve hatta kuşlar olabilmektedir. Bunlara ek olarak hiçbir kuruluş, su üzerinde uçuş yapılmasını önermezken; drone pilotluğunu iş amaçlı olarak yapan kişiler bu uçuşlarda oldukça dikkatli bir şekilde hareket etmektedir. Bu yazımızda Providyo DJI Yetkili Satış Mağazası ve Tavsiye Edilen Servis Noktası olarak su üzeride güvenli uçuş için uçuş öncesi ve sonrası yapılabilecekleri anlatıyoruz.

*Acemi pilotlar su üzerinde uçuş yapmaktan kesinlikle kaçınmalıdır.

Görüntü Pozisyonlama Sistemi’ni(VPS) Kapatın

Tüm DJI droneları, dronun kendisini pozisyonlaması için zeminin haritasını çıkarmasını sağlayan VPS teknolojisi ile gelir. Su üzerinde uçuş yaptığınız zaman zeminden yansıyan ışık bu özelliği yanıltabilir. Bu nedenle su zeminden en az iki metre yüksekte olmanız gerekmektedir. Eğer iki metrenin de altında uçuş yapmak zorundaysanız, stabil olmayan eylemlerin önüne geçmek için VPS’i kapatmanızı öneririz. Aşağıdaki görselde VPS özelliğini nasıl kapatacağınızı görebilirsiniz.

Çekiminizi Planlayın

Su üzerinde uçuş yapmak her zaman risklidir fakat bu riski uçuş öncesinde çekiminizi planlayarak azaltabilirsiniz. Yaptığınız planlamada doğru yeri ve açıyı, çekeceğiniz görüntülerin zihninizde canlandırılması ve açının doğruluğundan emin olmak için birkaç test uçuşu ve çekimi olmalıdır. Bu adımları tamamlamak, hassas ve profesyonel görüntüler çekmenize oldukça yardımcı olacaktır.

Maksimum Uçuş Menzilini Aktif Hale Getirin

Su üzerinde uzun menzilli uçuşlar yapmak çekici gelse de uçuş esnasında dronunuzun her zaman görüş alanınızda olmasını öneriyoruz. Eğer uzak mesafe uçuşlar yapmanız gereken bir çekim planınız varsa, DJI GO 4 uygulamasından maksimum uçuş menzilini ayarlamalısınız. Bu fonksiyonu ana kontrolcü ayarlarına girip “ Enable Max Distance” seçeneği ile aktif edebilirsiniz. Ardından yeni maksimum uçuş menzilinizi girebilirsiniz fakat uzaktan kumandanızın kapasitesini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Pratik Yapın

Su üzerinde uçui yapmaya başlamadan önce, belirli nedenlerden dolayı kalkış, iniş ve uçuş konularında kesinlikle pratik yapın ve bu konularda uzmanlaşmaya çalışın. Yapılan pratikler sayesinde cihazınızı daha iyi kontrol edecek; kendinize güveniniz artacak ve gittiğiniz her yerde güvenli uçuşlar gerçekleştireceksiniz.

Su üzerinde uçuş yaparken genellikle iki seçenek ile karşı karşıya kalıyoruz; karadan uçuşa başlamak ya da bot üzerinden uçuşa başlamak. Karadan uçuşa başlamak normal uçuş yapmak gibidir. Bot üzerinden uçuşa başlamak ise oldukça farklı bir şeydir ve kalkış yapacağınız botun hareket halinde olmadığına ve stabil durumda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hareket halindeki bot üzerinden düşük hızla kalkış yapmak mümkündür fakat önerilmemektedir.

Home Point’i Kendiniz Güncelleyin

Karada uçuş yaptığınızda home point genellikle kalkış yaptığınız alan olarak belirleniyor. İdeal koşullarda cihazınız pusulasını ve GPS’ini kullanarak otomatik olarak alanı kaydediyor ve pilotlar da DJI GO 4 uygulaması aracılığıyla kaydedilen lokasyonu görebiliyor.

