DJI Ürünleri, Drone Ürün Tanıtımı

DJI FPV Combo: Gelişmiş Hibrit FPV Sistemi

dji fpv combo drone

DJI FPV Combo sayesinde artık FPV drone dünyasına giriş yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.Bu ileri düzey, akıllı ve kullanımı kolay sistem pilotların yıllardır zorluklarla ulaşmaya çalıştığı sürükleyici FPV deneyimini daha rahat ve kolay bir şekilde kullanıcılara sunuyor. Bu yazımızda DJI FPV’nin neden devrim niteliğinde olduğundan ve geleneksel drone modelleri ile FPV drone modellerinin en iyi yönlerini nasıl bir araya getirdiğinden bahsediyoruz.

FPV Nedir?

İlk olarak FPV’nin gerçekten ne olduğunu anlamamız gerekiyor. FPV drone uçuşu, drone ile uçuş yapmanın en heyecanlı ve sürükleyici bir çeşididir. Yüksek hızlarda ve yapılan manevralarda pilotlar dronun sürükleyici perspektifinden bakarak nefes kesici bir uçuş hissi yakalamaktadır.

Geçmişte deneyimli drone pilotları gerekli tüm parçaları bularak bu tip droneları kendileri yapıyordu. Pilotlar ayrıca güvenli uçuşlar ve etkileyici çekimler için saatlerce süren deneme uçuşları yapmak zorunda kalıyordu. Artık DJI FPV Combo ile başlangıç seviyesi pilotlar bile güvenli uçuşlar ve etkileyici çekimler gerçekleştirebilme şansını yakalamaktadır.

FPV vs. Geleneksel Drone Modelleri

FPV drone modellerinin diğerlerine göre farklılıkları neler? Genel olarak söylemek gerekirse FPV drone modelleri geleneksel drone modellerine göre birçok yönden farklılıklar göstermektedir. İlk olarak FPV drone modelleri genellikle gözlük ile kullanıldığında daha sürükleyici bir uçuş deneyimi sunmaktadır. Ayrıca FPV drone modelleri daha hızlıdır ve sınırsız manevra seçeneklerine sahiptir. Bu sayede FPV drone modelleri uçuş yapmak için daha fazla deneyim gerektirmektedir. Ek olarak FPV dronelar kişilerin parçaları kendilerinin bir araya getirmesiyle oluşan sistemlerdir ve oldukça fazla test uçuşu gerektirirken geleneksel drone modelleri kutudan çıkar çıkmaz kullanılabilmektedir. Son olarak FPV dronelar herhangi bir akıllı özelliğe sahip değildir ve satış sonrası hizmeti yoktur. Bu yüzden kaza sonrasında tamiri oldukça zor ve maliyetli olabilmektedir.

Aşağıda dört maddede DJI FPV Combonun kullanıcılara sunduğu optimum uçuş deneyiminin derinliğini inceleyebilirsiniz.

1. Sürükleyici Deneyim vs. Normal Uçuş

Pilotların uçuş sırasında gözlük kullanması FPV droneların geleneksel drone modellerine göre daha sürükleyici uçuş deneyimi yaşamalarını sağlamaktadır. Çünkü geleneksel drone modelleri ile yapılan uçuşlarda pilotlar küçük bir ekrandan uçuşu takip edebilmektedirler.

DJI FPV: Rakipsiz Sürükleyicilik

DJI FPV Combo sürükleyicilik bakımından gerçekten rakipsiz bir deneyim sunmaktadır. DJI FPV Goggles V2 nefes kesici 150° FOV açısı sunuyor. OcuSync 3.0 aktarım sistemi Goggles’ın görüntüsünün yüksek çözünürlüklü ve düşük gecikmeli olmasını sağlayarak kullanıcıların sanki kendilerinin uçtuğu hissini veriyor. Son olarak yeni DJI Motion Controller(ayrı olarak satılmaktadır) pilotlara DJI FPV’yi hiçbir drone modelinde olmadığı kadar daha sezgisel ve kolay bir şekilde kontrol edebilmelerini sağlıyor.

2. Sınırsız Manevra Kabiliyeti vs. Stabil Uçuş

FPV uçuşun en çekici yanı uçuşun kendisidir. Uçurumdan aşağı dalışlarda, köprü altı geçişlerinde ya da ormanın üzerinde yüksek hızla uçuş yaparken pilotlar limitsiz manevra ve yüksek hızın keyfini çıkarabilmektedir. Bu çeşit dronelar yüksek hızlanma ve hassas kontrol ile 200 kmh hıza çıkabilmektedir. Bu nedenle FPV drone modelleri uçuş öncesinde kesinlikle çokca pratik isterken geleneksel drone modelleri ile kutudan çıkar çıkmaz fazla pratiğe ihtiyaç duymadan uçuş yapılabilmektedir.

Geleneksel drone modellerinin kontrolü kolaydır ve kalkış, QuickShots, engel algılama gibi birçok akıllı özelliklere sahiptir. Bu özellikler daha sinematik ve kaliteli video ve fotoğraf çekim kabiliyeti sunarken FPV drone modelleri kadar hızlı ya da çevik değillerdir.

