DJI Ürünleri, Drone Ürün Tanıtımı

Mavic Air & Mavic Air 2 Karşılaştırması

Yeni bir drone satın almak istiyorsanız, Mavic serisi gücün ve taşınabilirliğin en üst düzeyde olduğu ve fiyat olarak da erişilebilir bir drone modelleri serisidir. Mavic Air’in ilk modeline göre geliştirilmiş performansa sahip Mavic Air 2 modeli de serinin yeni üyesi olarak yakın zamanda kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bu yazımızda Mavic Air ve Mavic Air 2 modellerini kamera ve video performansları, akıllı özellikleri ve uçuş performansları gibi özellikler üzerinden karşılaştırıyoruz.

Kamera Performansı

Kamera Özellikleri

Mavic Air ve Air 2 modelleri arasındaki en önemli farklılıklardan birisi kamera özellikleridir. Air 2 modeli 1-2.3 inçlik sensöre sahip Air modeline göre daha büyük ve iyi olan 1-2 inçlik sensöre sahiptir. Mavic Air 2’nin kamerası ayrıca 48MP fotoğraf kalitesi ve 12MP piksel gruplama özelliğine sahip Quad Bayer teknolojisi tarafından desteklenmektedir. Bunun gibi teknolojiler günümüzde akıllı telefonlarda 4 pikseli etkili bir şekilde 1’e düşürmek için kullanılmaktadır. Air 2 modeli ilk Air modeline göre görüntülerde daha fazla detay barındırır. Çektiğiniz görüntülerde zoom yaptığınızda farkı ve detayları daha iyi bir şekilde görmek mümkündür.

ISO Menzili

Air’in ilk modelinde auto modunda ISO menzili 100-1600; manual modunda ise 100-3200’dür. 12MP modunda Air 2’nin ISO aralığı auto modunda 100-3200; manual modunda ise 100-6400’dür. Değişken ışık koşullarında yüksek ISO menziline sahip Air 2 modeli daha detaylı sonuçlar verebilmektedir. Mavic Air 2 ile 48MP modunda çekim yapmak istediğinizde ISO menzili auto modunda 100-1600, manual modunda da 100-3200’dür. Aşağıda bulunan görselde her iki drone modeli için değişken ISO menzillerindeki performanslarını inceleyebilirsiniz.

SmartPhoto

SmartPhoto özelliği HDR görüntüleme, sahne tanıma ve Hyperlight özelliklerinin akıllı bir algoritma ile bir araya gelmeleriyle oluşan bir özelliktir ve Mavic Air 2 için tamamen yenidir. SmartPhoto günümüz akıllı telefonlarında olduğu gibi oldukça hızlı ve kolay bir şekilde çekim yapar; kamera parametrelerini optimize eder.

Panorama

Mavic Air’in en iyi özelliklerinden birisi kuşkusuz görüntüleri otomatik olarak bir araya getiren ev müthiş panorama görüntüler sunan 32MP Sphere Panorama’ydı. Air ayrıca yatay, dikey ve 180 derece panorama görselleri uygulama üzerinde işlem yapmadan kullanıcılara sunabiliyordu.

Artık bu özellik yeni Mavic Air 2’nin HDR Panorama özelliği ile daha ilgi çekici bir hal aldı. Piyasada bulunan tüm DJI modellerinden daha ileri seviye bir panorama modu kullanan Air 2, HDR panorama özelliği ile ultra geniş açılı ve yüksek dinamik menzilli panorama görseller sunabilmektedir.

Video Performansı

Mavic Air 2 kullanıcılara, 4K/60fps 120Mbps kalitesinde mükemmel video performansı sunmaktadır.

Frame Rate & Bitrate

Yüksek kare hızına bağlı olarak Mavic Air 2 canlı videolar sunmak için daha yüksek bit hızına sahiptir. Her iki Mavic Air modeli de FHD modlarına sahipken Air modeli 120fps; Air 2 modeli 240fps sunmaktadır. Bu nedenle Air 2 daha hassas ve sinematik sonuçlar verebilmektedir.

HDR Video

Mavic Air 2 ayrıca daha canlı görüntüler sunmak için 4K/30fps ve 2.7K/30fps HDR video özelliklerini desteklemektedir. HDR video özelliği standart video fonksiyonlarına göre daha iyi çalışmakla birlikte manzara çekimlerinde daha iyi dinamik menzil sunmaktadır. Güneş ışığının çektiğiniz görüntülerde sorun olma ihtimali bu şekilde artık ortadan kalkmaktadır.

ISO Menzili

Mavic Air 2’nin ISO menzili 100-6400 iken Mavic Air’in ISO menzili 100-1600’dür. Yüksek ISO değeri Mavic Air 2’yi ışığa daha duyarlı bir hale getirirken videolarda daha canlı renkler ve daha iyi kontrast sağlamaktadır.

Video Kodu

Mavic Air 2’nin sunduğu H.265 ve Mavic Air’in sunduğu H.264 arasındaki farklar nelerdir? H.265, verileri daha etkili bir şekilde işleyebilen video sıkıştırmanın yeni standardıdır. Yani, yüksek video kalitesini düşük veri boyutlarında ve bant genişliğinde elde eder, sosyal medya mecralarına yapılan yüklemelerde de bu özelliğin faydalarını kesinlikle görebilirsiniz.

Akıllı Özellikler

Çekim yeteneklerinizi bir üst seviyeye çıkarmak için Mavic Air 2 daha fazla akıllı özelliklere sahiptir.

