DJI Gimbal & Kamera, DJI Ürünleri, Gimbal & Kamera Ürün Tanıtımı

DJI RS 2 İncelemesi: Kutu Açılımı, Öne Çıkanlar ve Özellikleri

DJI RS 2 kullanıcıların beğenisine sunuldu. DJI’ın DSLR ve kompakt sinema kameraları için tasarladığı bu profesyonel gimbalın özellikleri, kutu içeriği ve kullanıcılara hangi faydaları sağlayacağı konularında merak ettikleriniz için bu yazımız tam size göre.

DJI RS 2 Nedir?

DJI RS 2 sarsıntısız, hassas çekimler yapmak için kameraları stabilize eden bir ileri düzey gimbaldır. Kolay bir şekilde kameranızı gimbala bağladıktan sonra dengeleyip çekime başlayabilirsiniz. Yeni gimbal, piyasada bulunan birçok kamera modeliyle uyumludur ve RS 2’nin dokunmatik ekranı üzerinden direkt olarak kamera parametrelerini ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

DJI RS 2 ve DJI RS 2 Pro Combo: Kutu İçerikleri

What’s Included DJI RS 2 DJI RS 2 Pro Combo
Taşıma Çantası ×1 ×1
Gimbal ×1 ×1
BG30 Tutacak ×1 ×1
USB-C Şarj Kablosu (40 cm) ×1 ×1
Lens Bağlama Şeridi ×1 ×1
Uzatma Tutacak/Tripod (Metal) ×1 ×1
Hızlı Bağlama Plakası (Arca-Swiss/Manfrotto) ×1 ×1
Çanta Tutacağı ×1 ×1
Kamera Yükseltici ×1 ×1
Çoklu Kamera Kontrol Kablosu (USB-C, 30 cm) ×1 ×2
Çoklu Kamera Kontrol Kablosu (Sony Multi, 30 cm) ×1 ×1
Çoklu Kamera Kontrol Kablosu (Micro-USB, 30 cm) ×1 ×1
Çoklu Kamera Kontrol Kablosu (Mini-USB, 30 cm) ×1 ×1
Cırtlı Şerit ×3 ×3
D-Ring Kamera Bağlama Vidası 1/4″-20 ×2 ×2
RSA/NATO Port Koruma ×1 ×1
Pan Ekseni Kolu ×1 ×1
Vida 1/4″-20 ×1 ×1
Telefon Tutucu ×1
Odak Motoru ×1
Odak Motoru Rod Bağlantı Kiti ×1
Focus Gear Şeridi ×1
DJI RavenEye Görüntü Aktarıcı ×1
Cold Shoe 1/4”-20 Adaptörü ×1
USB-C güç Kablosu (20 cm) ×1
Mini-HDMI – HDMI Dönüştürme Kablosu (20 cm) ×1
Mini-HDMI – Mini-HDMI Dönüştürme Kablosu (20 cm) ×1
Mini-HDMI – Micro-HDMI Dönüştürme Kablosu (20 cm) ×1
M4 Vida ×6
Alyan Anahtarı (3 mm) ×1

DJI RS 2 Özellikleri

Karbon Fiber Yapı

DJI Ronin S 2 entegre monokok karbon fibere sahip ilk kamera gimbalıdır. Bu şekilde cihazın ağırlığı 1.3kg’dir ve tüm gün çekim yapabilmeniz için 4.5kg’ye kadar ağırlık desteklemektedir.

Renkli Dokunmatik Ekran

Ronin ailesinin yeni üyesi, yapımcıların kabiliyetlerini tamamıyla sergileyebilmeleri için tutacak kısmında 1.4 inçlik dokunmatik ekrana sahiptir. Bu ekran kullanıcıların gimbal ve kamera parametrelerine ulaşabilmelerine, ActiveTrack 3.0’ı kolaylıkla kullanabilmelerine ve anlık canlı görüntü alabilmelerine olanak tanımaktadır.

Modüler Tasarım

Yeni Ronin modüler tasarımı sayesinde tek elle kullanılabilir, araçlara, jib’e ya da cable cam gibi çekimlerinizi öne çıkaracak ekipmanlara bağlanabilmektedir. RSA portları ve NATO bağlantı donanımları ile yeni Ronin 3. parti aksesuarlar ile oldukça uyumludur.

