DJI Gimbal & Kamera, DJI Ürünleri, Gimbal & Kamera Ürün Tanıtımı

DJI RS 2 vs. Ronin-S Karşılaştırması: Yenilikler Neler?

Çekimlerinizi bir üst seviyeye taşıyacak güçlü fonksiyonlar ve özelliklere sahip DJI RS 2 DJI’ın kullanıcıların beğenisine sunduğu en son kamera gimbal modellerinden ve film yapımı çözümlerinden birisidir. RS 2 modeli aynı zamanda çığır açan DJI Ronin S’in bir üst modelidir. Bu yazımızda iki ürünü de karşılaştırarak öne çıkan geliştirmeleri ve farklılıkları inceliyoruz.

DJI RS 2 vs Ronin-S: Tasarım

Önceki modeli ile benzerlikleri olmasına rağmen RS 2 modeli bazı önemli farklılıklara sahiptir. Öncelikle ilk iki farklılık 1.4 inçlik dokunmatik ekran ve karbon fiber yapıya sahip olmasıdır. Karbon fiber materyal kullanımı ile sadece cihaz ağırlığı düşürülmemiş aynı zamanda önceki modele göre daha ağır yükleri(4.5 kg’ye kadar) taşıyabilmesini sağlamıştır. Ayrıca daha ergonomik bir görünüme ve hissiyata sahip olmasıyla her zamankinden daha kolay bir kullanım imkânı sunmuştur.

Aksesuarlar DJI RSC 2 DJI RSC 2 Pro Combo
Taşıma Çantası 0 1
Gimbal(dahili bataryalı) 1 1
USB-C Şarj Kablosu(40cm) 1 1
Lens Desteği 1 1
Tutacak Uzatma/Tripod(Metal) 0 1
Hızlı Bağlantı Plakası (Arca-Swiss/Manfrotto) 1 1
Kamera Yükseltici 1 1
Telefon Tutucu 0 1
Focus Motoru 0 1
Focus Motoru Bağlantı Kiti 0 1
Focus Donanım Şeridi 0 1
Görüntü Aktarıcı 0 1
“Cold Shoe”  1/4”-20 Adaptör Dönüştürücü 0 1
USB-C Güç Kablosu (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – Mini-HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – Micro-HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (USB-C, 30 cm) 1 2
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (Sony Multi, 30 cm) 1 1
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (Micro-USB, 30 cm) 1 1
Multi-Camera Kontrol Kablosu (Mini-USB, 30 cm) 1 1
Cırtlı Bağlantı Şeridi 2 2
D-Ring Kamera Bağlantı Vidası 1/4″-20 2 2
M4 Vida (10 mm) 0 6
Alyan Anahtarı (3 mm) 0 1
Vida 1/4″-20 1 1
Tutacak Uzatma/Tripod(Plastik) 1 0

DJI RS 2: Daha Hafif Yapı – Daha Ağır Yükler

1.3kg ağırlığa ve 4.5kg’ye varan ağırlık taşıma kapasitesiyle DJI RS 2 kullanıcılara istisnai ağırlık-yük endeksini sunmaktadır. Ronin-S modeline tekrar baktığımızda ağırlık 1.84kg ve ağırlık taşıma kapasitesi ise 3.6kg idi. Bu sonuçlar ile daha ileri düzey ekipman kurulumu yapabilmek ve bu sayede daha rahat çekim yapabilme deneyimi elde etmek daha da kolaylaşmıştır. Profesyonel film yapımcıları, içerik yöneticileri için RS 2’de yapılan geliştirmeler çekimleriniz için en iyi ekipman kurulumunu gerçekleştirmenize olanak tanımaktadır.

DJI RS 2: 1.4 İnçlik Renkli Dokunmatik Ekran

İlk bakışta RS 2, Ronin-S’e oldukça benzeyebilir fakat RS 2’deki en büyük güncellemelerden birisi gimbalın ve bağlanan kameranın kontrol fonksiyonlarını ve parametreleri yönetebilmemizi sağlayan 1.4 inçlik renkli dokunmatik ekranıdır. Peki bu özellik performansı nasıl etkiliyor? Artık film çekimi sırasında bir yandan akıllı cihazınızda Ronin uygulamasına da bağlı kalmanıza gerek kalmıyor. DJI RS 2’nin dokunmatik ekranı, her saniyesi değerli olan profesyonel film yapımcıları için oldukça işe yarar bir güncellemedir.

DJI RS 2: Daha Portatif & Daha Hızlı Kalibrasyon

RS 2 ve Ronin-S aynı genel yapı ve şekle sahiptir fakat DJI RS 2 biraz daha küçük ve karbon fiber yapısı sayesinde daha hafiftir. Eksen kilitlerine sahip olması sayesinde de daha önce kalibre etmiş olduğunuz cihazınızı taşıma sırasında çantasından çıkarıp çekim yapmaya direkt olarak başlayabilirsiniz.