FocusTrack

FocusTrack özelliği değişken çekimler yapmayı sağlayan, içerisinde Mavic Air 2 için takip modları barındıran bir özelliktir. İlk olarak ActiveTrack 3.0 özelliği DJI’ın sahip olduğu en iyi takip yazılımıdır. ActiveTrack 3.0 özellikle yüksek hızlı sahnelerde seçili obje kadrajdan bir anlığına kaybolsa bile geri geldiğinde takip etmeye devam edebilen bir özelliktir. Point of Interest (POI) 3.0, geliştirilmiş alan tanıma algoritması ile seçili obje etrafında otomatik uçuş rotası oluşturur. Son olarak, profesyonel drone takip sistemi Spotlight 2.0 ile çekim yapmak istediğiniz objeye kilitlenerek kadrajda tutar ve aynı zamanda da drone hareketlerini de kullanıcılara tam olarak sunmaktadır. Sonuç olarak FocusTrack özelliği, dronelarında akıllı özellikler isteyen kullanıcılar için önemli bir adımdır.

8K Hyperlapse

Artık Mavic Air 2 ile zamanı ve hareketi kontrol edebildiğiniz 8K Hyperlapse videolar çekilebilmektedir. Şehirlerin hareketli yaşatışını ya da gün batımı manzarasını çekerken 8K Hyperlapse özelliği kullanıcılara film çekimi dünyasının imkanlarını sunmaktadır. Bu yeni akıllı drone özelliği sadece Mavic Air 2’de bulunmaktadır.

QuickShots

Çoğumuz gün boyunca hazırlık yapmamızı gerektirmeyen ve müthiş çekimler yapabilen bir drone modeline sahip olmak isteriz. Eğer siz de kendinizi bu grupta görüyorsanız QuickShots özelliği birkaç basit dokunuş ile çekimlerinize etkileyici uçuş sekansları ekleyebileceğiniz bir özelliktir. Her iki Mavic Air modeli de QuickShots özelliklerini (Dronie, Circle, Helix, Rocket, Boomerang ve Asteroid) sunmaktadır. Mavic Air 2 daha önce olmadığı kadar stabil ve hassas görüntüler için QuickShots özelliğine elektronik stabilizasyon eklemektedir.

Uçuş Performansı ve Güvenlik

Mavic Air 2 geliştirilmiş aktarım sistemine, artırılmış güvenliğe ve 34 dakikaya varan etkileyici batarya ömrüne sahiptir. Yeni OcuSync 2.0 özelliği ile Mavic Air 2 olağanüstü aktarım ve sinyal kalitesi sunmaktadır. Mavic Air’in Wi-Fi aktarımı ile karşılaştırıldığında OcuSync 2.0 daha stabildir ve uçuş performansında önemli artılara sahiptir.

Batarya

Mavic Air 2, 34 dakikaya varan uçuş süresine sahipken Mavic Air 21 dakika uçuş yapabilmektedir. Mavic Air 2 Fly More Combo paketine sahipseniz, paket içeriğinde bulunan 3 adet akıllı uçuş bataryası ile 90 dakikadan fazla süren uçuş keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

Uzaktan Kumanda

Mavic Air 2 uzaktan kumandası tamamen yeniden tasarlanmıştır. Akıllı telefonunuzu uzaktan kumandanın üzerine yerleştirebilirsiniz.

Mavic Air 2’nin uzaktan kumandası daha hafif, konforlu ve basit bir tasarıma sahiptir. Yeni uzaktan kumanda ayrıca dahili antene ve Tripod, Normal ve Sport uçuş modları arasında geçiş yapılmasını sağlayan değiştirme tuşuna sahiptir. Mavic Air 2 uzaktan kumandası ayrıca 240 dakikaya varan etkileyici batarya ömrüne sahiptir ve diğer cihazları da bu esnada şarj edebilirsiniz. Canlı görüntü performansı konusunda da Mavic Air 720p/30fps kalite sunarken Air 2 modeli 1080p/30fps kalite sunmaktadır.

Mavic Air 2 Kumandası(telefon kumandaya dahil değildir)

DJI GO 4

DJI Fly & DJI GO 4

DJI Fly ve DJI GO 4 uygulamaları kullanıcılara geniş seçeneklere sahip basit bir uçuş deneyimi sunmaktadır.

DJI Fly uygulaması uçuş yapmayı, erişilmesi kolay ayarları, taslakları ve kullanımı kolay düzenleme platformu ile kolaylaştırmaktadır. QuickShots’dan 8K Hyperlapse özelliğine Mavic Air 2’de bulunan özelliklere birkaç dokunuş ile erişilebilmektedir. Karşılaştırıldığında, Mavic Air modeli, güncellenmiş ana sayfaya, düzenleyiciye ve oynatma arayüzüne sahip DJI GO 4 uygulamasını kullanmaktadır. Her iki uygulama da kullanıcılara kolay kullanım ve geniş seçenekler sunmaktadır.

DJI Fly

Mavic Air Kumandası

Mavic Air 2 mi? Mavic Air mi?

Mavic Air güvenilir uçuş performansı ve güçlü kamera özelliklerini bir arada isteyen kullanıcılar için oldukça iyi bir drone modelidir. Geliştirilmiş performansa sahip en güncel kamera dronu sahibi olmak isteyen kişiler için Mavic Air 2 güçlü görüntüleme kabiliyeti, daha uzun uçuş süresi ve daha güçlü aktarıma sahiptir. 4K/60fps video, SmartPhoto, FocusTrack ve 48MP fotoğraf kalitesi ile Mavic Air 2 müthiş derecede güçlü bir kamera drone modelidir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.