Yüksek Kapasiteli Batarya

Yeni Ronin’de bulunan BG30 tutacak 12 saate varan güç sağlamaktadır ve hızlı şarj özelliği ile %0’dan-%80’e 1 saatte ulaşabilmektedir. Batarya ayrıca USB-C portuna sahiptir ve bu sayede cihazdan ayrı olarak da şarj edilebilmektedir.

DJI RS 2 Film Çekimi Özellikleri

Her seviyedeki film yapımcıları için RS 2 akıllı özellikler ve ileri düzey sistemlerle donatılmıştır.

Titan Stabilizasyon Algoritması

Yeni Ronin S 2 ile DJI en güncel gimbal teknolojisini kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Titan, SuperSmooth adı verilen ekstra stabilizasyon özelliği ile kamerada 100mm zoom lens kullanılsa dahi sarsıntısız ve hassas görüntüler ortaya koymaktadır.

RavenEye Görüntü Aktarım Sistemi

Daha fazla dinamik kontrol için yeni Ronin S 2, kameradan telefonunuza 100 metre uzaklıktan 50ms gecikme süresi ile 1080p canlı görüntü sunmaktadır. RavenEye özelliği ayrıca kullanıcıların Ronin App üzerinden kamera parametrelerini kontrol edebilmelerini ve bu sayede çekim sırasında yapımcıların daha özgür hareket edebilmelerini sağlamaktadır.

ActiveTrack 3.0

RavenEye özelliğinden sonra ActiveTrack 3.0’da canlı görüntüyü kameradan gimbal üzerinde bulunan dokunmatik ekrana yansıtabilmektedir. Bu özellik ile gimbalın tutacağı üzerinden takip edilecek objenizi seçebilirsiniz. Bu sayede kameranın üzerine telefon bağlamak zorunda kalmazsınız.

3D Odaklanma Sistemi

Lens odaklanması konusunda yeni çağ DJI RS 2’nin 3D odaklanma özelliğiyle başlıyor. Devrim niteliğindeki sistem ile obje ve kamera arasındaki mesafe kızılötesi sinyaller ile ölçülebilmektedir. Bu yolla daha doğru odaklanma çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor ve yüksek diyafram manuel lenslerde bile nokta odaklanmalar gerçekleştirilebilmektedir.

DJI RS 2 Akıllı Özellikler

Yaratıcılık, film yapımının merkezidir ve Yeni Ronin S 2 akıllı özellikleriyle kullanıcıların çekim vizyonlarını izleyicilere tamamen yansıtabilmelerine olanak tanımaktadır.

Zaman Tüneli

Tüm zamanların en popülerlerinden 3D Roll özelliği, yeni Ronin ile yeni bir form kazanmıştır. Zaman Tüneli özelliği 3D Roll özelliğini Hyperlapse özelliği ile kombinleyerek sıradışı videolar ortaya çıkarmaktadır.

Force Mobile

Telefonunuzda bulunan Ronin uygulaması ile gimbalınızı sadece telefonunuzu hareket ettirerek kontrol edebilirsiniz. Daha akıcı çekimler için gimbalınız her hareketi takip edecektir.

Tek Dokunuşla Portre Modu

Sosyal medya içerikleri için profesyonel kalite artık bir standart haline geldi. DJI Ronin S 2, Ronin uygulaması ya da dokunmatik ekranı üzerinden kamerayı portre moduna hızlı bir şekilde geçiş yapabilmektedir.

DJI RS 2 Pro Combo Satın Almaya Değer mi?

Pro combo paketi, film çekimi deneyimlerinizi önemli ölçüde etkileyecek anahtar aksesuarlara sahiptir. Tekil olarak almak yerine pro combo paketini satın alarak ayrıca tasarruf da sağlayabilirsiniz.

RavenEye Görüntü Aktarıcı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi RavenEye özelliği RS 2’ye 100m öteden 50ms gecikme ile 1080p canlı görüntü sağlayabilmektedir. Ek olarak, ActiveTrack 3.0 özelliğini kullanmak için de RavenEye gereklidir.

Odaklama Motoru, Odaklama Motoru Bağlama Kiti ve Focus Gear Şeridi

Bu bileşenler ile kameranızın odağını direkt olarak gimbalınızın tutacağından değiştirebilirsiniz. Tüm bu parçalar gimbala uygulandıktan sonra ön kısımda bulunan dahili tuş ile odağı kontrol edebilirsiniz. Tek kişilik işlerde oldukça işinize yarayacaktır.