DJI FPV: Eğlenceli ve Kolay Kontrol

DJI FPV Combo dronunun maksimum hızı 140 kmh’dir ve 100 kmh’ye sadece 2 saniye içerisinde ulaşabilmektedir. Ayrıca, M modunda limitsiz manevra kabiliyetine de sahiptir. DJI FPV ek olarak herkesin kullanabilmesi için çoklu kontrol özelliklerine de sahiptir. DJI FPV Combo, N modunda standart drone uzaktan kumandası ile geleneksel drone kontrol deneyimini; S ve M modlarında tam FPV drone deneyimini sunabilmektedir. S modu, FPV drone modellerinin hareket kabiliyetleri ile geleneksel drone modellerinin stabil kontrol özelliklerini bir arada barındıran hibrit bir moddur.  Daha önce de bahsettiğimiz gibi DJI, devrim niteliğinde yeni kontrol özellikleri sunan DJI Motion Controller‘ı kullanıcıların beğenisine sunmuştur. Bu küçük, ele sığan cihaz ile pilotlar dronu basit el hareketleri ile daha sezgisel ve basit bir şekilde kontrol edebilmektedir.

3. Kendin Yap Sistemler vs. Hazır Sistemler

Geleneksel olarak FPV pilotları parçaları birleştirerek dronelerını kendileri yapıyorlardı; görüntü aktarım sistemi ve gözlüklerini kendileri seçiyorlardı. Bu tip drone sistemlerinin genel yapısı yüksek hızlar ve daha esnek çalışma için oldukça basitti. Fakat, bu çeşit sistemlerin zayıf noktası geleneksel drone modelleri ile kıyaslandığında daha kırılgan ve az güvenliydi. Geleneksel dronelar kutudan çıkar çıkmaz uçuşa hazır cihazlardır ve üzerlerinde bulunan sensörler ile uçuş güvenliği ile stabilizasyonu daha iyi sağlamaktadırlar. Fakat, geleneksel dronelarda FPV ile kıyaslandığında daha az özelleştirme ve parça değişim imkanı sunulmaktadır.

DJI FPV: İhtiyacınız Olan Her Şey Tek Bir Yerde

DJI FPV, FPV dronun esnekliğini ve geleneksel drone modellerinin kullanım kolaylığını tek bir yerde sunuyor. Daha önceden bağlantıları yapılmış uzaktan kumanda, gözlük ve drone ile kutudan çıkarır çıkarmaz uçuş yapmaya başlayabilirsiniz. Tüm pilotların yapması gereken bataryaları şarj etmek ve DJI Fly uygulamasındaki yönergeleri takip etmek. DJI FPV Combo ayrıca üst kapak, gimbal ve iniş takımı gibi bazı parçalar için kolay değişim seçeneği de sunmaktadır.

4. Sıfır Güvenlik vs. Akıllı Güvenlik Özellikleri

FPV dronelar konu uçuş olduğunda zorlu bir öğrenme sürecine sahiptir. Geleneksel drone modelleri ile karşılaştırıldığında FPV drone kontrollerine alışmak saatler süren çalışmalar gerektirmektedir. Günümüzde en basit drone modeli bile engel algılama, akıllı eve geri dön ve bunun gibi akıllı özellikleri kullanıcılara güvenlik amacıyla sunarken FPV dünyasında kaza önleyici bir güvenlik önlemi yoktur.

DJI FPV: FPV Drone İçin Rakipsiz Güvenlik

DJI FPV Combo, geleneksel drone modellerinde bulunan ileri düzey güvenlik özelliklerinin yanı sıra ek olarak yeni acil frenleme ve yükselme özelliğini kullanıcılara sunmaktadır. Bu özellik ile kullanıcılar hiçbir tuşa dokunmadan herhangi bir uçuş modunda engel algılandığında drone yavaşlar ve yükselmeye başlar. DJI FPV ayrıca, aktarım sinyali koptuğunda otomatik olarak ya da kumanda üzerinden tuşuna bastığınızda akıllı eve geri dön özelliğine sahiptir ve uçuşa başladığı noktaya geri dönebilmektedir.

FPV Dünyasına Geçiş Zor Mu?

Geleneksel drone pilotları için geçmişte FPV dünyasına adım atmak oldukça zordu. FPV dronelar daha heyecanlı ve sürükleyici bir deneyim sunsa da pilotların uçuş öncesinde sanal bir şekilde uçuş çalışması yapması ve dronelarını kendileri bir araya getirmeleri gerekiyor. Pilotların öncelikle sanal ortamda uçuş pratiği yapması ile uçuş kontrollerinin temellerini öğrenmesi sayesinde gerçek dünyada yapılan uçuşlarda dronelar risk ortamından biraz daha uzaklaşıyor.

Kullanıcıların FPV drone dünyasına girişlerindeki engellerin üstesinden gelmeleri için DJI kullanımı kolay ve uçuşa hazır bir FPV sistemi ortaya çıkarmıştır. Bu sistem pilotların beklediği sürükleyici uçuş deneyimini sunarken aynı zamanda yüksek kaliteli müthiş görüntüler de çekebilmektedir. DJI FPV Combo geleneksel drone modellerinin öne çıkan bazı özelliklerini de bünyesinde barındırarak uçuş güvenliğini arttırmıştır. DJI Virtual Flight uygulaması ile risksiz sanal bir ortamda kullanıcılar uçuş eğitimi yapabilmektedir. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde başlangıç seviyesi pilotların dahi FPV dünyasına özgüvenli bir şekilde adım atması sağlanmıştır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.