DJI RS 2: Daha Rahat Kullanım

Tasarım alanında yapılmış usta dokunuşlar ile RS 2, Ronin-S modeline göre daha ergonomik ve kullanımı rahat bir ekipman haline gelmiştir. DJI RS 2’de ayrıca eksen kilitleme ve herhangi bir ekstra alet gerektirmeyen kurulumlar için D-ring kamera vidaları bulunmaktadır.

DJI RS 2: NATO Uyumlu RSA Portları

RSA portlarının NATO uyumlu olması ile DJI RS 2 üçüncü parti aksesuarlara uyumlu hale gelmiştir ve çeşitli bağlantı ve tutuş imkanlarına sahip olmuştur. DJI Ronin-S modeli de RSA portu sunuyordu fakat NATO uyumluluğu bulunmamaktaydı. Kamera gimbalınızın geniş aksesuar seçeneklerine sahip olmasını isteyen bir yapımcıysanız DJI RS 2 modeli Ronin-S modeline göre daha fazla seçenek sunacaktır.

DJI RS 2 vs Ronin-S: Stabilizasyon

Stabilizasyon Ronin ailesinin tartışmasız en önemli özelliğidir ve kullanıcılara profesyonel düzeyde çözümler sunmaktadır. Her iki Ronin modeli de 3 eksenli gimbal teknolojisini desteklerken DJI, RS 2 modelinde bu özelliği geliştirmiştir. Titan Stabilizasyon Algoritması ve SuperSmooth özellikleri, Ronin-S ile kıyaslandığında oldukça önemli gelişmelerdir.

DJI RS 2: Titan Stabilizasyon Algoritması & SuperSmooth

DJI, Titan Stabilizasyon Algoritması’nı DJI RS 2’de hassas çekimler gerçekleştirmek için kullanıcıların beğenisine sundu ve bu özellik ile Ronin-S modelinin de bir adım önüne geçti. Ronin-S’de bulunmayan bir diğer yeni özellik de profesyonel düzeyde hassaslık sunan SuperSmooth özelliğidir. Bu özellik mikro hareketleri kompanse eder ve 100mm zoom lens kullanımlarında dahi torku arttırarak stabilizasyon sunar. Bu, hareket halindeyken çekim yapıyor olsanız dahi keskin görüntüler elde edeceğiniz anlamına gelmektedir.

DJI RS 2 vs Ronin-S: Özellikler

DJI RS 2 daha hafif, daha ağır yük kaldırabiliyor ve daha ileri düzey stabilizasyon özelliklerine sahip ama öne çıkan diğer özellikleri neler? Ronin-S ile karşılaştırıldığında RS 2 hangi özellikler ile öne çıkıyor?

DJI RS 2: ActiveTrack 3.0

DJI, RS 2 ile en ileri seviye takip teknolojisi olan ve Ronin-S’e göre en önemli güncellemelerden olan ActiveTrack 3.0’ı tanıttı. Belirlenen objeleri ileri seviye algoritmalar sayesinde takip etmek daha sezgisel bir hale geldi.

DJI RS 2: RavenEye

DJI RS 2’de bulunan yeni RavenEye Görüntü Aktarım Sistemi operatörlere kamera görüntü ve parametre kontrolünü daha kolay bir yolla sunuyor. Bu sistem 1080p videoyu 200 metreye varan uzaklıktan 60ms gecikme ile aktararak kullanıcıların mükemmel çekimi gerçekleştirmesini ekipman sıkıntısı olmadan daha kolay hale getiriyor. Eğer profesyonel bir projede geniş bir kamera ekibi ile çalışıyorsanız bu yeni özellik herkese temiz bir görüş açısı sunacaktır.

DJI RS 2: İleri Düzey Odaklama Sistemi

RS 2 ileri düzey 3D Odaklama Sistemi ile Ronin-S’in odak tekerleğini ve ToF sensörlerini geliştirerek düşük ışıklı ortamlarda ya da manuel lens kullanımında dahi daha keskin otofokus sunmaktadır. Bu akıllı geliştirme ile kullanıcılar zorlu çekim ortamlarında istisnai bir otofokus özelliği kullanabilme fırsatı yakalamaktadır.

DJI RS 2 vs Ronin-S: Hangisini Tercih Etmeliyim?

DJI Ronin-S güçlü bir profesyonel seviye kamera gimbalıdır fakat karbon fiber yapı, dahili renkli dokunmatik ekran, Titan Stabilizasyon Algoritması ve SuperSmooth gibi stabilizasyon teknolojileri ile RS 2, profesyonel seviye film yapımcılığını farklı bir yere taşımaktadır. Kamera stabilizörleri konusunda en ileri seviye film yapımı çözümü arıyorsanız, fiyatı ve sağladığı imkanlarla DJI RS 2 kesinlikle en doğru tercih olacaktır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.