DJI RS 2 Kimler İçin Tasarlandı?

Profesyonel Sinematograflar

İleri seviye özellikleri ve direkt kontrol fonksiyonlarıyla yeni Ronin S 2, mükemmel çekimi gerçekleştirmek isteyen film yapımcıları için etkileyici bir ekipmandır. Kolay ulaşılabilir odaklama mekanizması ve kamera parametreleriyle profesyonel kullanıcılara özellikle tek kişi ile yapılan çekimlerde, çekim üzerinde tam kontrol sağlanmaktadır. Çekimi için takım gereken sahnelerde profesyoneller yeteneklerini yeni Ronin ile etkili bir şekilde kullanarak kompleks sahnelerde tek başlarına da çalışabilir.

Film Stüdyoları

DJI RS 2’nin kabiliyetlerinden her bütçede ve büyüklükteki stüdyo yararlanabilir. El gimbalı olarak kullanılmasının yanı sıra geleneksel kullanım alanlarından araba ya da jib ile bağlanabilmesi de ön plana çıkan faydalarındandır. RSA/NATO portları sayesinde de geniş aksesuar uyumluluğuna sahiptir.

DJI RS 2 Aksesuarları

DJI RS 2’yi çok daha güçlü yapan bir diğer özellik de aksesuar ekosistemidir. RavenEye görüntü aktarım sistemi akıllı telefonunuza 1080p canlı görüntü gönderir, kamera parametrelerinizi uzaktan ayarlamanıza olanak tanır ve ActiveTrack 3.0 özelliğini kullanabilmenizi sağlar. Çift tutacak aksesuarı ile Yeni Ronin S 2’yi birçok farklı yöntemlerle kullanabilmenizi sağlar. Dikey bağlantı plakası ile sosyal medya mecralarında paylaşım için portre modunda çekimler yapabilirsiniz. Genişleme kiti ile farklı bağlantı seçeneklerine ve uzaktan kontrol opsiyonlarına erişerek DJI RS 2’yi farklı yollarla kullanabilirsiniz.

DJI RS 2 Satın Alın

DJI’ın kamera stabilizörlerinin en son üyelerinden olan DJI RS 2, ileri düzey fonksiyon ve özellikleriyle sinematografların ve film yapımcılarının oldukça başarılı çekimlere imza atabileceği, kullanışlı ve sezgisel bir ekipmandır. Çekiminiz ne kadar zorlu olursa olsun DJI RS 2 tamamıyla sinematik kaliteyi yakalayabilmeniz için özel olarak tasarlanmıştır.

DJI RS 2 Teknik Özellikleri

Ağırlık 1.3 kg
Test Edilmiş Ağırlık 4.5 kg
Ölçüleri Katlıyken: 260×265×70 mm (BG30 tutacak hariç)Açıkken: 410×260×195 mm (BG30 tutacak dahil,  uzatma tutacağı/tripod hariç)
Batarya Ömrü 12 saat
Şarj Süresi* 0-80% 1 saatte0-100% 1.5 saatte

* PD ve QC 2.0 şarj protokolleri ile 24W şarj cihazı kullanıldığında

DJI RS 2 Sık Sorulan Sorular

DJI RS 2 hangi kameralar ile uyumludur?

DJI RS 2 Sony, Canon, Nikon, Fujifilm, Panasonic ve Blackmagic gibi birçok kamera markaları ile uyumludur.

DJI Ronin S ve RS 2 modelleri arasındaki fark nedir?

DJI RS 2’nin motorları Ronin S ile karşılaştırıldığında %20 daha güçlüdür ve gimbal ağırlığı %25 oranında azaltılmıştır. RS 2 ayrıca 1.4 inçlik tam renkli dokunmatik ekrana, yeniden tasarlanmış ön fonksiyon alanına ve daha geniş aksesuar seçeneklerine sahiptir.

DJI RS 2’nin ağırlığı ve yük kapasitesi ne kadardır?

Yeni Ronin S 2, 1.3 kg ağırlığa ve 4.5kg yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bu sayede RS 2 türünün en fazla yük taşıma kapasitesine sahip gimbalından birisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.