Bot üzerinden kalkış yapmak ve bu nedenle home point olarak bu zeminin alınması, botun sürekli bir hareket halinde olması nedeniyle hileli olabilir. Bu nedenle home point’i kendiniz tekrar ayarlamanız ve güncel tutmanız oldukça önemlidir. Bu işlemi DJI GO 4 uygulamasını kullanarak iki farklı yol ile yapabilirsiniz. İlk olarak, ana ekranda sola kaydırın ve “Home Point: Me” seçeneğine dokunun. İkinci yol ise sağ üst köşede bulunan üç noktaya dokunarak genel ayarları açın ve “Main Controller Settings” seçeneği üzerinden “Home Point: Me” seçeneğine dokunun (aşağıdaki görselde, kişi ikonu ile gösterilmiştir).

Engellerden Kaçının

Su üzerinde uçuş yaparken karşınıza birçok engel çıkabilir. En çok dikkat etmeniz gerekenleri inceleyecek olursak:

GPS Sinyalini ya da Pusulaya Parazit Yapan Objeler

Güçlü pusula ve GPS sinyalleri, drone ile yapılan uçuşlarda anahtar rol almaktadırlar. Parazite ya da herhangi bir müdahalede bulunma potansiyeli olan objelerden kaçınmaya özen gösterin. Deniz fenerleri, kuru yük gemileri ya da anten, mıknatıs ve Wi-Fi gibi teknolojilerin olduğu yerler uçuş esnasında parazit ya da müdahalede bulunabilirler.

Doğal Objeler

Suya yakın alanlarda uçtuğunuzda çevrede bulunan ağaç, taş ya da diğer doğal objelere karşı dikkatli olun. Ayrıca kuşlara daha fazla dikkat edin. Kuşlar, özellikle martılar, dronelara karşı oldukça agresif hareketler sergileyebilmektedir.

Dalgalar

Su yüzeyine çok yakın yapılan uçuşlarda dalgalar tehlike arz etmektedir. Olası bir durumda pilotların hızlı hareket etmesi önemlidir. Aksi takdirde dronunuzu kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden yüzeye olan irtifanızı korumaya özen göstermelisiniz.

Deniz Taşıtları

Değişik boyutlardaki deniz taşıtları dronlar için tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden yakınlarında uçuş yapmayınız ve return-to-home(RTH) irtifasını yüksek tutunuz(özellikle kuru yük ya da cruise gemilerinin yakınlarında uçuş yapıyorsanız).

Su üzerindeki uçuşunuzu gerçekleştirirken sürekli çevrenizin farkında olun. Potansiyel bir tehlike sezdiğinizde ya da riskli olabileceğini düşündüğünüz anlarda hiç kalkış yapmayın ya da cihazınızı hemen yere indirin.

Akıllı Uçuş Modunuzu Kullanın – Course Lock

Akıllı uçuş modları tek dokunuşla profesyonel işler çıkarmanıza olanak tanımaktadır. Su üzerinde yapılacak uçuşlar için en kullanışlı modlardan birisi, uçuş rotasını önceden hazırlayabildiğimiz Course Lock özelliğidir. Sonrasında ise dronunuz kendisi uçuş yapacak; size de kamerayı yönetmek kalacaktır. Bu sayede mükemmel görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Rüzgarın Hızına Dikkat Edin – Bataryanızın Ömrünü Etkileyecektir

Bilindiği üzere sert rüzgarlar dronunuzun dengesini bozabilmektedir. Ek olarak batarya ömrünüzü de hızlı bir şekilde kısaltmaktadır. Malesef, rüzgardan kaçınmak imkansıza yakındır ve irtifanız arttıkça, rüzgarın şiddeti de artacaktır. Eğer yerdeyken rüzgar sert esiyorsa kalkış yapmamanız, güvenliğiniz açısından önemlidir.

Sonuç olarak, su üzerinde uçuş yapak tehlikelidir ve bir anlık hata ya da dalgınlık dronunuzu kaybetmenize sebep olabilmektedir. Pilot olarak her zaman çevrenizin farkında olmalı ve dronunuzun kontrolüne odaklanmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz konular üzerinde özen gösterirseniz daha eğlenceli, güvenli ve kuru uçuşlar yapma olasılığınız artacaktır.