Çekim Önerileri, DJI Gimbal & Kamera, DJI Ürünleri

Yaratıcı Hava Çekimleri İçin En İyi 10 Geçiş Efekti

Drone videoları düzenleme konusunda ister acemi isterseniz profesyonel olun, bu yazımızda bahsedeceğimiz çekimlerinizi ön plana çıkaracak en iyi 10 geçiş efekti ilginizi çekecektir. Ayrıca aşağıda bahsedilecek teknikler standart video programlarınca kolay bir şekilde uygulanabilmektedir.

Direkt Kesmek

Direkt kesmek, iki sahne arasında ani geçiş yapabilmeye olanak tanır. En basit çekim ve düzenleme yollarından birisidir. Videonuza ekleyeceğiniz müziğin ritmi ile geçişleri uyumlu hale getirdiğinizde ortaya ilgi çekici sonuçlar çıkacaktır.

Uzaklık Değişimi

İçeriğinize etkileyici bir geçiş eklemek için yakın çekim ve geniş açılı panoramik çekim videolarınızı kombinleyin. Bu türdeki drone çekimleri anlatmak istediğiniz konuya yeni bir perspektif katacaktır. Özellikle 2 videoyu bir araya getirirken videonun birisinin yerden diğerinin ise havadan çekilmiş olması videonuzu daha etkileyici yapacaktır.

Görünmez Kesim

Benzer sahnelerde çekilmiş görüntülerin bir araya getirilmesinde bu teknik oldukça etkilidir. Kamera lensi sahneyi bloklayan objeye doğru yaklaşır ve diğer sahneye geçiş yapılır. Bu çekim türünün güzelliği anlatmak istediğiniz hikayeye akıcılık sağlaması ve hızlı aksiyon çeikmlerinde oldukça kullanışlı olabilmesidir.

Takip Çekimi

Bu türde objeniz her zaman sahnenin ortasında olacak şekilde çekim yapılmaktadır. Yolculuğun ve zamanın geçişini anlatırken bu yöntem çekiminize oldukça güzel bir hava katmaktadır.

Objeleri İlişkilendirmek

Benzer objelerin çekimlerinin değişik sahnelerde kombinlenmesi ilgi çekici geçişler sağlar. Bu geçiş yöntemi anlatmak istediğiniz hikayenin anlatımını güçlendirecektir.

Zıt Hareketler

Çekimlerinize dinamik hareket eklemek için ters hareketlerdeki sahneleri yanal ve medyal yönlerde kullanın.

Bağlantılı Aksiyon

Bu tip geçiş efektinde benzer hareketler bulunan sahneleri birbirlerine bağlamak için kullanabilirsiniz. Bir koşucunun ya da çimenlerde hızla hareket eden evcil dostunuzun çekimlerinde bu geçiş efektini kullanarak izleyiciyi sahnenin içerisine dahil edebilirsiniz.

Fade In & Fade Out

Çekimlerinizde farklı duyguları daha iyi anlatabilmek için sahneleri bağlarken parlaklığını artırın ya da azaltın. Bu geçiş efektleri genellikle gizem, duygusallık ya da zamanın akışını izleyicilere daha iyi yansıtabilmek için kullanılmaktadır.

Değişken Açılar

Çekiminizdeki bir sahnenin önemini izleyicilere daha iyi anlatmak için öznenin farklı açılardan çekimlerini kullanabilirsiniz. Sinematik bir efekt yakalayabilmek için mümkün olan her açıdan öznenizin çekimini yapın.

Dolly Zoom

Hollywood’un gözdesi Dolly Zoom efekti sahnelerde yoğun bir efekt kullanmak isteyenlerin ilgisini çekecektir. Eşsiz bir görsel geçiş için kamera özneye zoom yaparken aynı anda arka plana da tersini uygulamaktadır. Bu özellik Mavic 2 Zoom’da dahili olarak bulunmakla birlikte, bu geçiş efektini post-prodüksiyon programlarıyla da çekimlerinize ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Yaratıcı hava çekimlerine imza atmak sadece kayıt tuşuna basmak değildir. Uçuş yapmaya başlamadan önce nasıl bir çekim yapacağınızın planını yapın ve post-prodüksiyon aşamasında daha yaratıcı çözümler için bir sahnenin çekimini birden fazla kez yapın. Drone çekimlerinize ve drone videoları düzenleme konusunda biraz da olsa yaratıcı dokunuşlar eklemek istiyorsanız, yukarıda bahsedilen geçiş efektlerine bir şans verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.